Piękny ogród to marzenie każdego. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre rośliny mają swoje toksyczne właściwości. Jeśli zdarza nam się podjeść prosto „z krzaczka”, musimy dysponować odpowiednią wiedzą na temat tego, które gatunki mogą być dla nas nie tylko niebezpieczne, ale nawet śmiercionośne. To wiedza szczególnie istotna również jeśli posiadamy dzieci. O pospolitych, toksycznych roślinach w Dzień Dobry TVN opowiedział Dominik Strzelec, ogrodnik, prowadzący program „Polowanie na ogród”.

  Zimna Zośka już za nami, a wraz z nią ryzyko ostatnich przymrozków. Śmiało możemy więc przystępować do wszelkich prac ogrodniczych. Maj to świetna pora zwłaszcza na sadzenie warzyw. Łukasz Skop, czyli prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” pokazał nam, jak w łatwy sposób stworzyć własny ogródek warzywny.

  Wnętrze bez dodatków jest niepełne, to ozdoby je ożywiają i nadają charakter. Lustro zawieszone w odpowiednim miejscu odbije światło i powiększy optycznie przestrzeń. Odpowiednie lampy nie tylko oświetlą, ale także wprowadzą przytulny klimat. Kasia Jaroszyńska odwiedziła niesamowite domy, które właśnie dzięki charakterystycznym dodatkom są jedyne w swoim rodzaju.

  Karczownik ziemnowodny to szkodnik ogrodowy, który potrafi zniszczyć całą działkę. Nawet jeśli nie masz na niej wielu gatunków uprawnych, trawnik w krótkim czasie pokryje się całą masą kopców, a pojedyncze rośliny zaczną usychać i obumierać. Poznaj skuteczne sposoby na wytępienie karczownika.

  Rośliny jednoroczne i dwuletnie nie różnią się zbytnio pod względem uprawy, dlatego warto rozważyć posadzenie w ogrodzie różnych gatunków kwiatów, aby zwiększyć jego atrakcyjność. Zobacz, jak dbać o rośliny dwuletnie i jakie warto mieć na swojej działce

  Jeśli chcemy cieszyć się smakiem warzyw i ziół z własnego ogródka, wcale nie musimy być działkowcami. Do założenia małej plantacji wystarczy balkon albo nawet parapet. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” opowiedział nam, jak założyć domowy warzywnik.

  Lubisz majsterkowanie i twórcze zajęcia? To zadanie może Ci się spodobać. Przygotuj własnoręcznie lampę UFO. Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński prowadzący program „Para w remont” pokazali, jak krok po kroku wykonać ją w domowym warsztacie.

  Wpływ koronawirusa zauważalny jest wszędzie, także w ogrodach zoologicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w dobie pandemii miewają się podopieczni polskich ZOO. Zwłaszcza, że wielu z nich... zostało rodzicami. Przykładem jest 24-letnia lemurzyca z ogrodu w Zamościu, która niedawno urodziła potomka. To ewenement na skalę światową, ponieważ w przeliczeniu na ludzki wiek samica liczy sobie 100 lat.

  W maju jak w raju. Pięknie zakwitły już konwalie i niezapominajki, na kasztanowcach pojawiły się wspaniałe białe kwiatostany, a bzy przybrały wyraziste barwy. Łukasz Skop postanowił natomiast zasiać na swojej działce łąkę kwietną, która będzie idealnym pokarmem dla pszczół. Jak to zrobić? Zobaczcie sami.

  W czasie obowiązkowej izolaci większość zwierzęt może cieszyć się obecnością swoich właścicieli przez 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że część z nas drży na myśl o momencie, w którym pupile będę musiały ponownie zostać same w domu. Taka sytuacja może bowiem skutkować u nich lękiem separacyjnym. Jak go rozpoznać, i jak sobie z nim poradzić?

  Wiele osób mieszkających w dużych miastach nie może pozwolić sobie na urządzenie własnego domowego ogródka. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem może okazać się zazielenienie balkonu, a nawet zrobienie na nim prawdziwej dżungli. Jak się do tego zabrać, doradził architekt, Jonatan Kilczewski.

  Długotrwały pobyt w domu zachęca nas do kreatywności, a ze względu na ciepłą i słoneczną pogodę coraz więcej czasu chcemy spędzać na zewnątrz. Warto wykorzystać ten czas, żeby zadbać o swój balkon czy ogródek. Wiesiek Skiba pokazał, jak w prosty sposób samemu zrobić kwietniki z palet.