Gorące tematy

Jak uspokoić i wesprzeć dziecko przed egzaminem ósmoklasisty? "Nie dajmy się zwariować"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Już za godzinę ósmoklasiści rozpoczną egzamin
Już za godzinę ósmoklasiści rozpoczną egzaminDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Uczniowie ósmych klas zasiedli do pisania pierwszego z trzech egzaminów kończących naukę w szkole podstawowej. Od wyników testów zależy to, gdzie młody człowiek będzie mógł kontynuować edukację. Jak rozmawiać z dzieckiem, które stresuje się egzaminem? Jak mądrze je wspierać? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską, psychologiem dziecięcym.

Egzamin ósmoklasisty 2022. Jakie nastroje panują wśród uczniów?

We wtorek 24 maja o 9:00 ósmoklasiści z całej Polski zasiedli do egzaminu z języka polskiego. To pierwszy z trzech testów, które muszą zdać na koniec nauki w szkole podstawowej, a dobry wynik będzie przepustką do wymarzonego liceum czy technikum. O nastroje tuż przed egzaminem uczniów jednej z podstawówek zapytał Piotr Wojtasik. - Lekki stres jest, ale jesteśmy tak dobrze przygotowani, że będzie dobrze - mówiła ósmoklasistka Kasia.

- Przygotowanie jest najlepsze, jakie mogło być w tych warunkach, które mamy. To jest rocznik, który po pierwsze jest rocznikiem bardzo licznym [...] Jest to też rocznik, który przeżył pandemię i który w tej chwili jest w trakcie przeżywania tego, co łączy się z wojną w Ukrainie, czyli rocznik naprawdę przeżył dużo - podkeśliła Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Trzeba jednak dodać, że stres udziela się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. - Bardzo się stresuję, [...], przypominam sobie swoją maturę i wiem, jaki to jest stres. Najbliższe trzy dni takie będą, że będziemy się bardzo stresować, ale wierzymy w nasze dzieci, że są dobrze przygotowane - zapewniał pan Sebastian, ojciec jednego z uczniów.

Jak sobie poradzić ze stresem przed egzaminem?

W ciągu całego życia zdajemy mnóstwo egzaminów. Są systemy edukacyjne, w których dzieci - od najmłodszych lat - co pół roku przechodzą przez cykl różnych testów i sprawdzianów. - Nie dajmy się zwariować. To jest po prostu trochę dłuższa klasówka, [...], zdejmijmy napięcie - apelowała w Dzień Dobry TVN Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.

Nie znaczy to jednak, że egzamin należy bagatelizować. - Do każdej klasówki powinniśmy podchodzić odpowiedzialnie i poważnie. To nie jest tak, że od tego egzaminu zależą nasze losy życiowe. Wszyscy przez ten egzamin muszą przejść, muszą się na nim stawić i go napisać. Pamiętajmy, że to, w jakiej szkole średniej dziecko się znajdzie, uzależnione jest od wielu składowych, m.in. w poważnym stopniu, bo w połowie, ale z drugiej strony tylko w połowie od wyników tego egzaminu - wskazywała psycholożka.

Tuż przed samym egzaminem ważne jest, aby obniżyć poziom pobudzenia. - Czas na podwyższanie motywacji był parę tygodniu temu, ale ostatnie dni przed egzaminem, nie mówiąc już o ostatnich minutach, to powinien być czas uspokojenia się, wyciszenia. Jeśli tylko dzieciaki mają już wypracowaną jakąś metodę szybkiego radzenia sobie ze stresem, [...] to jest czas, żeby ją zastosować - dodała nasza rozmówczyni.

Jak rozmawiać z dzieckiem, które ma poczucie, że egzamin nie poszedł mu najlepiej? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości