Boom budowlany. Czy ceny mieszkań będą spadać? "Rynek deweloperski z przytupem odpowiada na rosnący popyt"

Budowa wieżowca w Warszawie
Fot. Getty Images/ewg3D
Budowy mieszkań rozpoczęte w ostatnim czasie są tak liczne, że zanosi się na pobicie rekordu, który przypadał na czasy PRL. Czy w związku ze wzrostem podaży ceny nieruchomości będą spadać?

Boom na rynku mieszkaniowym

Jak wynika z raportu GUS z 22 czerwca 2021 roku, w maju deweloperzy oddali do użytku 7,9 tys. mieszkań. To był najniższy wynik od czerwca 2018 roku. W poprzednich miesiącach bieżącego roku przekazywali między 9,1 a 11,5 tys. lokali. W maju nastąpił więc przestój. Jak się okazuje - chwilowy, ponieważ liczba nowych inwestycji świadczy o boomie na rynku mieszkaniowym . W maju rozpoczęto budowę aż 28,9 tys. mieszkań i to jest drugi najwyższy wynik w historii III RP. - Boom to mało powiedziane. Rynek deweloperski z przytupem odpowiada na rosnący popyt - komentują analitycy PKO BP na Twitterze.

Wskazuje się, że rekord z czasu rządów Edwarda Gierka może zostać pobity – prawdopodobnie nie w tym roku, ale w przyszłym. Od stycznia deweloperzy rozpoczęli budowę aż 72,8 tys. mieszkań. Rekord "gierkowski" z 1978 roku wynosi 283,6 tys.

Ostatnio bite są również rekordy dotyczące pozwoleń na budowę. Deweloperzy dostali od początku roku 91 tys. nowych pozwoleń, czyli o 58,3 proc. więcej niż w 2020 r.

Czy ceny mieszkań spadną?

Eksperci zauważają, że coraz częściej popyt na mieszkania ma charakter inwestycyjny. Kupuje się je przede wszystkim na wynajem, by ulokować kapitał i ochronić go przed inflacją . Czy w związku z boomem na rynku nieruchomości ceny mieszkań będą spadać?

– Bardzo mocny wzrost przyszłej podaży na rynku mieszkaniowym pozwoli równoważyć siłę popytu. Będą kolejne rekordy liczby oddawanych mieszkań przy zachowaniu względnej stabilności rynku i ograniczonym ryzyku nadmiernego wzrostu cen - komentuje dla Business Insider Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Mówi się o podwyżkach stóp procentowych. Jeśli tak się stanie, może skończyć się boom cenowy na rynku mieszkań. Szczególnie, że pojawił się też sygnał, że trwają prace nad podatkiem katastralnym, który miałby być liczony od drugiego mieszkania . To mogłoby zachwiać rynkiem mieszkaniowym, a ceny zaczęłyby spadać. Posiadanie mieszkań, z których się nie korzysta, stałoby się bowiem nieopłacalne.

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Spółdzielnia mieszkańców czy prywatny folwark? "Bareja by tego nie wymyślił"

Uwaga! TVN

Zobacz także:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Jak urządzić kuchnię w stylu orientalnym? Krzysztof Miruć zdradza swoje patenty

6 lat temu zamienili dom na ogromną łódź. "To takie trzypokojowe mieszkanie, gdzie jest sporo miejsca i przestrzeni"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: Business Insider

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!