Gorące tematy

Czy w dobie pandemii dziecko po skończonych lekcjach może samo przebywać na podwórku?

Gorące tematy

Pandemia trwa, a w naszych głowach wciąż rodzą się nowe pytania. Dotyczą one nie tylko samego przebiegu choroby, szczepionki, czy objawów, ale także obostrzeń. Dzieci, które przeszły na nauczanie zdalne pozostają pod opieką rodziców. Czy po zakończonych lekcjach mogą samodzielnie udać się na podwórko? Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna.

Dzieci bez opieki dorosłych

Zgodnie z obostrzeniami, dzieci poniżej 16 roku życia w miejscach publicznych przebywać mogą tylko pod opieką osoby dorosłej. Czy istnieją wyjątki od reguły? To pytanie trapi wielu rodziców, w tym jednego z naszych widzów, który postanowił zadać to pytanie na naszym czacie.

- Czy moja 9-letnia córka po skończonych lekcjach online około godziny 13, może wyjść na podwórko bez mojej opieki? Jeśli nie to jaka grozi kara za niestosowanie się do przepisów – padło pytanie od widza.

Jak przyznała w naszym programie adwokat Eliza Kuna, zgodnie z obowiązującymi przepisami w godzinach od 8 do 16 dzieci poniżej 16 roku życia muszą przebywać w przestrzeni publicznej pod opieką osób dorosłych. Wyjątkiem jest droga do szkoły i ze szkoły. Mimo edukacji zdalnej przepis ten nie został zmieniony. Zatem jakakolwiek wizyta na podwórku ogólnie dostępnym czy też w miejscu publicznym o godzinie 13 wiąże się z sankcjami za naruszanie tych przepisów.

Jaka kara grozi na naruszenie przepisów?

Rodzice i opiekunowie dzieci poniżej 16 roku życia, którzy nie będą stosować się do wyznaczonych przepisów i obostrzeń, mogą zostać ukarani mandatem.

W większości przypadków możemy się liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł

- powiedziała Eliza Kuna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Powstańcy i aktorzy zapozowali do wyjątkowego kalendarza. "Na planie zdjęciowym udało się połączyć 4 pokolenia"

Maryla Rodowicz świętuje 75 urodziny. "Jak Lara Croft dała radę, to i ja sobie poradzę"

Nie masz pomysłu na zapakowanie prezentów? Zobacz propozycje naszej ekspertki

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości