Cena metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie to średnio 16-17 tys. zł. Co sprawia, że mieszkania są tak drogie i niedostępne dla ciężko pracujących ludzi? O tym, jakimi prawami rządzi się rynek opowiedział nam ekonomista Marek Zuber oraz aktywista i współzałożyciel stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel.
Dlaczego ceny mieszkań są tak wysokie?
Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku. Tym samym Polska należy do jednego z czterech europejskich państw, w którym najtrudniej jest kupić własne lokum. Dlaczego?
Aktywista Jan Mencwel zaznaczył, że jest to konsekwencja tych samych działań, które od wielu lat podejmują rządzący. - Ceny mieszkań rosną od wielu lat, znowu mamy programy dopłat do kredytów, znowu mamy projekty kolejnych programów i jeszcze większych dopłat do kredytów. A efekt będzie dokładnie taki sam. Mieszkania będą coraz mniej dostępne, a młodzi ludzie będą musieli mieszkać z rodzicami - powiedział.
- Mamy sytuacje, w której co drugi młody człowiek w wieku do 35. roku życia mieszka z rodzicami, bo nie stać go nawet na wynajęcie mieszkania. To jest dramat - dodał aktywista.
Ekonomista Marek Zuber zaznaczył, że ceny mieszkań wzrosły o ok. 25 procent w Warszawie i Krakowie. - Te miejsca są niechlubnymi liderami. To jest wzrost mniej więcej od czerwca, więc widzimy jasno, że jest to kwestia programu "Bezpieczny Kredyt 2.0". Zaskoczyła mnie skala tego wzrostu - wyznał nasz gość.
Czym jest flipping mieszkań?
Za wysokie ceny mieszkań częściowo odpowiadają również flipperzy, którzy kupują mieszkania w stanie surowym, remontują je i sprzedają z zyskiem. - Jednak jestem daleki od tego, żeby atakować ludzi, którzy kupują mieszkania inwestycyjnie. To jest także powód wzrostu ceny, ale najważniejsze jest umożliwienie budowy kolejnych mieszkań - powiedział Marek Zuber.
Flipperzy mogą stanowić jednak zagrożenie dla młodych ludzi, którzy chcą kupić tanie mieszkanie. Aktywista Jan Mencwel zaznaczył, że powinny zostać wprowadzone specjalne regulacje tego typu spekulacji. - Flipper to jest po prostu spekulacja na mieszkaniach - zaznaczył.
- Ten sam problem występuje w wielu krajach i wielu miastach Europy m.in. w Sztokholm, czy Berlin. Tam znowu mamy "pęknięcie tej bańki" - dodał ekonomista.
Jakie są możliwe rozwiązania tej sytuacji? Zobacz cały materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Podatek od posiadania psa w górę. Ile zapłacą opiekunowie czworonogów?
- Czy emeryci muszą składać PIT? Sprawdź, co warto wiedzieć
- Jak wypełnić PIT samemu - poradnik
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News