Dom

Planujesz remont? Dowiedz się, jak się do niego przygotować

Dom

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (1).jpg (3)

Średnio co trzeci remont w Polsce rozpoczyna się w okresie wiosennym - wynika z raportu remontowego serwisu Fixly. Jeśli również planujesz renowację swojego domu lub mieszkania, sprawdź jak się do tego przygotować.

Początek sezonu remontowego w Polsce przypada na kwiecień, a okres ten trwa aż do września, czyli tak długo, jak utrzymuje się sprzyjająca aura pogodowa - piszą w raporcie "Jak remontują Polacy" specjaliści z serwisu Fixly. Potrzeba zmiany wynika najczęściej z chęci modernizacji wnętrza, na co wskazuje aż 63 proc. badanych.

Jak przygotować się do remontu, by prace poszły sprawnie, oszczędzają równocześnie swój własny czas?

Lista prac i budżet

Na początek warto zrobić listę zmian, które chcemy wprowadzić we wnętrzach. Pomoże to nam określić zakres prac do wykonania oraz będzie podstawą do wyceny całości inwestycji. Dobrze jest również ustalić sobie górną i dolną granicę budżetu, który możemy przeznaczyć na poczet planowanego remontu. Proste odświeżenie wnętrz, czyli przede wszystkim odmalowanie ścian i naprawa uszkodzeń w mieszkaniu to koszt kilku tysięcy, natomiast kompleksowa renowacja kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wybór ekipy remontowej

Odpowiednia ekipa fachowców to klucz do sukcesu każdego remontu. Można do każdej pracy zatrudnić osobnego wykonawcę (elektryka, glazurnika, hydraulika itp.) lub zdecydować się na usługi firmy zajmującej się remontem kompleksowo. Jeśli chcemy zrobić gruntowną zmianę aranżacji, warto przemyśleć także zatrudnienie projektanta.

Często można spotkać się z opiniami, że znalezienie fachowców jest żmudne i czasochłonne. Obecnie jednak, sprawdzonych wykonawców można znaleźć w kilka minut za pomocą aplikacji mobilnej Fixly. Wystarczy dodać zapytanie, wskazując zakres usług oraz swoją lokalizację. Resztę wykona aplikacja, łącząc zlecającego z zainteresowanymi podjęciem prac specjalistami w okolicy. Pierwszą ofertę otrzymuje się najczęściej w kilka minut. Ponadto na Fixly można sprawdzić opinie na temat danego fachowca, które wystawili mu wcześniejsi klienci, upewniając się tym samym, że jest sprawdzony przez innych.

Gdy już wybierzemy fachowca bądź firmę remontową, należy spisać umowę na wykonanie remontu. Warto pamiętać o tym, bo umowa to zawsze najlepszy sposób zabezpieczenia dla obu stron - zlecającego oraz wykonawcy.

Kolejność prac

Pierwsze w remontowej kolejności są prace związane z naprawą i modernizacją instalacji. Wymagają często kucia w ścianach i wiążą się z większą ilością pracy. Następnie przychodzi na czas na etap robót mokrych. Zalicza się do nich m.in. usunięcie starych płytek, zdarcie tapety, renowację posadzki, a także gipsowanie. Kolejny krok to prace wykończeniowe, obejmujące ściany, sufit i podłogę. Gdy to już zostanie zrobione, fachowcy zajmą się założeniem gniazdek, lamp, montażem sprzętów czy mebli.

Zakres prac będzie oczywiście uzależniony od skali planowanych zmian. Aby mieć pełną kontrolę nad remontem, należy razem z wykonawcą spisać harmonogram i ustalić terminy realizacji poszczególnych etapów.

Potrzebujesz pomocy sprawdzonego fachowca od remontu? Dodaj zlecenie na stronie https://fixly.pl lub za pomocą darmowej aplikacji mobilnej dostępnej w Google Play i App Store.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości