Aranżacje wnętrz

Połączenie żywicy epoksydowej i lastryko w łazience. "Dzisiaj wszyscy chcą mieć taką podłogę"

Aranżacje wnętrz

Autor:
Sabina
Zięba
HGTV: Żywica epoksydowa na podłodze - jak ją położyć
HGTVHGTV: Żywica epoksydowa na podłodze - jak ją położyć

Jak za pomocą żywicy epoksydowej odnowić podłogę w łazience? Okazuje się, że da się to zrobić w świetny sposób, tworząc pomieszczenie w industrialnym stylu. Zobaczcie metamorfozę, jaką zrobił Krzysztof Miruć w programie "Zgłoś remont".

Fenomen lastryko

Do programu "Zgłoś remont" w HGTV zgłosiła się kobieta, która marzyła o odmianie swojej starej łazienki na nowocześniejszą i nieco bardziej sterylną. Pragnęła, by to pomieszczenie było białe z drewnianymi dodatkami, które nieco ociepliłyby całość. Gdy fachowcy zerwali starą podłogę, którą było linoleum, ich oczom ukazało się popularne niegdyś lastryko, czyli tzw. "marmur PRL-u". W Polsce lastryko przez długie lata kojarzone było z szarą rzeczywistością komunistyczną, w której konglomerat był powszechnym materiałem wykończeniowym. W ostatnich latach to się jednak zmieniło.

- Lastryko bardzo fajna rzecz. Dzisiaj wszyscy chcą mieć taką podłogę. Można by było na nią wylać żywicę i to zabezpieczyć. Pokazać takie smaczki, że kiedyś tutaj stała toaleta i byłoby wszystko zalane. To jest industrialny charakter łazienki - tłumaczył Krzysztof Miruć w "Zgłoś remont".

Wylewanie żywicy epoksydowej

Właścicielka mieszkania zgodziła się na pomysł Krzysztofa. Stwierdziła, że taka podłoga może w świetny sposób uzupełnić jej łazienkę. W związku z tym fachowcy przystąpili do wylania żywicy epoksydowej, a wcześniej do przygotowania podłogi do owego procesu. Okazało się bowiem, że jest to niezwykle czasochłonne.

- Sam proces wylewania żywicy jest bardzo prosty. Trzeba połączyć dwa składniki, wymieszać i wylać. Natomiast musimy przygotować podłoże - ono musi być odtłuszczone, zagruntowane, odkurzone, suche... Wylewamy, kładziemy ją wałkiem, potem taką specjalną szpachelką wyrównujemy i na sam koniec odpowietrzamy wałkiem z kolcami, żeby po prostu nie było bąbelków powietrza. Potem czekamy 24 godziny - wyjaśniał Krzysztof Miruś w programie HGTV.

Proces utwardzania żywicy sprawia, że staje się ona nierozpuszczalna i nietopliwa, a dodatkowo nieczuła na czynniki zewnętrzne i wilgoć. Jest niezwykle praktyczna, odporna na wysokie temperatury, ścieranie, kontakt z substancjami chemicznymi oraz uszkodzenia. Poza tym jest również trwała i niewymagająca względem utrzymania czystości.

"Zgłoś remont" - gdzie oglądać?

Kolejne odcinki nowego sezonu programu "Zgłoś remont" możesz oglądać na antenie HGTV w soboty o 22:00. Powtórki zaś w czwartki o 11:55, piątki o 23:00 i niedziele o 16:00.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: HGTV

Pozostałe wiadomości