Styl nowoczesny sposobem na poprawę wizerunku mieszkania

Salon
Styl nowoczesny sposobem na poprawę wizerunku mieszkania
Źródło: Katarzyna Bialasiewicz/Getty Images
Styl nowoczesny to modny i uniwersalny sposób aranżacji mieszkania. Proste formy, stonowana kolorystyka i duża funkcjonalność to główne cechy tego nurtu, na które warto zwrócić uwagę, pragnąc wprowadzić go do domowego wnętrza.

Piękne wnętrza

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim

Jedni doceniają styl nowoczesny za jego minimalistyczny wydźwięk i zastosowanie wysokiej jakości materiałów, drudzy zaś za niezwykłą prostotę i komfortowe wyposażenie. Jeszcze inni za rozświetlenie przestrzeni i zmniejszenie panującego dotychczas chaosu. Warto poznać ten nurt bliżej.

Styl nowoczesny sposobem na poprawę wizerunku mieszkania

Zmianę trendów stylistycznych zawsze wywoływały nagłe zwroty i szybkie odejścia od ogólnie przyjętych norm. Styl nowoczesny jest tego doskonałym przykładem. Masywne i bogato zdobione figury, ciężkie formy i przepych to cechy, które zostały wyparte z końcem XX wieku przez niezwykłą lekkość i zarazem perfekcyjnie przemyślane rozwiązania stylistyczne. Mimo iż od tego czasu minęły dekady, to podstawowe zasady, którymi się charakteryzuje styl nowoczesny, pozostają niezmienne już od początku jego istnienia.

Podstawowe cechy stylu nowoczesnego

Podstawową cechą stylu nowoczesnego jest minimalizm. Królują w nim funkcjonalne formy i proste kształty, a także minimalna liczba zbędnych dodatków stylistycznych. Co to oznacza? Wszystko musi być przemyślane i doskonale dopasowane. Nie ma tu miejsca na pomyłki, gdyż do wykończenia pomieszczenia musi wystarczyć tylko garść niezbędnych mebli.

W praktyce nowoczesny styl jest całkowitym odejściem od ornamentów i dekorów obecnych szczególnie często na drewnianych i metalowych elementach wyposażenia z poprzedniej epoki. Pieczołowicie wykonane zdobienia przez ówczesnych rzemieślników i zarazem artystów pozostają w dalszym ciągu doceniane, lecz teraz nie w kręgu mainstreamu, a w kręgu osób zainteresowanych klasyką. Wśród głównych cech stylu nowoczesnego warto wymienić:

 • minimalistyczne formy mebli,
  • brak zdobień i ornamentów,
   • dużą funkcjonalność wyposażenia,
    • wysoką jakość materiałów,
     • przemyślaną aranżację,
      • jasne pomieszczenia,
       • duże przestrzenie,
        • kolory: biel, szarość i czerń.

         Meble w stylu nowoczesnym

         Nowoczesne meble charakteryzują się prostotą, co widać między innymi po frontach szaf i komód. Mają być proste i stonowane, pozbawione zbędnych form, dodatków i żłobień, które mogą wprowadzać zamęt w najbardziej minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Nawet niewielkie zdobienia gryzą się z istotą nowoczesności, która oparta jest na sztywnych regułach. Oczywiście można je nagiąć we własny sposób. Pamiętajmy jednak, że natychmiast wkroczymy do eklektyzmu, czyli zestawiania rzeczy pozornie do siebie niepasujących. Łączenie ze sobą zdobionych mebli oraz tych o minimalistycznej formie może dać ciekawy, lecz zarazem nieprzewidywalny efekt.

         Nowoczesne meble nie tylko dobrze wyglądają – mają być przede wszystkim niezwykle funkcjonalne i praktyczne. Warto, aby szafa i komody niezbędne do przechowywania ubrań oraz bielizny były pojemne i dobrze rozplanowane we wnętrzu. Tylko wtedy będzie można odłożyć części garderoby tam, gdzie jest ich miejsce, zachowując tym samym ład i porządek. Do tej kwestii należy przywiązać dużą uwagę, gdyż w nowocześnie urządzonym wnętrzu nie może być obecny nieład i chaos powstały wskutek braku miejsca do przechowywania ubrań i codziennych akcesoriów.

         Wygodny wypoczynek, odprężający relaks

         Nowoczesny styl mieszkania to także wygoda dla domowników, którą warto zaakcentować miękkimi obiciami, wysokimi zagłówkami, głębokim siedziskiem czy komfortowym wypełnieniem. Poprzednie epoki były na tym polu zupełnie inne. Preferowano wówczas finezyjne kształty i bogactwo zdobień oraz stosunkowo twarde i pionowe siedziska, tym samym wygoda domowników schodziła na dalszy plan, ustępując miejsca atrakcyjnym wówczas rozwiązaniom stylistycznym.

         Mieszkanie w nowoczesnym stylu musi być wygodne i pełne rozwiązań ułatwiających codzienny relaks oraz wypoczynek. Doskonale sprawdzą się rozłożyste fotele, szczególnie modele z podnóżkiem, a także duże narożniki, które umożliwiają zarówno popołudniową drzemkę, jak i wspólne spędzanie czasu ze znajomymi czy rodziną. Duża liczba puf przyczyni się do stworzenia dodatkowych miejsc siedzących. Warto mieć ich minimum kilka – przydadzą się na najbardziej awaryjne sytuacje.

         Detale, ozdoby, dodatki i akcesoria

         Salon w stylu nowoczesnym powinien być zawsze minimalistyczny, dlatego nie należy decydować się na ozdoby, które wywołują zamęt. Warto wystrzegać się wymyślnych figur z bogatymi zdobieniami, a w ich miejsce zdecydować się na minimalistyczne dekoracje, takie jak abstrakcyjne obrazy w cienkich ramkach lub futurystyczne rzeźby i figury, bądź całkowicie z nich zrezygnować na rzecz wolnej przestrzeni.

         Jakość przede wszystkim

         Im mniej mebli i im więcej wolnej przestrzeni, tym ważniejsza staje się ich jakość oraz materiały. Właśnie dlatego aranżując mieszkanie w nowoczesnym stylu, warto wybrać elementy wyposażenia o najwyższej jakości i precyzji wykonania. Wbrew pozorom to rozwiązanie tańsze niż duża liczba mebli o wątpliwej jakości.

         Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

         Zobacz także:

         sposób na wnętrze
         sposób na wnętrze

         Autor: Adrian Adamczyk

         Źródło zdjęcia głównego: Katarzyna Bialasiewicz/Getty Images

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości