"Śniegu już nie będzie" na festiwalu w Wenecji
Maja Ostaszewska wybrała się razem z ekipą "Śniegu już nie będzie" do Wenecji, gdzie odbędzie się główna premiera filmu. Pokaz jest zaplanowany na 7 września. Produkcję do tej pory widziała zaledwie garstka osób i krytyków, ponieważ takie zasady obowiązują na największych, światowych festiwalach.
To są wymogi największych festiwali na świecie (…) Jeśli film dostaje się do konkursu to musi mieć na nim swoją światową premierę
- wyjaśnia Maja Ostaszewska.
Film w Polsce byłoby pokazany wcześniej, ale wszystko przesuwa się z racji pandemii
- dodaje aktorka w rozmowie Dzień Dobry TVN.
Udział w konkursie głównym festiwalu w Wenecji to nie jedyny sukces "Śniegu już nigdy nie będzie". Film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta został też polskim kandydatem do Oscara.
77. Festiwal Filmowy w Wenecji
Ze względu na pandemię COVID-19 organizatorzy konkursu podjęli odpowiednie kroki, aby zapewnić wszystkim jak największe bezpieczeństwo.
Przez cały czas mamy ze sobą maseczki. Maseczkę ma się nawet na czerwonym dywanie i można ją ściągnąć tylko na chwilę, kiedy jest moment dla fotografów. W czasie wszystkich projekcji siedzimy w maseczkach, jest ograniczona ilość osób. Jest też ograniczenie osób, które biorą udział w konferencji prasowej
- opowiada Maja Ostaszewska.
Choć poruszanie się w maskach bywa postrzegane jako męczące, uczestnicy weneckiego festiwalu są zgodni co do tego, że niedogodności bledną, gdy pomyślą o wyczekiwanym powrocie kina do życia.
Cieszymy się, że ten festiwal w ogóle się odbędzie
- podkreśla nasza rozmówczyni.
Wenecja 2020 - festiwal w czasie pandemii
Organizatorzy weneckiego festiwalu skrupulatnie pilnują przestrzegania zasad ostrożności. Odbywają się pomiary temperatury ciała, a osoby, które mają więcej niż 37,5 st. C nie są wpuszczane.
Przed wejściami do budynków, sal projekcyjnych, konferencyjnych, pokoju dla dziennikarzy, a także w łazienkach umieszczono pojemniki z żelem do dezynfekcji.
Zarówno w obiektach festiwalowych, jak i na zewnątrz obowiązuje nakaz noszenia masek. Wprowadzono także m.in. elektroniczny system zapisów na wszystkie seanse i konferencje prasowe, dzięki czemu przed wejściami nie tworzą się długie kolejki. Ekipom filmowym zapewniono specjalne wsparcie w transporcie i dostępie do świadczeń zdrowotnych.
Małgorzata Szumowska nagrodzona na 68. Berlinale. Zobacz wywiad Mateusza Hładkiego:
Zobacz także:
- "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" nagrodzony na festiwalu "Młodzi i Film"
- Andrzej Strzelecki we wspomnieniach młodych artystów. „Dla profesora nie istniało niemożliwe”
- Tylko u nas: Diamentowy Klaps Filmowy 2020 oficjalnie wręczony. Cezary Pazura: "To jest zwieńczenie wielu lat kariery"
Autor: Aleksandra Lewandowska
Źródło: PAP