Gorące tematy

Weterynarze nauczyli psy wykrywać COVID-19. Zwierzęta już pracują na lotniskach

Gorące tematy

Aktualizacja:
Pies u weterynarza
Fot. GettyImages / FatCamera

Niemiecka klinika weterynaryjna wyszkoliła psy tropiące do wykrywania koronawirusa w próbkach ludzkiej śliny. Szef kliniki zapewnia, że zwierzęta wykrywają infekcję z wyjątkowo wysoką skutecznością, sięgającą 94 procent. Psy pomagają już identyfikować zakażonych pacjentów na dwóch lotniskach: w Europie i Ameryce Południowej.

Trzyletni owczarek belgijski Filou i roczny cocker spaniel Joe Cocker są jednymi z psów szkolonych w wykrywaniu pochodzącego z komórek zainfekowanych osób "zapachu koronawirusa" - relacjonuje agencja Reutersa.

Psy z Niemiec wykryją COVID-19

Na czym polega mechanizm wykrywania koronawirusa przez psy z Hanoweru? W rozmowie z Reutersem wyjaśnia to prof. Holger Volk z tamtejszego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej:

- Poprzez węch psy naprawdę mogą odróżnić zakażonych i niezakażonych ludzi, a także zidentyfikować pacjentów z COVID-19, także tych, którzy nie wykazują objawów choroby - mówi naukowiec.

Psy już tropią chorych na lotniskach

Stephan Weil, premier Dolnej Saksonii, w której położony jest Hanower, powiedział, że jest pod wrażeniem pierwszych wyników, i wezwał do dalszych badań. Według niego psy tropiące mogłyby być wykorzystywane przy zabezpieczaniu imprez masowych, np. koncertów.

Psy tropiące szkolone do wykrywania próbek pacjentów zakażonych koronawirusem pracują już od września 2020 r. na lotnisku w stolicy Finlandii Helsinkach. W tym samym celu wykorzystuje się również psy na lotnisku w stolicy Chile - pisze Reuters.

Zobacz wideo: Historia stewardesy i uratowanego psa z Kosowa

Zobacz też:

Jak przygotować psa na spacer w czasie mrozu? Poznaj porady behawiorystki

Warszawska parada psów szwajcarskich. "Inicjatywa jest świetna, bo pokazuje Szwajcarię od troszkę innej strony"

Owczarki niemieckie Joe Bidena już w Białym Domu. "To jest bardzo ważny temat w Stanach"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości