Co zrobić, gdy jesteśmy świadkami wypadku? Bezcenne porady ratownika medycznego

Akcja ratunkowa w trakcie wypadku
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza pomoc podczas wypadku drogowego
Pierwsza pomoc podczas wypadku drogowego
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Od wczoraj pojawiają się informacje o wypadku, do którego doszło między Świeckiem a Berlinem. W zdarzeniu brał udział polski autokar i dwie ciężarówki. Kilkadziesiąt osób jest poszkodowanych. W programie Dzień Dobry TVN sprawdziliśmy, jak udzielić pomocy, kiedy jesteśmy świadkami niebezpiecznej sytuacji.

Jak udzielić pomocy w trakcie wypadku?

Kiedy jesteśmy świadkami wypadku i znajdujemy się przed albo za pojazdem, który brał w nim udział, musimy zabezpieczyć miejsce i zrobić wszystko, żeby nam nie stała się krzywda. Następnie należy powiadomić odpowiednie służby.

- W przypadku, gdy sami jesteśmy członkami i współtowarzyszami podróży, w tym momencie musimy dokonać takiej analizy, co się z nami stało. Czy mamy jakieś obrażenia, czy jesteśmy w stanie pomagać dalej. Szukamy osób, które, tak, jak my, miały szczęście i mogą włączyć się do akcji ratunkowej - wyjaśnił Marcin "Borkoś" Borkowski.

Jeśli w takim autobusie czy innym środku transportu znajdują się medycy, to oni powinni dowodzić taką akcją ratunkową. Gdy wchodzimy do autobusu po wypadku, musimy dowiedzieć się, gdzie znajduje się apteczka czy defibrylator. - To miejsce powinno być oznaczone nalepkami i powinno być widoczne - podkreślił ratownik medyczny.

Najważniejsze czynności po zdarzeniu

Istotnym punktem jest zatamowanie wszystkich intensywnych krwawień. Ważne jest to, żeby zabezpieczyć się przed płynami ustrojowymi poszkodowanego. W miejscu rany uciskamy miejsce urazu. Jeśli nie ma więcej osób poszkodowanych, możemy tak trwać do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

- Gdyby się okazało, że tych osób jest więcej, to możemy przyłożyć gazę metrową. Cały czas trwa ten ucisk na ranę i następnie bandażem elastycznym sobie to zawijamy - opowiadał ratownik.

Jeśli krew nadal upływa, należy użyć opaski zaciskowej i zakładamy ją na wysokości około 5 do 7 centymetrów nad raną. Jeśli rana jest na przykład pod pachą, używamy próżniowo pakowanej gazy, którą wprowadzamy do środka, a następnie przytrzymujemy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!