Każdy z nas czeka na pozytywne informacje, które dadzą nadzieję na szybkie zakończenie panującej pandemii. Wirusa, który niszczy życie milionom osób na świecie. Jak wyglądają najbardziej prawdopodobne rokowania naukowców? Kiedy możemy spodziewać się końca epidemii?
Polska służba zdrowia zmaga się z ogromnymi brakami kadrowymi nie tylko w czasie pandemii, lecz także na co dzień. Pojawił się więc pomysł, by osobom spoza naszego kraju ułatwić możliwość działania u nas w wyuczonym medycznym zawodzie. Jedną z nich jest Piotr Melnyk z Ukrainy obecnie mieszkający w Polsce. Oto historia lekarza i jego żony również działającej w branży medycznej.
Do Polski zostanie przesłany najdroższy lek na świecie, który jest ratunkiem dla chorującego na rdzeniowy zanik mięśni 19-miesięcznego chłopca. Terapię przeprowadzi Klinika Neurologii USD w Lublinie. Rodzice zebrali pieniądze na leczenie Kacpra dzięki hojności ludzi dobrej woli.O dziecku mówiliśmy w Dzień Dobry TVN.
- Boże, to była radość. Dostałam drugie życie. Choć czuję się nie najlepiej, bo schudłam chyba 10 kilogramów, może więcej. Oczy mam zapadnięte. To była ciężka choroba – mówi pani Anna, jedna z pierwszych osób, które zakaziły się koronawirusem. Na szczęście dzisiaj kobieta jest już zdrowa.
W Radomiu zmarł zarażony koronawirusem 46-letni fizjoterapeuta. Według dotychczasowych danych to pierwszy pracownik medyczny w Polsce, które nie żyje przez COVID-19. Władze miasta i szpital, w którym pracował, złożyły kondolencje rodzinie.
Enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem, opracował wraz ze swoim zespołem prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej. Badacze już teraz nieodpłatnie udostępnili swoje wyniki naukowcom z całego świata. Na czym polega działanie tego enzymu? Prof. Marcin Drąg wyjaśniał to w rozmowie z Dzień Dobry TVN.
Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało nowatorskie Centrum testowe COVID-19 drive-thru, które pozwala na bezkontaktowe badania genetyczne na koronawirusa. Celem tego rozwiązania jest odciążenie szpitali i zmniejszenie ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się wirusa wśród pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji z powodu innych chorób.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że zostały odwołane największe i najważniejsze imprezy w tym roku. Pod znakiem zapytania stanął również planowany na 12 maja 2020 Festiwal Filmowy w Cannes. Ostatecznie organizatorzy wydarzenia zostali zmuszeni do odwołania imprezy.
Banksy - jeden z najsłynniejszych artystów ulicznych - pochwalił się w sieci swoim najnowszym dziełem. Z powodu izolacji nie może tworzyć w dotychczasowym środowisku, dlatego też swoją pracę przeniósł do mieszkania. Co namalował w swojej łazience?
Firma opiekująca się starszymi i schorowanymi mieszkańcami Sosnowca nie wyposażała pracowników w maseczki ochronne i rękawiczki. Wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie i życie było zmuszonych do rezygnacji z usług swoich opiekunów. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN.
Izolacja z powodu koronawirusa sprzyja wiosennym porządkom, podczas których łatwo się zorientować, że mamy w domu wiele niepotrzebnych już ubrań, sprzętów czy bibelotów. Zamiast je wyrzucać warto dać im nowe życie, przekazując na cele charytatywne. Fundacja Sue Ryder zorganizowała akcję #dobreporzadki, której celem jest pomoc osobom starszym. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ten projekt.
Po wprowadzeniu przez rząd ograniczeń w przemieszczaniu się, posypały się mandaty. W sieci pojawiły się filmiki nagrywane przez osoby, które zatrzymała policja. W jakich sytuacjach faktycznie naruszamy przepisy? Co należy robić, żeby unikać mandatów, których wysokość może sięgać nawet 30 tysięcy zł? O to pytaliśmy Piotra Dobrowolskiego, radcę prawnego i Marka Konkolewskiego, eksperta bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Od czwartku 16 kwietnia w miejscach ogólnodostępnych obowiązkowo musimy zakrywać usta i nos za pomocą części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki. Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowany projekt rozporządzenia w tej sprawie. Gdzie będziemy musieli zasłaniać twarz? Kto będzie zwolniony z tego obowiązku? Jak zrobić maseczkę w domu?
Z powodu pandemii koronawirusa ogrody zoologiczne nie zarabiają, co przekłada się na problemy związane z ich funkcjonowaniem. Kierownictwo zoo w Neumuenster przygotowało plan awaryjny, który zakłada ubój części zwierząt, aby nakarmić innych mieszkańców parku.
W dobie pandemii koronawirusa środki do dezynfekcji są sprzedażowym hitem. Niestety wśród ofert można znaleźć preparat, który zdaniem ekspertów może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. - Jego użycie grozi stanami zapalnymi, ostrymi reakcjami alergicznymi - powiedział lekarz.
Na lotnisku w Poznaniu wylądował pierwszy samolot ze sprzętem ochronnym, który został zakupiony przez Kulczyk Foundation. Wszystko zostanie przekazane pro bono personelowi medycznemu walczącemu na pierwszej linii frontu z koronawirusem. - To było niełatwe zadanie, ale pełne pięknych emocji - powiedziała Dominika Kulczyk.
Darmowe korepetycje online m.in. z matematyki, fizyki, informatyki i chemii oferuje Klinika Matmy, którą koordynują uczniowie warszawskiego liceum im. Stanisława Staszica. W akcję zaangażowało się już kilkuset wolontariuszy. „Chcemy pomóc uczniom, ale też odciążyć rodziców, którzy są teraz na froncie walki z koronawirusem” – mówi Krzysztof Daniewski, pomysłodawca akcji i prezes Akademii Ivy Poland.
Nie dla wszystkich hasło #zostańwdomu kojarzy się z bezpieczeństwem oraz troską o zdrowie swoje i innych. W trakcie epidemii koronawirusa nasila się fala przemocy domowej. "Mimo zagrożenia musimy pozostać wrażliwi na krzywdę innych" - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Sprawdź, na czym polega opracowany przez niego "Plan awaryjny".
Jak dać sobie radę w nowej rzeczywistości? Jak nie zwariować w mieszkaniu? Takie trudne pytania stoją teraz przed każdą polską rodziną. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN.
Hospicja zostały zamknięte dla odwiedzających. Niektórzy nie mają nawet możliwości pożegnania się ze swoimi bliskimi. Jedyny kontakt to ten telefoniczny, który i tak nie dla wszystkich jest możliwy. "Rozgrywa się dramat, i to dramat dla obydwu stron" - mówi Pani Ewa w reportażu "Uwagi".
Ta Wielkanoc będzie inna niż wszystkie. Bez święconki, procesji i masowych nabożeństw. Bez tłumów w kościołach, kolejek do spowiedzi i obrzędów, które przetrwały czasem niezmienione setki lat. Jak celebrować święta w czasie koronawirusa? O tym rozmawialiśmy z księdzem Kazimierzem Sową, dziennikarzem i publicystą.
My uważamy ich za bohaterów, którzy narażają swoje życie i zdrowie, żeby ratować innych. Oni mówią, że tylko wykonują swoją pracę. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni i cały personel szpitala każdego dnia walczy z tą potworną epidemią. Dla nich, te Święta będą wyjątkowo trudne.
Kilka miesięcy temu Kamila Kalińskiego i jego dwóch kolegów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zaprezentowali w naszym studiu stworzonego przez siebie robota humanoidalnego NEO. Teraz chłopak wraz z człekokształtną maszyną drukują przyłbice dla pracowników służby zdrowia. – Gotowych mamy już 400 sztuk – powiedział NEO.
Wybuch epidemii koronawirusa ma też swoje dobre strony – odradza się przyroda. Jak na brak działalności człowieka reaguje środowisko i co będzie, gdy wrócimy do normalności? Na te pytania odpowiedział dziennikarz Adam Wajrak i etnobotanik prof. Łukasz Łuczaj. Rozmawiała z nimi Alicja Myśliwiec.
Pandemia koronawirusa mocno dotknęła wszystkich, w tym też kościoły wszelkich wyznań. Jak zatem radzi sobie teraz ksiądz Bartosz Rajewski, który na co dzień działa jako proboszcz polskiej parafii w Londynie? Z jaką inicjatywą wyszedł, by wspierać potrzebujących? O tym porozmawiała z duchownym reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Z okazji zbliżającej się Wielkiejnocy w mediach społecznościowych opublikowano nagranie od ministra Łukasza Szumowskiego. Życzył w nim wszystkim wytrwałości i nietracenia nadziei na powrót do normalności.
W dobie kryzysu epidemiologicznego jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami na temat koronawirusa i zagrożeń z nim związanych. Naukowcy i lekarze poszerzają zakres swojej wiedzy, jednak jej zasób już teraz jest tak duży, że przeciętny Kowalski może mieć kłopot z przyswojeniem nowych doniesień. Poznaj pediatrę, który w prosty sposób tłumaczy trudne tematy dotyczące koronawirusa.
W Czechach udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa, a kraj może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania – powiedział tamtejszy minister zdrowia Adam Vojtiech. Jaki skuteczny pomysł na walkę z wirusem mają nasi południowi sąsiedzi?
Wielkanoc większość osób spędzała w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym stole. W tym roku pozostaje nam spędzić święta w samotności lub z domownikami.
Państwa na całym świecie walczą z pandemią, wprowadzając wiele obostrzeń i zamykając lokale użyteczności publicznej. Tymczasem w Szwecji życie toczy się niemal normalnym rytmem i rząd nie zdecydował się na radykalne ograniczenia. Jak wygląda tam przeprowadzanie testów na koronawirusa?