19 grudnia 2016 roku w Berlinie doszło do ataku terrorystycznego. Pierwszą ofiarą był Łukasz Urban, polski kierowca ciężarówki. Następnie Anis Amri wjechał uprowadzonym TIR-em w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym. Czy po czterech latach od tragicznego wydarzenia poprawiło się bezpieczeństwo kierowców oraz osób uczestniczących w zgromadzeniach? O tym opowiedział nam dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu oraz Iwona Blecharczyk, truckerka.
Ten niezwykły i wyjątkowy rok, nie może zakończyć się banalnie. Dlatego na niebie jest przygotowana dla nas jeszcze jedna, warta uwagi atrakcja. Zjawisko, które można już teraz obserwować to koniunkcja wielkich planet naszego układu słonecznego – Jowisza i Saturna. Jakie zmiany czekają ludzkość? O tym opowiedziały nam astrolog Anna Grzywaczewska-Ciuciura oraz Katarzyna Nast, która prowadzi warsztaty dla kobiet.
Akcja "Uwagi!" i Fundacji TVN "nie jesteś sam" to już tradycja. Co roku przedstawiamy historie kilkoro młodych bohaterów i prosimy o pomoc finansową nie tylko dla nich, ale dla wszystkich podopiecznych fundacji. O szczegółach w naszym studiu opowiedziała prezes fundacji Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Polak jak to Polak – pogadać sobie lubi. A temat do rozmowy zawsze się znajdzie. Ale uwaga! Są tematy, których lepiej nie poruszać, aby nie psuć atmosfery przy świątecznym stole. O tym, jak uniknąć kłótni w Boże Narodzenie opowiedzieli Odeta Moro, Karol Strasburger i Łukasz "Lotek" Lodkowski.
Jeżeli zapytamy kogoś o Boże Narodzenie pewnie powie nam: choinka, kolędy, dobre jedzenie i rodzina przy stole. W tym roku, w czasie pandemii ten schemat zostaje zaburzony. Warto jednak poszukać w tym pozytywów i przeżyć święta po swojemu – mówi psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.
Już za kilka dni Boże Narodzenie. Część Polaków mieszkających poza granicami chciałoby spędzić święta w naszym kraju. Należy do nich m.in. Hanna Zborowska Neves, która na co dzień mieszka w Brazylii. Czy musi liczyć się z jakimiś ograniczeniami? A co jeśli ktoś zdecyduje się spędzić święta poza Polską?
Agnieszka Woźniak-Starak po stracie męża zaangażowała się w promocję filmu "Ukryta gra", wyprodukowanego przez Watchout Studio, jednak od czasu tragedii, jaka ją spotkała, unikała wywiadów. Dla nas zrobiła wyjątek. W listopadzie 2019 r. prowadzącej Dzień Dobry TVN Dorocie Wellman opowiedziała o kulisach powstawania filmu, planach, jakie chciał zrealizować jej mąż, Piotr Woźniak-Starak i życiu po jego stracie.
Zapadła decyzja w sprawie ferii zimowych 2021. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku: półkolonie i obozy szkoleniowe. I tu pojawia się pytanie, kto zapłaci za pobyt dziecka: miasto, szkoła, a może rodzice?
Tomasz Komenda, zanim został uniewinniony, spędził w więzieniu osiemnaście lat. Teraz walczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Komenda domaga się od skarbu Państwa blisko 19 mln złotych. W pierwszych dniach lutego przyszłego roku ma odbyć się sprawa sądowa.
Niedawno opublikowano raport TIMSS, który mierzy poziom wiedzy uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych. Niestety, wyniki polskich uczniów się pogorszyły. Skąd ten spadek? Co należy zrobić, żeby to zmienić? O tym mówili w naszym programie Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej" i Przemysław Staroń, pedagog, Nauczyciel Roku 2018.
3 grudnia ruszyła kampania Stowarzyszenia "Pięknie Puchnę" – "HAE. Walczyć o oddech. Wytrzymać ból", która mówi o dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym. Do akcji zaangażował się aktor Bartłomiej Topa, który gościł w naszym programie wraz z Michałem Rutkowskim, pacjentem ze zdiagnozowanym HAE, prezesem stowarzyszenia.
Coraz częściej pada pytanie – nie czy – ale kiedy pojawi się trzecia fala zachorowań na koronawirusa. Eksperci przewidują, że w Polsce może nastąpić w okolicach lutego. Są kraje, które już zmagają się z kolejnym wzrostem zakażeń, jak Japonia i Korea Południowa. Na czym polega prognozowanie tzw. trzeciej fali? Czy możemy wyciągać wnioski na podstawie doświadczeń krajów azjatyckich? W naszym programie wyjaśniał to populatyzator nauki Tomasz Rożek.
Co roku kilkanaście tysięcy osób zostaje uznanych za zaginione. Święta to szczególny czas w roku, kiedy to ich rodziny liczą na to, że wrócą. Odczuwają wówczas bardziej niż kiedykolwiek nieobecność bliskich. Mają jeszcze większą nadzieję na odnalezienie osoby zaginionej i pozostawiają wciąż miejsce przy stole. Najnowszy serial Player.pl "Nieobecni" zwraca uwagę na to smutne i przejmujące zjawisko.
Szymonek Sternik urodził się z poważną wadą serca, która zwana jest mnogim VSD. Chłopca czeka poważna operacja w Szwajcarii, na którą rodzice zebrali ogromną sumę pieniędzy dzięki wielu ludziom dobrej woli. Poznajcie jego niezwykłą historię. Zachęcamy również do posłuchania rozmowy z prof. Maciejem Karolczakiem, którego gościliśmy w naszym studiu.
Zofia Chowaniak kupiła cześć nieruchomości od byłego teścia. Wraz z dziesięcioletnim synem zajmuje lokal na piętrze rodzinnego domu byłego męża. Jej byli szwagrowie robią wszystko, aby kobieta wyprowadziła się z własnego mieszkania. Sprawą zajęli się reporterzy Uwagi! TVN.
Z powodu lockdownu spowodowanego pandemią koronawirusa cierpi wiele branż. Z dużymi problemami zmaga się m.in. gastronomia. Aby ratować biznes, wielu właścicieli restauracji zdecydowało się na niestandardowe usługi. Podczas walki o przetrwanie część z nich nie zapomina jednak o medykach walczących na pierwszej linii frontu i seniorach. Należy do nich m.in. Marcin Kaczmarczyk.
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19, opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Tamtejszy rząd zamówił jej 40 milionów, ponieważ, aby była skuteczna, wymaga się podania jej dwóch dawek. Szczepienia już się zaczęły. To, jak przebiegają, sprawdziła nasza dziennikarka, Anna Senkara.
Pandemia koronawirusa zmusiła wiele osób do naprawdę ryzykownych i trudnych decyzji. Jedni zwalniają ludzi, inni zamykają biznesy, a kolejni zamierzają sprzedać swój majątek, by opłacić pracowników. Do tej ostatniej grupy należy restaurator Jacek Abramowski.
PIMS to wieloukładowy zespół zapalny występujący w następstwie zakażenia koronawirusem. Stan małych pacjentów zmienia się niezwykle dynamicznie; niezbędne jest stałe monitorowanie uszkadzających się układów organizmu.
Pandemia odcisnęła piętno na psychice Polaków. Izolacja społeczna, praca zdalna lub jej utrata, zamknięte restauracje, szkoły, maseczki zakrywające uśmiech, obawa przed zakażeniem i lęk o to, jak będzie wyglądała przyszłość. Wszystkie te czynniki sprawiły, że znacznie wzrosła liczba sprzedawanych antydepresantów.
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a sytuacja epidemiologiczna dalej jest niepokojąca. Wiele osób zastanawia się, jak spędzić Boże Narodzenie w tym roku, żeby nie narażać nikogo z bliskich na niebezpieczeństwo, ale jednocześnie nie zostać w domu samemu. O zdanie zapytaliśmy lekarza, prof. Andrzeja Fala.
Rosjanka Kate Komleva przeżyła tragiczny wypadek. Miała poparzone nogi, straciła 9 palców u stóp. Mimo wszystko dziś jest szczęśliwą kobietą, a w rozmowie z Bianką Zalewską wyznała, że chce żyć pełnią życia. Poznajcie jej niezwykłą historię.
Lech Wałęsa udzielił poruszającego wywiadu Dorocie Wellman, w którym zdradził dlaczego czuje się samotny i jest nieufny wobec ludzi, czego się boi w życiu i z jakich powodów zdecydował się przejść na wegetarianizm. Nie zabrakło też pytań o święta Bożego Narodzenia i prezenty.
Pandemia trwa, a w naszych głowach wciąż rodzą się nowe pytania. Dotyczą one nie tylko samego przebiegu choroby, szczepionki, czy objawów, ale także obostrzeń. Dzieci, które przeszły na nauczanie zdalne pozostają pod opieką rodziców. Czy po zakończonych lekcjach mogą samodzielnie udać się na podwórko? Na pytanie odpowiedziała adwokat Eliza Kuna.
Niedawno księżna Sussex napisała osobisty esej dla "New York Timesa" – "Nasze wspólne straty", w którym wyznała, że w lipcu poroniła. Żona księcia Harry'ego nawoływała, by ludzie zadbali o siebie nawzajem, bo rozpacz po utracie dziecka jest niemal nie do udźwignięcia. My o trudnych chwilach rozmawialiśmy z ginekologiem doktorem Maciejem Jędrzejko oraz Kają Wolnicką, mamą, która straciła pierwsze dziecko. Jak sytuacja poronień wygląda w Polsce?
SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. W praktyce oznacza to, że krople aerozolu zawierające wirusa mogą być emitowane przez zakażonych m.in. podczas mówienia, kaszlu czy kichania. Z najnowszych badań wynika, że ryzyko zakażenia się w pomieszczeniu wzrasta, gdy m.in. brakuje wentylacji.
Pan Ludwik trafił do szpitala uzdrowiskowego po operacji wszczepienia bajpasów. Po kilku tygodniach, w bardzo złym stanie, opuścił sanatorium na prośbę rodziny. Później trafił do kolejnego szpitala, gdzie zmarł. Bliscy 73-latka oskarżają personel uzdrowiska o liczne zaniedbania.
Do trzeciej fazy badań klinicznych szczepionki Pfizera włączono też osoby od 12. do 18. roku życia. - Na tę chwilę grupa poniżej 16. roku życia nie jest prawdopodobnie wystarczająco liczna, by instytucje regulatorowe mogły dopuścić ją do użytku dla nich - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.
Ostatnia w tym roku, prawdopodobnie największa aukcja dzieł sztuki, odbędzie się we wtorek, 8 grudnia. Wyjątkowym wydarzeniem będzie licytacja charytatywna obrazu autorstwa Ryszarda Winiarskiego. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów z COVID–19. O szczegółach opowiadały w naszym programie Iwona Buchner-Grzesiak - prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art oraz prof. Katarzyna Życińska - kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii szpitala MSWiA w Warszawie.
Zamknięte restauracje, stragany, na których nikt nic nie kupuje i pustki na ulicach, tak zimowa stolica Polski wygląda na starcie sezonu. Część właścicieli kwater i domków nadal przyjmuje gości na teoretycznie "służbowe" wyjazdy. - Wszyscy sobie zdają sprawę, że wiosny możemy nie dotrwać – mówi jeden z zakopiańskich przedsiębiorców.