Niezwykły budynek wymaga remontu
Trzonolinowiec powstała 57 lat temu. Jego mieszkańcom grozi wyprowadzka. - Budynek znajduje się w stanie przed awaryjnym. Nośność lin jest poważnie nadwyrężona, a liny skorodowane są według fachowców w 70 proc. - tłumaczył Seweryn Chwałek, zarządca trzonolinowca.
Budynek zwany wisielcem, czy domem na kurzej łapce zaprojektowali dwaj młodzi Wrocławianie. Modernistyczny wieżowiec powstawał od najwyższego piętra w dół. Konstrukcja spoczywała na 12 linach połączonych żelbetowym trzonem. Wiszący kompleks powstał z prefabrykowanych elementów, bez udziału dźwigów, za to z pomocą specjalnych hydraulicznych podnośników. - Takich trzonolinowców miło tu powstać jeszcze kilka. To się nigdy nie udało, bo okazało się, że ta budowa jest dużo bardziej skomplikowana, niż zakładano i przerastała trochę możliwości systemu - powiedział Michał Duda, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Mieszkańcy czekają na decyzję nadzoru budowlanego, co dalej z ich domem. Budynek wpisany jest na listę zabytków. Na czas remontu urząd zaoferował ludziom mieszkania zastępcze. Co będzie dalej z budynkiem i jego lokatorami? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Bloki z wielkiej płyty
W Polsce wiele bloków powstało z tzw. wielkiej płyty. Badania przeprowadzone w 2019 -2020 roku (zbadano jedynie 300 takich budynków) pokazały, że ich stan nie jest taki zły. - Największym problemem są nie tyle płyty, [...], ale te złącza, [...], więc tak naprawdę nikt nie wie, ile lat jeszcze bloki z wielkiej płyty będą się nadawały do użytku - powiedziała w Dzień Dobry TVN Beata Chomątowska, pisarka.
Marcin Wojdak, pisarz jeździ po Polsce i fotografuje bloki. Jego zdaniem jednymi z ciekawszych są te w Katowicach. - Tzw. Osiedle Tysiąclecia i tak samo sąsiadujące z nim bloki tzw. gwiazdy. To jest i przyjemny temat na spacer, bo osiedla były tak zaprojektowane i skonstruowane, że w zasięgu spaceru można było dotrzeć do tych głównych, istotnych punktów, czy do przedszkola, szkoły, biblioteki, czy przychodni lekarskiej, zawsze w pobliżu był jakiś niewielki park - dodał.
Dlaczego jeszcze warto zwrócić uwagę na te osiedla? Czym różnią się od tych, które powstają obecnie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Suczka rasy husky traktuje 2-latka jak własne dziecko. Rozczulające sceny
- Sprzątanie groźne dla zdrowia? "Możemy się jeszcze bardziej zatruć"
- Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: S. Repeła, K. Ciesielska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN