Przeglądał mieszkania na sprzedaż. "Zdębiałem, jak to zobaczyłem"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak w czymś takim mieszkać? (napisy)
Jak w czymś takim mieszkać? (napisy)
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim
Rynek mieszkaniowy z miesiąca na miesiąc zaskakuje. Ceny nieruchomości idą w górę, czynsze za wynajem wciąż rosną. W ogłoszeniach coraz częściej spotykamy "atrakcyjne" oferty mikrokawalerek. Czy jednak na 10 metrach kwadratowych da się komfortowo żyć?

Mikrokawalerki podbijają rynek mieszkaniowy

Ceny mieszkań w Polsce przytłaczają nie tylko studentów, ale i osoby pracujące. Wiele rodzin nie stać na to, aby kupić własny kąt. Co gorsza, wynajem nie jest wcale tańszy. Każdego miesiąca wydajemy więc ogromne pieniądze, by żyć w komfortowej przestrzeni mającej więcej niż 30 metrów kwadratowych. Jak znaleźć atrakcyjną ofertę?

Jak się okazuje, na rynku mieszkaniowym panuje szał na mikrokawalerki. Choć mieszkania są stosunkowo tańsze, czy na pewno atrakcyjne? Na powierzchni 10 metrów kwadratowych znajduje się kuchnia, sypialnia, łazienka i szafa. To nie żart. Na jednym z portali ogłoszeniowych znalazł się anons o sprzedaży takiego lokalu użytkowego na jednym z warszawskich osiedli. Jak przyznają internauci, miejsce to równie dobrze mogłoby posłużyć jako schowek na szczotki.

– Przeglądałem listę na portalu ogłoszeniowym. Moją uwagę zwróciła nietypowa wielkość jednego z mieszkań, które zostało przeznaczone do sprzedaży. Zwykle kawalerki mają około 30 metrów kwadratowych, a ta miała 10 metrów kwadratowych. Powiem szczerze, zdębiałem, jak to zobaczyłem – powiedział Sławomir Kińczyk, szef lokalnego portalu informacyjnego.

W lokalu było wszystko, co pozwala komfortowo żyć. Ogłoszenie to bardzo szybko stało się jednym z najpopularniejszych w sieci. Opinie były podzielone. Część osób twierdziła, że metraż kawalerki jest wystarczający dla jednej osoby. Były też opinie skrajnie negatywne. Jak przyznali internauci, proponowane przez sprzedawcę warunki są nieludzkie. Jak faktycznie wygląda życie na takiej przestrzeni? Coś o tym wie Łukasz, który mieszka na 13 metrach kwadratowych. Jak przyznaje, na większe lokum nie było go stać.

– Obecnie jestem singlem, wróciłem do kawalerskiego stanu. Patrząc na ceny mieszkań, przynajmniej u nas w Łodzi, mieszkanie 50 metrów kwadratowych kosztuje pół miliona złotych. Nie mogę sobie na coś takiego pozwolić, a więc uważam to za jedyną dobrą opcję – powiedział.

Kto jeszcze kupuje lub wynajmuje mikrokawalerki?

- Są to często też osoby prywatne, które kupują to z myślą, że będą mieszkały ich dzieci, które zdały na studia. Więc zamiast wynajmować pokój czy płacić czynsz obcej osobie, decydują się na zakup takiego mieszkania, gdzie będą mogły spędzić kolejne 3 do 5 lat - powiedziała Magdalena Liszewska, pośredniczka w obrocie nieruchomości.

Ale tak zwane mikroapartamenty, których powierzchnia oscyluje maksymalnie wokół kilkunastu metrów kwadratowych, to jedno. Drugie to pomieszczenia, w których naprawdę trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie. Na portalach natrafić możemy np. na kawalerkę 7 metrów kwadratowych w Szczecinie. Sławomir Kińczyk za każdym razem, gdy przegląda takie anonsy, nie może uwierzyć, że wciąż znajdują się chętni, by za coś w tym stylu zapłacić grubo ponad 100 tysięcy złotych.

Dokąd zmierza rynek mieszkaniowy?

Damian Szymański od kilku lat zawodowo zajmuje się rynkiem nieruchomości. Przypomina, że popularność małych mieszkań, a nawet takich pomieszczeń, adaptowanych do potrzeb mieszkaniowych, wzięło się stąd, że po wybuchu wojny w Ukrainie wynajmowało się wszystko, co miało, chociażby niewielkie łóżko. Ten czas jednak bezpowrotnie minął.

- Te ostatnie miesiące to już jest zupełnie inny obraz niż to, co mieliśmy do czynienia przez ostatnie dwa lata. Poypt nie za bardzo nam spadł, wręcz się utrzymuje, ale oferta mieszkań zwiększyła się o 20-25%, czyli mamy powrót do normalności. To oznacza jedno, że ceny będą się korygowały, nie jakoś tam drastycznie spadały, ale jakaś korekta na pewno będzie zauważana na rynku. - powiedział Damian Szymański, ekspert rynku nieruchomości.

Zgodnie z prawem minimalna wielkość mieszkania to 25 metrów kwadratowych. Już od kwietnia nie będzie można oferować do zamieszkania mniejszych lokali. Pytanie, jak na nowe przepisy zareagują deweloperzy. W końcu ci już wiele razy udowodniali, że w pogoni za zyskami bywają bardzo kreatywni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: rilueda/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości