Jak dać sobie radę w nowej rzeczywistości? Jak nie zwariować w mieszkaniu? Takie trudne pytania stoją teraz przed każdą polską rodziną. Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN.
Hospicja zostały zamknięte dla odwiedzających. Niektórzy nie mają nawet możliwości pożegnania się ze swoimi bliskimi. Jedyny kontakt to ten telefoniczny, który i tak nie dla wszystkich jest możliwy. "Rozgrywa się dramat, i to dramat dla obydwu stron" - mówi Pani Ewa w reportażu "Uwagi".
Ta Wielkanoc będzie inna niż wszystkie. Bez święconki, procesji i masowych nabożeństw. Bez tłumów w kościołach, kolejek do spowiedzi i obrzędów, które przetrwały czasem niezmienione setki lat. Jak celebrować święta w czasie koronawirusa? O tym rozmawialiśmy z księdzem Kazimierzem Sową, dziennikarzem i publicystą.
My uważamy ich za bohaterów, którzy narażają swoje życie i zdrowie, żeby ratować innych. Oni mówią, że tylko wykonują swoją pracę. Pielęgniarki, lekarze, ratownicy medyczni i cały personel szpitala każdego dnia walczy z tą potworną epidemią. Dla nich, te Święta będą wyjątkowo trudne.
Kilka miesięcy temu Kamila Kalińskiego i jego dwóch kolegów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zaprezentowali w naszym studiu stworzonego przez siebie robota humanoidalnego NEO. Teraz chłopak wraz z człekokształtną maszyną drukują przyłbice dla pracowników służby zdrowia. – Gotowych mamy już 400 sztuk – powiedział NEO.
Wybuch epidemii koronawirusa ma też swoje dobre strony – odradza się przyroda. Jak na brak działalności człowieka reaguje środowisko i co będzie, gdy wrócimy do normalności? Na te pytania odpowiedział dziennikarz Adam Wajrak i etnobotanik prof. Łukasz Łuczaj. Rozmawiała z nimi Alicja Myśliwiec.
Pandemia koronawirusa mocno dotknęła wszystkich, w tym też kościoły wszelkich wyznań. Jak zatem radzi sobie teraz ksiądz Bartosz Rajewski, który na co dzień działa jako proboszcz polskiej parafii w Londynie? Z jaką inicjatywą wyszedł, by wspierać potrzebujących? O tym porozmawiała z duchownym reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Z okazji zbliżającej się Wielkiejnocy w mediach społecznościowych opublikowano nagranie od ministra Łukasza Szumowskiego. Życzył w nim wszystkim wytrwałości i nietracenia nadziei na powrót do normalności.
W dobie kryzysu epidemiologicznego jesteśmy nieustannie bombardowani informacjami na temat koronawirusa i zagrożeń z nim związanych. Naukowcy i lekarze poszerzają zakres swojej wiedzy, jednak jej zasób już teraz jest tak duży, że przeciętny Kowalski może mieć kłopot z przyswojeniem nowych doniesień. Poznaj pediatrę, który w prosty sposób tłumaczy trudne tematy dotyczące koronawirusa.
W Czechach udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa, a kraj może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania – powiedział tamtejszy minister zdrowia Adam Vojtiech. Jaki skuteczny pomysł na walkę z wirusem mają nasi południowi sąsiedzi?
Wielkanoc większość osób spędzała w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym stole. W tym roku pozostaje nam spędzić święta w samotności lub z domownikami.
Państwa na całym świecie walczą z pandemią, wprowadzając wiele obostrzeń i zamykając lokale użyteczności publicznej. Tymczasem w Szwecji życie toczy się niemal normalnym rytmem i rząd nie zdecydował się na radykalne ograniczenia. Jak wygląda tam przeprowadzanie testów na koronawirusa?
- Musimy powoli i w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości przy zachowaniu środków ostrożności, które pozwolą ograniczyć transmisję koronawirusa - powiedział podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 16 kwietnia 2020 r. każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej ma nakaz noszenia maseczek.
Praca ratownika to niezwykle ciężki i wymagający zawód, szczególnie w czasach pandemii. Wielogodzinna, wyczerpująca praca czy brak kontaktu z rodziną to tylko niektóre z trudności, z którymi muszą się mierzyć. W programie rozmawialiśmy o tym jaka jest obecnie sytuacja ratowników, czego im potrzeba oraz jak wezwać karetkę, żeby ułatwić im pracę.
Według fińskich badaczy cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu nawet do 6 minut. Zaskakująca jest również odległość na jaką jest w stanie rozprzestrzenić się patogen.
Szkody wyrządzone przez pandemię koronawirusa to nie tylko rosnąca liczba ofiar, ale i gigantyczne straty finansowe. Obecna sytuacja zbiera największe żniwo wśród małych przedsiębiorców, którzy w swoje firmy włożyli nie tylko dużo pieniędzy, ale i serca. W programie rozmawialiśmy o tym, z jakimi wyzwaniami muszą się obecnie mierzyć.
Personel szpitali, który znajduje się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, znajduje się w grupie o podwyższonym ryzyku zakażenia. W związku z kryzysem epidemiologicznym coraz więcej lekarzy i ratowników medycznych decyduje się na izolację i przebywanie z dala od swoich bliskich. Zobacz, jak radzą dobie rozdzielone przez pandemię rodziny lekarzy.
Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego egzaminy ósmoklasistów miały zostać przeprowadzone 21-23 kwietnia, natomiast matury - od 4 do 22 maja. Uczniowie przygotowywali się do nich przez cały rok. Ich stres potęguje fakt, że wciąż nie wiadomo, czy egzaminy odbędą się terminowo. Dowiedz się, jakie są możliwe scenariusze.
Pandemia koronawirusa, to również egzamin dobroci. Wiele znanych i majętnych osób przeznacza pieniądze na walkę z COVID-19, a często są to niemałe kwoty. Egzamin zdał również prezes Twittera Jack Dorsey, który na ten cel zdecydował się poświęcić ponad jedną czwartą swojego majątku!
Polska literatura podbija świat. Magazyn „The Times” wyróżnił polskiego pisarza Szczepana Twardocha, ogłaszając jego powieść „Król” najlepszym tytułem kwietnia 2020 roku w kategorii powieść historyczna.
W wielu domach pomocy społecznej sytuacja jest dramatyczna. Tworzą się w nich lokalne ogniska epidemii. W placówce w Tomczycach na Mazowszu chorych było 61 pensjonariuszy i 9 osób z personelu.
Tegoroczne święta dla wielu osób, zwłaszcza starszych, będą samotne. W związku z panującą pandemią należy bowiem ograniczyć kontakt z innymi osobami i powstrzymać się od odwiedzania rodziny. Jak zatem przetrwać ten trudny czas i jak tę Wielkanoc spędzą Mądra Babcia Beata Borucka i dziennikarka Anna Senkara?
Temat koronawirusa wciąż nie znika. Wielu naukowców pracuje nad szczepionkami, by walczyć z panującą na całym świecie pandemią. Amerykański zespół badawczy znalazł powiązania miedzy COVID-15 a szczepionką na gruźlicę. Nam profesor Krzysztof Filipiak wytłumaczył, jaka jest realna szansa na znalezienie szczepionki oraz jak długo wirus może utrzymywać się w powietrzu i na domowych powierzchniach.
Pierwsze kraje zapowiadają powolne złagodzenie rygorów dotyczących pandemii. Ogłaszane są również pierwsze koncerty. O szczegółach trasy poinformowały właśnie dwa zespoły, które wystąpią na scenie razem. Evanescence i Within Temptation zawitają również do Polski. Gdzie i kiedy odbędzie się koncert?
Poruszona obecną sytuacją służby zdrowia pani Janina postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do lekarzy walczących z pandemią. Pełna zapału 96-latka z Milikowic szyje dla nich maseczki ochronne. Jak tłumaczy, zawsze jest wrażliwa na ludzkie nieszczęście.
W opublikowanym w 2015 roku artykule „Ludzie Koronawirusy” prof. dr hab. Krzysztof Pyrć przewidział pojawienie się koronawirusa. W programie opowiedział o tym, czy epidemii można było uniknąć oraz jak dużą wiedzą na jej temat dysponują obecnie naukowcy.
W całym kraju odwoływane są rozprawy i posiedzenia. Często przekłada się je na inne terminy, ale jakie? O funkcjonowaniu sądów w dobie epidemii koronawirusa opowiedział w Dzień Dobry TVN, adwokat Piotr Schramm.
Do tej pory, królowa Elżbieta II podczas swojego 68-letniego panowania, zwracała się do poddanych w telewizyjnym orędziu tylko cztery razy. Przemowy miały miejsce podczas wybuchu wojny w Iraku, przed pogrzebem księżnej Diany, po śmierci królowej-matki oraz z okazji 60. rocznicy objęcia tronu. 5 kwietnia przemówiła po raz piąty.
Posiłek, wsparcie i dobre słowo. Setki wolontariuszy od kilku tygodni dbają o to, żeby powstańcy warszawscy otrzymali niezbędną pomoc. To największa jak dotąd akcja pomocy starszym osobom.
Nadia, tygrysica z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem. Test na obecność SARS-Cov-2 dał u niej wynik pozytywny. Ministerstwo rolnictwa USA zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami.