Zwierzęta

Kontakt z kurami ma terapeutyczną moc. "Dzieci, które się z nimi stykały, stawały się odważniejsze"

Zwierzęta

Kury to ptaki, które hodowane są przede wszystkim dla jajek czy mięsa. Tymczasem kontakt z nimi może stanowić formę terapii. Kto może z niej korzystać? Co daje? Kiedy się ją stosuje? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agatą Michalską, hodowczynią kur.

Jak hodować kury?

Agata Michalska jest hodowczynią kur rasy jedwabistej i satynowe. Co wyróżnia te gatunki ptaków?

- Mają bardzo dużo uroku. Są bardzo spokojne. Nie spotkałam osoby, której by się nie podobały - mówiła ekspertka w Dzień Dobry TVN. Czy ich hodowla jest bardzo wymagająca? - Ta rasa kur ma opierzone łapy, dlatego nie może chodzić po mokrym podłożu. Nie lubią też przeciągów - wyjaśniała.

Od pewnego czasu nasza rozmówczyni zajmuje się nie tylko hodowlą.

- Wszystko zaczęło się od gołębia, którego uratował i odchowałam. Kiedy go wypuściłam, chciałam jakoś zapełnić pustkę, którą po sobie zostawił i tak trafiłam na kury - wspominała. Kupiła 20 jaj kur jedwabistych i tak zaczęła je hodować. - Niektóre z nich bardzo potrzebują kontaktu z ludźmi, uwielbiają pieszczoty. Postanowiłam wykorzystać je do terapii - opowiadała.

Na czym polega kuroterapia?

Kuroterapia zaliczana jest do zooterapii, czy formy kontaktu człowieka ze zwierzęciem.

- W tym przypadku z kurą, która jest odpowiednio do tego przygotowana - zaznaczyła Agata Michalska. Jej przygoda z kuroterapią zaczęła się od tego, że znajomi chcieli po prostu pokazać swoim dzieciom kurki. - Pewnego dnia odezwała się do mnie znajoma, która prowadzi przedszkole integracyjne z pytaniem, czy może przyjść z swoimi podopiecznymi - dodała.

Kontakt ze zwierzakiem sprawił, że dzieci, które wcześniej bały się zwierząt powoli się przełamywały. Stawały się bardziej odważne.

Jak przygotowuje się kury, które wykorzystywane są w terapii? - Przede wszystkim przyzwyczajam je do kontaktu z drugim, obcym człowiekiem. Uczę tego tylko te osobniki, które faktycznie garną się do człowieka - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Pszczoły mogą wykryć COVID-19? Naukowcy: "Owady można tego nauczyć - podobnie jak tresuje się psy"

Ukochane zwierzęta Małgorzaty i Radosława Majdanów. "Dom bez psa to po prostu budynek"

Sokoły wędrowne zamieszkały na Pałacu Kultury i Nauki. "Nie ma w tym nic dziwnego. One naturalnie żyją na skałach"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości