Dom

Boom na domki, na które nie trzeba mieć pozwolenia. Nie mogą być większe niż 35 m kw. "Nie odczuwa się tego ograniczenia"

Dom

Aktualizacja:

Niewielka odskocznia poza miastem. Na rynku nieruchomości obserwuje się wzrost zainteresowania domkami do 35 m kw. Na czym polega ich fenomen i co mówi o nich prawo budowlane?

Małe domki

W ubiegłym roku zmienione zostały przepisy prawa budowlanego. Dzięki nowelizacji bez pozwolenia można budować niektóre wolnostojące budynki. Nie mogą być jednak większe niż 35 m kw. - Kiedyś nazywało się je budynkami letniskowymi. W tej chwili nazwa została zmieniona i są to budynki rekreacji indywidualnej. Zmiana nastąpiła dlatego, że w tej chwili można pomieszkiwać nie tylko latem jak sugeruje nazwa dom letniskowy, ale również zimą. Nadal można tylko pomieszkiwać. Nie będzie można mieszkać na stałe, nie będzie można zameldować się, nie będzie można na ten adres zgłosić siedzimy firmy - mówi prof. Andrzej Duda z Politechniki Śląskiej.

Jak zaznacza, najważniejszą rzeczą jest zdobycie odpowiedniej działki. – Powinna mieć minimum 500 m kw. Trzeba przede wszystkim zdobyć miejscowy plan zagospodarowania. Jeżeli już znajdziemy odpowiednią działkę, na której można taki dom wybudować, to rzeczywiście można to bardzo szybko realizować – dodaje.

Domki do 35m kw.

Odpowiednią działkę zdobył Wojciech Wojtaszek, który dla swojej rodziny wybudował dwa wolnostojące domki do 35 m kw.

- 35 metrów to jest powierzchnia zabudowy. Powierzchnia użytkowa jest troszkę większa. Odpowiada to nie całkiem małemu mieszkaniu w bloku. Plus dodatkowo taras, plus dodatkowo otoczenie, z którego korzystamy multiplikuje tę powierzchnię i nie odczuwamy zupełnie tego ograniczenia – wyjaśnia.

Pan Wojciech dodaje, że realizacja pomysłu na wybudowanie domków przebiegła znacznie szybciej. Ominięty został etap, w którym uzyskuje się pozwolenie na budowę. W przypadku domków do 35 m kw. – nie jest ono wymagane.

- Nie mamy dostępu do żadnych mediów, ale produkując na własnym terenie prąd, możemy bardzo szybko te media sobie zorganizować. Możemy wykopać studnię, możemy odprowadzić ścieki w przydomowej oczyszczalni ścieków – mówi.

Warto dodać, że autorem projektów domków jest architekt Maciej Rempalski.

Domki do 35 m kw. – jaki to koszt?

Maciej Mindak, ekspert rynku nieruchomości opowiedział nieco więcej o małych domkach. Ile kosztują? – To bardzo zależy. Rozrzut jest spory. Zaczynamy od okolic 20 tysięcy. W tym przedziale 20-35 tysięcy dostaniemy podstawowy domek, trochę taka zabudowana altanka (…) Jeżeli wydamy więcej – od 35 do 75 tysięcy, to mamy coś co jest projektem fajniejszym i jest inaczej wykonany - powiedział.

Na domek do 35 m kw. nie potrzebujemy pozwolenia, ale wymagane jest dostarczenie pewnych dokumentów. Jakich? Zobaczcie całą rozmowę:

Zobacz też:

"Odpicowane mieszkanie". Tu poczujemy się jak w pracowni artystycznej. "Ładne przedmioty są dla mnie ważne"

Grażyna Szapołowska pokazała okazały dom. Nagranie zakłóciła... papuga. To wideo jest hitem sieci

Tomasz Oświeciński buduje dom. "Obiecali mi, że we wrześniu zrobię parapetówkę"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Bartosz Bandoła

Pozostałe wiadomości