Koci katar, choć nazywa się niewinnie, jest jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych, jakie grożą kotom. Jego objawy nieco przypominają popularne i niegroźne infekcje górnych dróg oddechowych u ludzi. Katar koci to choroba wirusowa, która atakuje jamę nosową, gardło, oskrzela, a także oczy kotów. Nieleczona może prowadzić do szeregu powikłań, między innymi zapalenia płuc czy zapalenia rogówki, które w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Przyczyny, czyli dlaczego kot ma katar
Przyczyną kociego kataru są wirusy: FHV-1 oraz FCV-1. Występują one w wydzielinie, pochodzącej z nosa, gardła lub oczu zarażonego kota. Ich obecność można zaobserwować także w odchodach chorego zwierzęcia.
Do zakażenia wirusem dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu zdrowego kota z zakażonym lub poprzez współdzielenie przez koty takich przedmiotów, jak miski z jedzeniem lub wodą, kuwety, zabawki czy legowiska. Wirusy, które powodują koci katar mogą zostać przeniesione także na dłoniach, butach czy odzieży osoby, która miała styczność z zakażonym zwierzęciem.
Oczywiście sam kontakt zdrowego kota z wirusem nie oznacza, że na pewno rozwinie się u niego choroba. Na zakażenie najbardziej podatne są koty o obniżonej odporności, przede wszystkim kocięta w wieku od 6 do 12 tygodni, których system immunologiczny wciąż się kształtuje.
Objawy kociego kataru
Do najbardziej specyficznych objawów kociego kataru należą:
· Bardzo częste kichanie – sporadyczne kichnięcia, zwłaszcza jeżeli nie towarzyszą im inne objawy, nie powinny być powodem do niepokoju.
· Katar, czyli wydzielina z nosa – wypływająca i zastygająca na pyszczku zwierzęcia. Wydzielina może być przezroczysta, biała lub mieć zielonkawo-żółty kolor.
· Zaropiałe oczy – dookoła gałek ocznych kota znajduje się zastygła ropa, a z worków spojówkowych wydostaje się wydzielina. Oczy są spuchnięte i mocno zaczerwienione.
· Wzmożone ślinienie – z pyszczka kota wypływa duża ilość pienistej śliny (można ją zaobserwować zwłaszcza wtedy, gdy kot leży).
· Obniżony nastrój – kot jest apatyczny, senny, nie ma apetytu.
· Gorączka – temperatura ciała kota jest podwyższona.
U dorosłych kotów choroba może rozwijać się powoli i nie powodować nasilonych objawów. Koci katar u kociąt może zaś postępować niezwykle gwałtownie, sprawiając, że stan zwierzęta bardzo szybko staje się ciężki.
Koci katar – leczenie domowe nie wystarczy
Kociego kataru nie można leczyć domowymi sposobami – w przypadku zaobserwowania objawów choroby u zwierzaka, wizyta u weterynarza jest absolutną koniecznością. Nieleczony lub nieprawidłowo leczony koci katar może doprowadzić nawet do śmierci kota!
Koci katar – leczenie
Pomimo tego, że koci katar wywoływany jest przez wirusy, choroba bardzo szybko wikłana jest nadkażeniami bakteryjnymi. Z tego względu podstawą leczenia dolegliwości jest antybiotyk podawany wewnętrznie (w postaci tabletek lub zastrzyków) oraz zewnętrznie (w postaci kropli do oczu).
Ile trwa koci katar? Do całkowitego wyleczenia choroby potrzeba zwykle kilku tygodni. Przez cały ten czas kot powinien znajdować się pod nadzorem lekarza weterynarii.
Przez cały okres choroby kociemu pacjentowi należy zapewnić odpowiednią opiekę w domu. Przede wszystkim konieczne jest regularne usuwanie wydzieliny z nosa i spojówek kota oraz dokładne i częste czyszczenie przedmiotów, z których zwierzę korzysta – misek, zabawek, kuwety itd. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się wirusów.
Aby ułatwić rekonwalescencję choremu kotu, należy zapewnić mu maksymalny spokój – najlepiej będzie umieścić go w pomieszczeniu, w którym nie będą przeszkadzały mu hałas czy inne zwierzęta. Aby ułatwić pupilowi oddychanie, warto zadbać o odpowiednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa.
Szczepionka na koci katar
Kota można uchronić przed niebezpieczną chorobą, stosując szczepienia profilaktyczne. Znacznie zmniejszają one ryzyko zachorowania, a w przypadku zarażenia sprawiają, że przebieg kociego kataru jest znacznie łagodniejszy.
Szczepionki wykonuje się u zwierząt zdrowych i odrobaczonych co 1-2 lata, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.
Koci katar a człowiek, koci katar a pies
W związku z tym, że objawy kociego kataru mogą do złudzenia przypominać ludzkie infekcje, wiele osób obawia się zarażenia chorobą. Niepotrzebnie! Wirusy powodujące koci katar nie są niebezpieczne dla ludzi i nie ma możliwości, by osoba dorosła lub dziecko zaraziły się chorobą od kota.
Wirus, który wywołuje koci katar jest niebezpieczny jedynie dla zwierząt z rodziny kotowatych – nie ma więc powodu do obaw o zdrowie psów, świnek morskich, chomików czy innych zwierząt, które mają kontakt z chorym pupilem (oczywiście z wyjątkiem innych kotów).
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN