Polscy naukowcy opracowali pierwszy lek na koci katar. Ma ratować życie czworonogów

Kot u weterynarza
Polscy naukowcy opracowali pierwszy lek na koci katar. Ma ratować życie czworonogów
Źródło: MixMedia/GettyImages

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało, że naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali pierwszy na rynku lek na koci katar. Choroba ta jest uznawana za jedną z częstszych przyczyn śmierci kotów w schroniskach oraz w hodowlach. Jak działa nowy lek? W jaki sposób go badano?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

DD_20221108_Zwierzaki_REP
Objawy choroby u pupila
Źródło: Dzień Dobry TVN

Badacze z UJ opracowali nowatorski lek na koci katar

Uniwersytet Jagielloński ogłosił we wtorek, 13 sierpnia, że wkrótce na rynku pojawi się produkt, który pomoże w leczeniu kotów z wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych, czyli tak zwanym kocim katarem. Choroba ta jest wywoływana przez kocie wirusy FHV-1 lub FCV i jest niezwykle powszechna wśród zwierząt żyjących w schroniskach oraz hodowlach. Co więcej, uznawana jest za jedną z częstszych przyczyn śmierci tych kotów.

- Chociaż choroba jest powszechnie znana, a wirusowe czynniki etiologiczne dobrze opisane, to leczenie ma charakter objawowy i opiera się na antybiotykoterapii zapobiegającej wtórnym infekcjom bakteryjnym. Aktualnie nie jest stosowany w medycynie weterynaryjnej żaden środek działający bezpośrednio na FCV - zaznaczono w komunikacie uczelni.

Uniwersytet przypomniał także, że jest to efekt prac, które podjęto w 2021 roku, po podpisaniu umowy licencyjnej z firmą Acatavir na rozwój produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu tej chorobie. Założycielami spółki są naukowcy UJ.

Przeprowadzono badania na 26 kotach

Prowadzone przez naukowców z krakowskiej uczelni badania doprowadziły do identyfikacji związku, który jest zatwierdzony do stosowania nawet u ludzi. Chodzi o sulfonowaną pochodną polistyrenu, skutecznie zwalczającą oba wirusy powodujące koci katar. Badacze, wspólnie z jedną z działających w mieście klinik weterynaryjnych, przeprowadzili testy terenowe na 26 kotach cierpiących z powodu ostrego i przewlekłego wirusowego zapalenia dróg oddechowych.

- Poprawa obejmowała zarówno redukcję ilości wirusa, jak i objawów specyficznych dla kociego kataru. Co ważne, nie zaobserwowaliśmy żadnych działań niepożądanych. Nasza technologia będzie teraz rozwijana przez firmę Vet Planet i mamy nadzieję, że wkrótce wejdzie do obrotu - zapowiedział prof. Krzysztof Pyrć, cytowany w komunikacie uczelni. 

Koci katar - jakie ma objawy?

Koci katar to choroba wywoływana przez kocie wirusy FHV-1 lub FCV. Jej objawy to kaszel, kichanie, katar, zaczerwienienie oczu, gorączka oraz pojawienie się ropnych wydzielin z nosa i oczu. U dorosłych kotów choroba może rozwijać się powoli i nie powodować nasilonych objawów. Natomiast u kociąt może postępować niezwykle gwałtownie, sprawiając, że stan zwierzęcia bardzo szybko staje się ciężki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości