Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach? Adwokat tłumaczy, co może się zmienić

Wakacje kredytowe – kiedy wejdą w życie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
20 lutego rząd miał podjąć decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych. Niestety, mimo oczekiwań kredytobiorców - Rada Ministrów nie podjęła w tej sprawie jeszcze żadnej decyzji. Kiedy i czy ogóle wakacje kredytowe wejdą w życie? Jakie są sposoby na obniżenie raty kredytu? Na te i inne pytania odpowiedziała mec. Karolina Pilawska.

Co dalej z wakacjami kredytowymi?

W studiu Dzień Dobry TVN adwokat mec. Karolina Pilawska opowiedziała widzom, dlaczego Rada Ministrów nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie wakacji kredytowych.

- Rzeczywiście, mieliśmy komunikat, że wczoraj rząd będzie się zajmował tym tematem. Niestety, jak podają komunikaty, w szczególności Ministerstwa Finansów, projekt wymaga jeszcze prac, wymaga sprecyzowania. Co tutaj ministerstwo ma na myśli, niestety jeszcze nie wiemy. Natomiast to, co jest w tym projekcie, które jest aktualnie procedowane, no to z pewnością wyższe rygory dla kredytobiorców - tłumaczyła.

Jakie czynniki mają na to wpływ? - Na pewno naciski ze strony sektora bankowego, który wskazuje, że te półtora roku już obowiązywania wakacji kredytowych, to był wystarczający okres, żeby wspomóc kredytobiorców, którym raty wzrosły niestety czasami dwukrotnie, czasami trzykrotnie - zaznaczyła adwokat.

- Z drugiej strony przedstawiciele właśnie kredytobiorców, organizacji społecznych wskazują, że inflacja jest nadal wysoka, nadal stopy są wysokie, a tym samym raty kredytów hipotecznych w złotych polskich są równie wysokie. W związku z tym kredytobiorcy potrzebują tego wsparcia. Tutaj też mieliśmy w ubiegłym roku zapowiedź, że jednak w tym 2024 roku te wakacje będą obowiązywały - dodała.

Rygorystyczne zasady

Mec. Karolina Pilawska wierzy, że rząd przyjmie ten projekt, jednak będzie on bardziej rygorystyczny. Jej zdaniem, zostanie wprowadzone kryterium dochodowe, czyli bank zbada, jak wygląda nasza sytuacja finansowa i jak kształtuje się rata w odniesieniu do miesięcznego dochodu.

- Jeżeli nasza rata będzie przekraczała 35% naszego dochodu netto, czyli to, co dostajemy na rękę z partnerem, z małżonkiem, no to wtedy będziemy mogli o takie wakacje się starać. Jeżeli jednak nie, no to tutaj będziemy z tego projektu wykluczeni - powiedziała nasza gościni.

Drugie kryterium, które jest planowane, to kryterium związane z kwotą kredytu. - Teraz mówimy o kwocie milion dwieście. I prawdopodobnie w takim kształcie ten projekt wejdzie w życie. Natomiast w związku z tym, że ta decyzja wczoraj nie zapadła, no to prawdopodobnie rząd rozważa albo zaostrzenie tych zasad, albo może właśnie ich zliberalizować - dodała.

Projekt wakacji kredytowych na nowych zasadach. CZAT

Jak obniżyć raty kredytu? Poznaj więcej rad dla kredytobiorców w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości