Śnieg, mróz, lód, silny wiatr - w taką pogodę niektóre psy nie są chętne, by wychodzić na spacer. Dygoczą z zimna i marzą o tym, by jak najszybciej wrócić do domu. Są jednak sposoby, by ułatwić im spacerowanie zimą. O nich w Dzień Dobry TVN opowiedziała behawiorystka, Aneta Awtoniuk.
Jak ułatwić psu spacerowanie zimą?
Zimowe spacery należy dostosowywać do czworonoga. Jeśli jest bardzo młody lub jest staruszkiem, powinny być krótkie. Jeżeli z kolei ma grube futro i podszerstek, to będzie marzł dużo wolniej niż pies gładkowłosy. Jak zatem najlepiej wyprowadzać naszego pupila?
- Krótko i często. Lepiej w ten sposób niż na jeden długi spacer, dlatego, że jednak ta temperatura nie sprzyja utrzymaniu właściwego ocieplenia ciała. Przede wszystkim marzną łapy i goły brzuch, szczególnie tym psom, które są bliżej ziemi - podkreśliła w Dzień Dobry TVN Aneta Awtoniuk, behawiorystka.
Na szczególne wyziębienie są narażone psy tzw. "niskopodłogowe", jak jamniki czy cocker spaniele. Wówczas dobrze jest im założyć kubraczki bądź posmarować brzuchy.
- Dobrze smarować czymś tłustym, co daje ochronę od mrozu, ale też od soli. Dobrze jest smarować łapy. Co najważniejsze: jak wracamy ze spaceru musimy to zmyć , dlatego, że jak sól i wszystkie chemikalia, którymi posypywane są chodniki zostaną, to poprzez to, że w domu mamy ciepło one się roztopią. Wejdą w mikroranki w łapach i będzie kłopot - wyjaśniała specjalistka.
Jak podkreśliła, dopóki pies dygocze na zewnątrz, to nie jest źle. Gorzej, gdy już się przestaje trząść. Wtedy należy jak najszybciej zabrać psiaka pod kurtkę i biec do domu.
A co zrobić, jeżeli pies w ogóle nie chce wyjść na spacer?
- Jeśli pies nie chce wychodzić, bo jest mu zimno, to długi spacer można sobie odpuścić. W zamian za to aktywizujemy w domu - zaznaczyła Aneta Awtoniuk.
Jak ubrać psa na spacer?
Świetnym rozwiązaniem w zimie są ubranka dla psów. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie dostępne w sklepach fasony są dla czworonogów odpowiednie. Należy np. unikać bawełnianych skarpetek czy rzeczy z przemakalnych materiałów. Nie nadają się również wełniane sweterki, ponieważ szybko nasiąkają wodą i zamiast ogrzewać - wychładzają. Nie można kupować także golfów, ponieważ uwierają szyję i powodują nienaturalną postawę. Na lekki mróz dobry jest polarowy kubraczek, jednak jeżeli śnieg jest mocny, trzeba wybrać ortalionowe okrycie.
- Ortalion bardzo w porządku , jeśli tylko pies jest przyzwyczajony do tego, że szeleści. Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie na taką pogodę, dlatego, że mamy ochronę od wilgoci i ocieplacz w środku. To, co musimy chronić, to serce i płuca, koniecznie - radziła w naszym programie behawiorystka.
Pod żadnym pozorem nie można zakładać psu kaptura, ponieważ jest w nim potencjalnym obiektem do zaatakowania przez każdego innego czworonoga.
- Kaptur blokuje całkowicie możliwość komunikacji psu . Nie ma wtedy możliwości stawiania uszu, pokazywania wzroku, dystansu pyskiem, odwracania głowy, pokazywania wyrazu pyska. (...) Jeśli nakładamy psu kaptur, to on traci całkowicie możliwość informowania innego psa o tym, że jest psem i jakie ma zamiary. W związku z tym inne zwierzęta traktują go jak dziwoląga - szczególne zwierzęta młode, które nie są do tego przyzwyczajone - wyjaśniała Aneta Awtoniuk.
Buty są wskazane tylko w określonych i uzasadnionych przypadkach.
- Kiedy bierzemy psa w góry, przyzwyczajonego do takich aktywności, na długą wyprawę. Wtedy faktycznie ochrona łap przed ostrymi kamieniami i przed lodem jest OK - powiedziała ekspertka.
Podkreśliła również, że nie wszystkie psy wymagają ubierania , ponieważ zmieniają sobie pokrywę włosową i tworzą jesienią warstewkę tłuszczu pod skórą. Warto więc, żeby skorzystały z tego w zimie.
Zobacz też:
- Jak pies z kotem, czyli wspólne życie czworonogów pod jednym dachem. "Wymaga to od nas dużo cierpliwości, wiedzy i spokoju"
- Jedne z najpiękniejszych i najrzadszych owiec urodziły się w Zakopanem. "Są bardzo towarzyskie, przyjazne i uwielbiają ludzi"
- Niezwykła pasja twitcherów. "Mogę się spakować i przejechać kilkaset kilometrów". Wszystko po to, by zobaczyć ptaka
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba