Nie daj się oszukać przy rezerwacji noclegu na ferie. "Po prostu kupujemy oczami"

Źródło: Dzień Dobry TVN
W trakcie ferii uważaj na kwatery widmo
W trakcie ferii uważaj na kwatery widmo
Fikcyjne kwatery na wynajem
Fikcyjne kwatery na wynajem
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Uwaga! Kradzieże „na klamkę”
Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Pies o milionowych zasługach
Pies o milionowych zasługach
W czasie ferii zimowych część z nas wyjeżdża w góry. Noclegów najczęściej szukamy w Internecie, tymczasem nie wszystkie publikowane tam oferty są prawdziwe. Na co wrócić uwagę przy wyborze kwatery? Kilku porad udzieliła w Dzień Dobry TVN Marta Klepka, ekspertka ds. hotelarstwa.

Nocleg na ferie. Jak nie dać się oszukać?

Na fałszywe ogłoszenie natknęła się pani Daria.

- Z partnerem, znajomymi i dziećmi mieliśmy wyjechać do Zakopanego na sylwestra. [...] Partner znalazł ogłoszenie, strona skonstruowana jak każda inna, wszelkie ustalenia były sporządzane przez telefon. Pan, z którym partner rozmawiał, podał jeszcze cenę niższą niż w ustaleniach SMS-owych. Wiadomo, ostatni termin, cena niższa, nie zastanawiał się, zarezerwował, wysłał przelew, zaliczkę 1300 złotych - opowiadała kobieta.

Kilka dni po wpłaceniu zaliczki jej partner zaczął dzwonić do osoby, z którą rozmawiał, ale telefon był już wyłączony. Kiedy pani Daria zamieściła w sieci post z pytaniem, czy ktoś korzystał z tej samej strony, dowiedziała się od internautów, że to oszustwo.

- To są całkowicie wirtualne stworzone miejsca, obiekty na podstawie fałszywych zdjęć z Alp. Były też takie, które wykorzystywały prawdziwe zdjęcia legalnie działających obiektów. Po prostu kupujemy oczami dobrą ofertę, nie zagłębiamy się w dokładne sprawdzenie tego adresu i tego, co oferuje dane ogłoszenie. Później dochodzi do takich nieprzyjemnych sytuacji - tłumaczył asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Na zwrócić uwagę przy robieniu rezerwacji?

Marta Klepka, ekspertka ds. hotelarstwa jest zdania, że rezerwacji nie powinniśmy dokonywać pod presją czy pod wpływem emocji. Bardzo często zdarza się, że w stresie i pośpiechu czegoś nie doczytamy i nie zauważymy.

- Dajmy sobie 15 minut. Zróbmy sobie herbatę, kawę, 15 minut na przeczytanie oferty, na ustalenie, na czym nam zależy - radziła gościni Dzień Dobry TVN.

Uważać trzeba również na zbyt niską cenę.

- Im zbyt atrakcyjna jest ta oferta, też powinna wzbudzić naszą wątpliwość. Zbyt piękny apartament, w zabytkowym mieście, za niską cenę, zbyt pięknie, przy basenie. Sprawdźmy, doczytajmy - apelowała.

Co jeszcze sprawdzić? O czym warto pamiętać? Jak możemy się zabezpieczyć? Dowiecie się o tym z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: M. Ziemlińska, K. Abramowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości