Zwierzęta

Jak przygotować psa na spacer w czasie mrozu? Poznaj porady behawiorystki

Zwierzęta

Jak przygotować psa na spacer w czasie mrozu? Poznaj porady behawiorystki

Śnieg, mróz, lód, silny wiatr - w taką pogodę niektóre psy nie są chętne, by wychodzić na spacer. Dygoczą z zimna i marzą o tym, by jak najszybciej wrócić do domu. Są jednak sposoby, by ułatwić im spacerowanie zimą. O nich w Dzień Dobry TVN opowiedziała behawiorystka, Aneta Awtoniuk.

Jak ułatwić psu spacerowanie zimą?

Zimowe spacery należy dostosowywać do czworonoga. Jeśli jest bardzo młody lub jest staruszkiem, powinny być krótkie. Jeżeli z kolei ma grube futro i podszerstek, to będzie marzł dużo wolniej niż pies gładkowłosy. Jak zatem najlepiej wyprowadzać naszego pupila?

- Krótko i często. Lepiej w ten sposób niż na jeden długi spacer, dlatego, że jednak ta temperatura nie sprzyja utrzymaniu właściwego ocieplenia ciała. Przede wszystkim marzną łapy i goły brzuch, szczególnie tym psom, które są bliżej ziemi - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Aneta Awtoniuk, behawiorystka.

Na szczególne wyziębienie są narażone psy tzw. "niskopodłogowe", jak jamniki czy cocker spaniele. Wówczas dobrze jest im założyć kubraczki bądź posmarować brzuchy.

- Dobrze smarować czymś tłustym, co daje ochronę od mrozu, ale też od soli. Dobrze jest smarować łapy. Co najważniejsze: jak wracamy ze spaceru musimy to zmyć, dlatego, że jak sól i wszystkie chemikalia, którymi posypywane są chodniki zostaną, to poprzez to,  że w domu mamy ciepło one się roztopią. Wejdą w mikroranki w łapach i będzie kłopot - wyjaśniała specjalistka. 

Jak podkreśliła, dopóki pies dygocze na zewnątrz, to nie jest źle. Gorzej, gdy już się przestaje trząść. Wtedy należy jak najszybciej zabrać psiaka pod kurtkę i biec do domu. 

A co zrobić, jeżeli pies w ogóle nie chce wyjść na spacer?

- Jeśli pies nie chce wychodzić, bo jest mu zimno, to długi spacer można sobie odpuścić. W zamian za to aktywizujemy w domu - zaznaczyła Aneta Awtoniuk.

Jak ubrać psa na spacer?

Świetnym rozwiązaniem w zimie są ubranka dla psów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie dostępne w sklepach fasony są dla czworonogów odpowiednie. Należy np. unikać bawełnianych skarpetek czy rzeczy z przemakalnych materiałów. Nie nadają się również wełniane sweterki, ponieważ szybko nasiąkają wodą i zamiast ogrzewać - wychładzają. Nie można kupować także golfów, ponieważ uwierają szyję i powodują nienaturalną postawę. Na lekki mróz dobry jest polarowy kubraczek, jednak jeżeli śnieg jest mocny, trzeba wybrać ortalionowe okrycie.

Ortalion bardzo w porządku, jeśli tylko pies jest przyzwyczajony do tego, że szeleści. Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie na taką pogodę, dlatego, że mamy ochronę od wilgoci i  ocieplacz w środku. To, co musimy chronić, to serce i płuca, koniecznie - radziła w naszym programie behawiorystka.

Pod żadnym pozorem nie można zakładać psu kaptura, ponieważ jest w nim potencjalnym obiektem do zaatakowania przez każdego innego czworonoga.

- Kaptur blokuje całkowicie możliwość komunikacji psu. Nie ma wtedy możliwości stawiania uszu, pokazywania wzroku, dystansu pyskiem, odwracania głowy, pokazywania wyrazu pyska. (...) Jeśli nakładamy psu kaptur, to on traci całkowicie możliwość informowania innego psa o tym, że jest psem i jakie ma zamiary. W związku z tym inne zwierzęta traktują go jak dziwoląga - szczególne zwierzęta młode, które nie są do tego przyzwyczajone - wyjaśniała Aneta Awtoniuk.

Buty są wskazane tylko w określonych i uzasadnionych przypadkach.

- Kiedy bierzemy psa w góry, przyzwyczajonego do takich aktywności, na długą wyprawę. Wtedy faktycznie ochrona łap przed ostrymi kamieniami i przed lodem jest OK - powiedziała ekspertka.

Podkreśliła również, że nie wszystkie psy wymagają ubierania, ponieważ zmieniają sobie pokrywę włosową i tworzą jesienią warstewkę tłuszczu pod skórą. Warto więc, żeby skorzystały z tego w zimie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0