Mieszkania w blokach z wielkiej płyty drożeją. Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę, kupując lokum

Aktualizacja:

Mieszkania w bloku z wielkiej płyty przeżywają renesans. Ich ceny szybko rosną. W Warszawie nawet do 17 tys. zł za metr! Co sprawia, że są tak chodliwym towarem? Dlaczego Polacy tak ochoczo chcą w nich mieszkać? I najważniejsze - na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Maciej Mindak, ekspert rynku nieruchomości.

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są coraz droższe, a przy tym i coraz chętniej kupowane na rynku wtórnym. Z badań dot. rynku nieruchomości (raport Banku PKO BP "Puls Nieruchomości") wynika, że wielka płyta drożała szybciej od pozostałych nieruchomości oferowanych na rynkach wtórnych w czterech spośród sześciu największych polskich miast: Warszawie, Trójmieście, Krakowie i Poznaniu. Rekordowe kosztowało aż 17,5 tys. zł za metr kwadratowy!

Dlaczego mieszkania w wielkiej płycie przeżywają renesans?

Rozmówca Dzień Dobry TVN Maciej Mindak zwraca uwagę, że choć ceny niektórych z nich są abstrakcyjne, to mieszkania w blokach z wielkiej płyty wciąż są tańsze niż te w nowym budownictwie, nawet o 10-20 proc. - Mamy fajną cenę i coś, czego w nowym budownictwie raczej już nie doświadczamy, czyli sposób, w jaki została zaaranżowana ta przestrzeń dookoła: dużo zieleni, punkty usługowe. Kiedyś zupełnie inaczej budowano - by nie zarobić, jak najwięcej, tylko by dostarczyć produkt mieszkaniowy, więc nie patrzymy się sąsiadowi w okno tak blisko, jak robimy to teraz - podkreśla ekspert rynku nieruchomości.
I dodaje, że blok z wielkiej płyty stoi dłużej, niż początkowo myślano. - Te mieszkania miały teoretycznie być na 50-60 lat, a później miały się zdematerializować. Eksperci, którzy współcześnie oceniają te budynki, prognozują 100-120 lat ich żywotności - argumentuje.
Niedrogie lokum w dobrym stanie, atrakcyjna okolica (odstępy między budynkami, zieleń, rekreacja i usługi), dobra lokalizacja - to najważniejsze atuty blokowisk z wielkiej płyty.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

Zdaniem naszego eksperta decydując się na zakup mieszkania w wielkiej płycie, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić:
  • czy budynek nie jest koślawy,
  • odchyły od pionu czy poziomu ścian i stropów,
  • czy nie ma pęknięć na ścianach w mieszkaniu,
  • szczelność okien,
  • czy została wymieniona winda, odmalowana klatka schodowa, usunięto zsypy,
  • stan elewacji – czy budynek jest ocieplony,
  • instalację elektryczną.
Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem rynku nieruchomości w materiale wideo.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz wideo:
Autor: Dominika Czerniszewska
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości