- Musimy powoli i w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości przy zachowaniu środków ostrożności, które pozwolą ograniczyć transmisję koronawirusa - powiedział podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 16 kwietnia 2020 r. każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej ma nakaz noszenia maseczek.
Według fińskich badaczy cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu nawet do 6 minut. Zaskakująca jest również odległość na jaką jest w stanie rozprzestrzenić się patogen.
Szkody wyrządzone przez pandemię koronawirusa to nie tylko rosnąca liczba ofiar, ale i gigantyczne straty finansowe. Obecna sytuacja zbiera największe żniwo wśród małych przedsiębiorców, którzy w swoje firmy włożyli nie tylko dużo pieniędzy, ale i serca. W programie rozmawialiśmy o tym, z jakimi wyzwaniami muszą się obecnie mierzyć.
Personel szpitali, który znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, znajduje się w grupie o podwyższonym ryzyku zakażenia. W związku z kryzysem epidemiologicznym coraz więcej lekarzy i ratowników medycznych decyduje się na izolację i przebywanie z dala od swoich bliskich. Zobacz, jak radzą dobie rozdzielone przez pandemię rodziny lekarzy.
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego egzaminy ósmoklasistów miały zostać przeprowadzone 21-23 kwietnia, natomiast matury - od 4 do 22 maja. Uczniowie przygotowywali się do nich przez cały rok. Ich stres potęguje fakt, że wciąż nie wiadomo, czy egzaminy odbędą się terminowo. Dowiedz się, jakie są możliwe scenariusze.
Pandemia koronawirusa, to również egzamin dobroci. Wiele znanych i majętnych osób przeznacza pieniądze na walkę z COVID-19, a często są to niemałe kwoty. Egzamin zdał również prezes Twittera Jack Dorsey, który na ten cel zdecydował się poświęcić ponad jedną czwartą swojego majątku!
Polska literatura podbija świat. Magazyn „The Times” wyróżnił polskiego pisarza Szczepana Twardocha, ogłaszając jego powieść „Król” najlepszym tytułem kwietnia 2020 roku w kategorii powieść historyczna.
W wielu domach pomocy społecznej sytuacja jest dramatyczna. Tworzą się w nich lokalne ogniska epidemii. W placówce w Tomczycach na Mazowszu chorych było 61 pensjonariuszy i 9 osób z personelu.
Tegoroczne święta dla wielu osób, zwłaszcza starszych, będą samotne. W związku z panującą pandemią należy bowiem ograniczyć kontakt z innymi osobami i powstrzymać się od odwiedzania rodziny. Jak zatem przetrwać ten trudny czas i jak tę Wielkanoc spędzą Mądra Babcia Beata Borucka i dziennikarka Anna Senkara?
Temat koronawirusa wciąż nie znika. Wielu naukowców pracuje nad szczepionkami, by walczyć z panującą na całym świecie pandemią. Amerykański zespół badawczy znalazł powiązania miedzy COVID-15 a szczepionką na gruźlicę. Nam profesor Krzysztof Filipiak wytłumaczył, jaka jest realna szansa na znalezienie szczepionki oraz jak długo wirus może utrzymywać się w powietrzu i na domowych powierzchniach.
Pierwsze kraje zapowiadają powolne złagodzenie rygorów dotyczących pandemii. Ogłaszane są również pierwsze koncerty. O szczegółach trasy poinformowały właśnie dwa zespoły, które wystąpią na scenie razem. Evanescence i Within Temptation zawitają również do Polski. Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?
Poruszona obecną sytuacją służby zdrowia pani Janina postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do lekarzy walczących z pandemią. Pełna zapału 96-latka z Milikowic szyje dla nich maseczki ochronne. Jak tłumaczy, zawsze jest wrażliwa na ludzkie nieszczęście.
W opublikowanym w 2015 roku artykule „Ludzie Koronawirusy” prof. dr hab. Krzysztof Pyrć przewidział pojawienie się koronawirusa. W programie opowiedział o tym, czy epidemii można było uniknąć oraz jak dużą wiedzą na jej temat dysponują obecnie naukowcy.
W całym kraju odwoływane są rozprawy i posiedzenia. Często przekłada się je na inne terminy, ale jakie? O funkcjonowaniu sądów w dobie epidemii koronawirusa opowiedział w Dzień Dobry TVN, adwokat Piotr Schramm.
Do tej pory, królowa Elżbieta II podczas swojego 68-letniego panowania, zwracała się do poddanych w telewizyjnym orędziu tylko cztery razy. Przemowy miały miejsce podczas wybuchu wojny w Iraku, przed pogrzebem księżnej Diany, po śmierci królowej-matki oraz z okazji 60. rocznicy objęcia tronu. 5 kwietnia przemówiła po raz piąty.
Posiłek, wsparcie i dobre słowo. Setki wolontariuszy od kilku tygodni dbają o to, żeby powstańcy warszawscy otrzymali niezbędną pomoc. To największa jak dotąd akcja pomocy starszym osobom.
Nadia, tygrysica z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem. Test na obecność SARS-Cov-2 dał u niej wynik pozytywny. Ministerstwo rolnictwa USA zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami.
4 kwietnia Player.pl wspólnie z Fundacją TVN "Nie jesteś sam" zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. #KoncertDlaBohaterów jest podziękowaniem za heroiczną pracę personelu medycznego, który dba o nasze życie i zdrowie w tych trudnych tygodniach. - To była bardzo spontaniczna akcja kilku artystów, kilku producentów i Playera - powiedziała prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam", Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Testy na koronawirusa. Laboratorium działające na terenie kompleksu szpitala pulmonologicznego w Olsztynie będzie od poniedziałku oferowało wykonanie prywatnego badania w kierunku koronawirusa. Jest to pierwsze tego rodzaju laboratorium w Olsztynie oraz regionie.
Tegoroczna Wielkanoc ze względu na pandemię będzie inna niż wszystkie. Odejdą nie tylko wyjazdy i duże rodzinne spotkanie przy świątecznym stole, lecz także bezpośrednie uczestnictwo w obrzędach liturgii Wielkiego Tygodnia. Co ze święceniem pokarmów i spowiedzią?
Franek ma kilka miesięcy i cierpi na SMA - chorobę, która powoduje śmierć neuronów, odpowiedzialnych za pracę mięśni. Jedynym ratunkiem dla chłopca jest kosztowna terapia w Stanach Zjednoczonych. Rodzice robią wszystko, by zebrać pieniądze. - Strach jest cały czas, ale w tej chwili jest więcej nadziei - powiedziała mama Frania.
Stany Zjednoczone są jednym z tych krajów, którego pandemia koronawirusa dotyka najbardziej. Tylko w minioną dobę odnotowano ponad 700 zgonów, co wskazuje na to, że w USA na COVID-19, zarażona osoba umiera co 2 minuty.
Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie przedszkoli, żłobków i szkół, również tych prywatnych. W związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące obowiązku uiszczania czesnego. Podobnie jest w przypadku opłat za siłownię, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne czy bilety miesięczne. Czy możemy liczyć na zwrot pieniędzy? Wyjaśniał nam radca prawny Marcin Wojciński.
#WzywamyPosiłki to ogólnopolska oddolna inicjatywa obywatelska wspierająca personel medyczny w czasie walki z pandemią koronawirusa, która spotkała się bardzo pozytywnym odzewem. – Na ten moment wydaliśmy ponad 53 tys. posiłków do więcej niż 70 placówek medycznych w całej Polsce – powiedział koordynator akcji, Grzegorz Jakubowski.
Już jutro Niedziela Palmowa. Choć większość z nas zostanie w domach, nie znaczy to, że nie możemy zrobić tradycyjnej palmy wielkanocnej. W studiu programu florystka Anna Wojtala i kostiumografka Beata Bojda pokazały kilka praktycznych wskazówek.
Pomoc włoskim lekarzom, ale także nauka walki z SARS-coV-2 jest celem piętnastu polskich lekarzy i ratowników medycznych, którzy od kilku dni pracują w szpitalu polowym w Brescii. Lombardia to region, od którego zaczęła się europejska faza pandemii. Jak wygląda praca polskiej misji we Włoszech? O tym rozmawialiśmy z jej szefem Michałem Madeyskim, koordynatorem Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPMO.
Kombinezony, maseczki, gogle, przyłbice, rękawice i czepki – tego potrzebują teraz pracownicy ochrony zdrowia w Polsce do walki z epidemią. W związku z tym Fundacja TVN prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup środków ochrony indywidualnej dla służb medycznych. Datki można będzie przekazać podczas wyjątkowego koncertu – podziękowania za heroiczną pracę tych, którzy w ostatnich tygodniach dbają o nasze życie i zdrowie. Zobacz, jak możesz pomóc.
Od 1 kwietnia obowiązują kolejne wprowadzone przez rząd zaostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. W sklepie może przebywać mniej ludzi, a nieletni mogą wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłego. Parki, bulwary i plaże zostały zamknięte. Przedstawiciele wielu zawodów pracują zdalnie. Są jednak osoby, które nie mają takiej możliwości i znajdują się na pierwszej linii walki z wirusem. Z czym muszą się mierzyć dostawcy jedzenia? O tym rozmawialiśmy z Gabriela Jerzak, dostarczycielką pizzy.
Po niedzieli zapowiadana jest piękna pogoda. Temperatura ma dojść nawet do 20 st. C. Aż kusi, żeby wyjść na spacer, na przykład do lasu. Ale czy w obecnej sytuacji, kiedy obowiązują obostrzenia mające zahamować epidemię koronawirusa, jest to dozwolone? Postanowiliśmy to sprawdzić.