Cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie to średnio 16-17 tys. zł. Co sprawia, że mieszkania są tak drogie i niedostępne dla ciężko pracujących ludzi?
"Ludzie właśnie nie wiedzą o tym".
Reportaż programu "Uwaga! TVN".
"Jest szereg różnych obostrzeń".
Nastąpiły duże zmiany w życiu Małgorzaty Ohme. Prowadząca Dzień Dobry TVN opuszcza swoje dotychczasowe mieszkanie i przeprowadza się poza stolicę.
"Trzeba kupować, bo będzie drożej".
Chociaż ceny mieszkań i nieruchomości rosły przez ostatni rok, to wciąż wiele osób upatrywało w tym sposobu na ochronę oszczędności i kapitału. W związku z ewentualnymi zakupami spekulacyjnymi rząd chce wprowadzić podatek katastralny i od pustostanów. Kogo dotknie ta sytuacja najbardziej?
Mieszkania w bloku z wielkiej płyty przeżywają renesans. Ich ceny szybko rosną. W Warszawie nawet do 17 tys. zł za metr! Co sprawia, że są tak chodliwym towarem? Dlaczego Polacy tak ochoczo chcą w nich mieszkać? I najważniejsze - na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Maciej Mindak, ekspert rynku nieruchomości.
Budowy mieszkań rozpoczęte w ostatnim czasie są tak liczne, że zanosi się na pobicie rekordu, który przypadał na czasy PRL. Czy w związku ze wzrostem podaży ceny nieruchomości będą spadać?
Mimo pandemii i wygórowanych cen, rynek nieruchomości wciąż prężnie się rozwija. Popyt na mieszkania zwiększył się głównie ze względu rekordowo niskie stopy procentowe. Coraz chętniej bierzemy kredyty hipoteczne i inwestujemy w nieruchomości, zarówno od dewelopera, jak i te z rynku wtórnego. Co zatem sprawdzić kupując używane mieszkanie, aby inwestycja nas nie przerosła i nie wpędziła w niekończący się remont i kłopoty formalne? Na te pytania odpowiedzieli nam Karol Fudala, inżynier, specjalista ds. audytów technicznych nieruchomości oraz Maciej Mindak, ekspert nieruchomości.
Chęć posiadania własnego mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. Dlatego wielu Polaków decyduje się zaciągać w tym celu kredyty, często na kilkadziesiąt kolejnych lat. Część jednak nie może sobie pozwolić nawet na takie rozwiązanie. W sobotę, 15 maja polski rząd ogłosił społeczno-gospodarczy program Polski Ład, który dotyczy 5. obszarów, w tym mieszkaniowego. Kto i jaką pomoc będzie mógł uzyskać?
Blanka Lipińska zdecydowała się na odważny krok. Autorka poczytnych powieści postanowiła zrezygnować z wynajmu i kupiła pierwsze w życiu mieszkanie. Zdradziła, który element transakcji budzi jej największe obawy.
Mieszkaniowy boom w Polsce trwa mimo pandemii. Tylko w marcu po pieniądze na własne lokum udało się do banków ponad 56 tys. osób. Najnowsze dane pokazały 35-proc. wzrost liczby wniosków kredytowych wobec ubiegłego roku.
Wiele rodzin, aby mieć własne lokum, korzystało z programu Mieszkanie dla Młodych, który - według założeń - miał trwać do 2018 r. Chodzą jednak słuchy, że na wyczerpaniu są pieniądze z tegorocznej puli na dopłaty do kredytów w programie, a już teraz wiele banków nie chce przyjmować wniosków o tego typu dofinansowanie. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN dziennikarkę TVN24 Biznes i Świat Katarzynę Karpę-Świderek.