Dom

Jak ograniczyć zużycie plastiku w ogrodzie? "Zero waste polega na tym, by ponownie wykorzystywać te same materiały"

Dom

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Łukasz Kowalski
Działka zero waste

Plastikowe odpady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ograniczenie zużycia tworzyw sztucznych to jedno z najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych, w którym może wziąć udział każdy z nas. Łukasz Skop przekonuje, że działania sprzyjające idei "zero waste" można wprowadzić w życie nie tylko w domu, ale także na działce i w ogrodzie.

Jak ograniczyć zużycie plastiku na działce?

Maksymalne ograniczenie generowania odpadów może znaleźć swoje zastosowanie w przydomowym ogrodzie, na działce, a nawet na balkonie, który pełen jest doniczek z kwiatami. Łukasz Skop nie ma wątpliwości, że takie przestrzenie warto uczynić miejscem przyjaznym środowisku.

Żyjemy w czasach wszechobecnego plastiku, ale jeśli ograniczymy jego wykorzystanie lub znajdziemy sprytne sposoby na to, żeby wykorzystać go ponownie, będziemy mieć pewność, że nie tylko nam, ale też przyszłym pokoleniom coś z tego wyrośnie

- zapewnił doświadczony ogrodnik, zachęcając tym samym do wdrożenia w życie nawyków i porad, związanych z odpowiedzialnym uprawianiem roślin w naszym otoczeniu.

- Październik jest doskonałym miesiącem do zbioru nasion. Możemy je zbierać w dzień pogodny i suchy, ale wtedy często rozsypują się na boki i ciężko je znaleźć. Jeśli jest lekko wilgotno, wówczas zbieramy całe kwiatostany i wkładamy je do papierowej torebki, której nie zamykamy. Zostawiamy ją otwartą na kilka dni, żeby nasiona mogły wyschnąć - radził Łukasz Skop. Dodał też, że do przygotowywania jesiennych sadzonek warto wykorzystywać plastikowe doniczki, które zwykle określane są mianem jednorazowych. - "Zero waste" polega też na tym, żeby ponownie wykorzystywać te same materiały - stwierdził ekspert.

Plastik i inne materiały pochodzące z domu można z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie, zapewniając im drugie życie. Rolki po ręczniku kuchennym możemy pociąć nożyczkami na mniejsze fragmenty, ułożyć blisko siebie w jednym pojemniku i napełnić ziemią. W ten sposób stworzymy niewielkie doniczki do wysiewu roślin, które po przesadzeniu do gruntu będą mogły ulec rozkładowi. Sztuczne pianki pochodzące z paczek po zakupach mogą z kolei przydać się do zabezpieczania roślin na zimę. Jeśli szczelnie owiniemy nimi donice, nie pękną one podczas mrozów. Grubszą piankę można też wykorzystać jako podkładkę, która odizoluje doniczki od zimnej posadzki na tarasie czy balkonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu roślina będzie w stanie przetrwać do wiosny w idealnym stanie. Duże gliniane donice bywają na tyle ciężkie, że czasem trudno je przestawić. Aby temu zaradzić, można umieścić na ich dnie styropian. Wypełniamy nim doniczkę mniej więcej do 1/3 wysokości. To darmowy drenaż, zapewniający jednocześnie zmniejszenie ciężaru naczynia.

Akcesoria i narzędzia ogrodowe

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że przedmioty wykonane z plastiku otaczają nas niemal z każdej strony. Nie brakuje ich także wśród narzędzi ogrodowych. Decydując się na tego rodzaju akcesoria, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość.

Jeśli już musimy używać na działce plastiku, wybierzmy ten, który jest bardziej solidny i posłuży nam przez wiele lat

- poradził Łukasz Skop, zwracając także uwagę na sposób użytkowania poszczególnych przedmiotów.

Konewka zakończona sitkiem to w ocenie eksperta nie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą zatroszczyć się o kondycję uprawianych w ogrodzie roślin, a przy okazji przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody. Kwiaty i inne rośliny dobrze jest podlewać deszczówką na tyle starannie, by żadna kropla się nie zmarnowała. Kiedy używamy do tego narzędzi z sitkiem, większość wody rozpryskuje się na liście i nie trafia do korzeni. Jednolity strumień pozwala wykorzystać każdą zebraną podczas deszczu kroplę, gwarantuje też bezpieczeństwo liściom, które pod wpływem wilgoci często atakowane są przez choroby grzybowe.

Kompostownik domowy będzie zdecydowanie lepiej spełniać swoją funkcję, jeśli dobrze przyjrzymy się wrzucanym do niego odpadom. Opadające z drzew jesienne liście zwykle są mokre i po zebraniu przyklejają się do siebie, tworząc jednolitą masę. Umieszczone w takiej formie w specjalnym pojemniku nie ulegną procesowi rozkładu materii organicznej, zaczną za to zachodzić pleśnią. Można tego uniknąć, dorzucając do kompostownika pocięte na drobne kawałki uschnięte pędy bylin.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości