Atrakcyjny wygląd kordyliny sprawia, że jest to jedna z najchętniej uprawianych roślin doniczkowych. Nawet w Polsce, gdzie klimat nie pozwala na całoroczne hodowanie kordyliny na zewnątrz, jej dwa gatunki – kordylina australijska oraz kordylina krzewiasta – spotykane są niezwykle często. Dowiedz się, jakie są między nimi różnice, a także jak pielęgnować kwiat.
Kopytnik pospolity to często spotykany gatunek w Polsce. Ta niska roślina bywa chętnie uprawiana w naszych ogrodach. Posiada wiele cech, które mogą być bardzo użyteczne.
Kuklik jest kolorowym, średnio wysokim kwiatem, który ma charakter dekoracyjny w ogrodzie. Kuklik pospolity rośnie dziko w Polsce, jednak oprócz niego w naszym kraju znajdziemy też wiele innych jego gatunków. Równie popularny jest kuklik zwisły i kuklik szkarłatny.
Kosaciec żółty to gatunek o wysokim pokroju i specyficznych upodobaniach – lubi miejsca wilgotne, a w szczególności bliskość zbiorników wodnych. Pięknie prezentuje się na tle tafli wody, odbijając w niej intensywnie żółte liście, osadzone na smukłych łodygach.
Kosaciec syberyjski jest rośliną niezwykle urokliwą. Dzięki swoim drobnym, kolorowym kwiatom stanowi idealne dopełnienie rabat i skalniaków. Kosaćce syberyjskie naturalnie występują na wilgotnych obrzeżach, jednak w Polsce dziko rosnące okazy są pod ścisłą ochroną.
Krokosmia należy do kwiatów wieloletnich, których urokiem możemy się cieszyć przez długi czas. Musimy jednak spełnić jeden warunek – krokosmia ogrodowa wymaga zabezpieczenia na zimę, ponieważ nie jest odporna na mróz. Dobrze zabezpieczona roślina zakwita w lecie, zdobiąc ogród swoimi barwnymi płatkami.
Kostrzewa czerwona jest wykorzystywana jako roślina porastająca trawnik. Trawa kostrzewa ze względu na małe wymagania wobec warunków naturalnych występuje pospolicie. Jej najpopularniejszym podgatunkiem jest kostrzewa czerwona rozłogowa, która doskonale sprawdza się na łąkach lub pastwiskach.
Magnolia gwiaździsta należy do najpopularniejszych gatunków magnolii, wśród których można wyróżnić liczne podgrupy drzew i krzewów. Roślina pochodzi z Japonii, a współcześnie uprawiana jest w wielu regionach Europy. Magnolia gwiaździsta ma pokrój krzewu, a maksymalna wysokość, jaką osiągają jej egzemplarze, nie przekracza 3 metrów. Sprawdź, jak uprawiać krzew oraz jak o niego dbać. Poznaj najpopularniejsze gatunki magnolii.
Lilia azjatycka nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych i nadaje się do każdego ogrodu. Różnorodność kolorystyczna tych roślin sprawia, że są jednymi z najchętniej wybieranych naturalnych dekoracji. Jak uprawiać i pielęgnować lilię azjatycką w doniczce?
Miskant gracillimus jest niezwykle łatwy w uprawie. To silnie rosnąca, ozdobna odmiana miskanta, która przyda się w uzupełnianiu kompozycji ogrodowych. Miskanty chińskie dobrze prezentują się zarówno samodzielnie, jak i jako tło dla innych roślin. Jak wygląda ich uprawa?
Nieszpułka to krzew, który w warunkach naturalnych można spotkać w Azji Środkowej, Mniejszej, a także na Kaukazie. Do krajów śródziemnomorskich nieszpułka zwyczajna dotarła już niemal 3 tysiące lat temu. Dzisiaj możemy spotkać ją w Niemczech, Francji, Anglii i oczywiście Polsce. Są to jednak raczej pojedyncze i ozdobne egzemplarze.
Akebia to jedna z roślin ogrodowych, która cieszy się coraz większym uznaniem ogrodników amatorów. Ceniona jest przede wszystkim za swój dekoracyjny wygląd. W krajach Dalekiego Wschodu, skąd pochodzi, jest też uznawana za roślinę o właściwościach leczniczych.
Tawułka (astilbe) to piękna ozdoba każdego ogrodu lub parku. Wyróżniamy kilkanaście rodzajów tawułek, które różnią się między sobą okresem kwitnienia, wysokością i kolorem kwiatostanów. Jak prawidłowo uprawiać tawułkę?
Barbule to królowe jesiennych rabat. Kiedy inne rośliny schodzą już ze sceny, by przygotować się do zimy, barbula dopiero opuszcza garderobę i szykuje się do występu. Zachwyca ludzi i cieszy obecnością swoich kwiatów motyle.
Berberys Admiration jest odmianą karłowatą, należącą do grupy roślin berberys. Nazywana niekiedy berberys Admirał, ma charakter ozdobny, dlatego można ją sadzić w ogrodzie. Spotkamy ją również w parkach, skwerach i alejkach. Berberys Admiration zachwycają barwą liści, która w okresie kwitnienia przybiera kontrastowe odcienie.
Wśród wielu gatunków i odmian brzozy warto wyróżnić tę, która charakteryzuje się najbielszą korą. Brzoza papierowa, bo o niej mowa, uprawiana jest w naszym klimacie jako drzewo ozdobne, idealne do ogrodów oraz jako element zieleni miejskiej – doskonale znosi mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Czym się wyróżnia i jak wybrać sadzonki brzozy papierowej?
Wśród krzewów ozdobnych, które nadają się do przycinania, prym wiedzie bukszpan wieczniezielony. Nic dziwnego – jego gęsty pokrój i powolny wzrost to cechy idealne, by formować z rośliny żywopłoty, kule czy bardziej finezyjne kształty. Gdy odpowiednio dbamy o bukszpan, kula na pniu również jest w zasięgu naszych możliwości, a powstałe takie miniaturowe drzewko będzie ozdobą każdego terenu zielonego.
Mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Mają wiele ciekawych zastosowań i cieszą oko różnymi kolorami kwiatów. Wyróżniamy nie tylko byliny kwitnące przez całe lato, ale także takie, które kwitną wiosną czy na jesieni. Wśród bylin każdy znajdzie coś do swojego ogródka.
Cesarska korona jest kwiatem wiosennym z rodziny liliowatych, który wyróżnia się wśród innych okazałymi rozmiarami i obfitym kwiatostanem. To prawdziwa ozdoba rabat, którą warto wykorzystać w wielu barwnych kompozycjach. Jak ją uprawiać, aby osiągnąć najpiękniejszy efekt?
Cebulica syberyjska to niewielka roślina, a jednak ma swój niepowtarzalny wdzięk. Drobne, niebieskie kwiatki pojawiają się na wiosnę i zachwycają każdego, kto na nie spojrzy. Warto dowiedzieć się, jak sadzić i pielęgnować tę roślinę, by była zdrowa i jeszcze piękniejsza.
Dereń kwiecisty należy do roślin ozdobnych, które swoim wyglądem podkreślają atrakcyjny wygląd ogrodu. Jedną z ładniejszych odmian jest dereń kwiecisty ,,Rubra” oraz dereń kwiecisty ,,Cherokee Chief”, które wyróżniają się wspaniałym, różowo-czerwonym kwiatostanem.
Czyściec wełnisty swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym liściom pokrytym włoskami, które często określa się mianem srebrzystych. Ich struktura przypomina filc, a z daleka wygląda jak szron. Dodając do tego ciekawe, podłużne kwiaty w purpurowym odcieniu, z całą pewnością można stwierdzić, że czyściec będzie doskonałą ozdobą każdego ogrodu.
Dyptam to roślina o długiej historii, gdyż pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 2000 lat! W Polsce występuje naturalnie tylko na niektórych obszarach, jednak zarówno biały, jak i różowy dyptam uprawia się często w ogrodach.
Driakiew należy do rodziny szczeciowatych. Rośliny te pochodzą z terenów śródziemnomorskich. Można je też spotkać w Afryce, Azji Zachodniej i na Kaukazie. Jakie są najpopularniejsze odmiany tej rośliny?
Gailardia to roślina o pięknych kwiatach o nasyconej barwie. Ze względu na swoją urodę, kwiaty te są chętnie sadzone przez ogrodników. Świetnie sprawdzają się też jako kwiaty cięte. Jakie są gatunki i odmiany gailardii i jak wyglądają?
Gajowiec żółty należy do rodziny jasnotowatych. W naturalnym środowisku bylinę tę możemy spotkać na terenach całej Azji i Europy. W Polsce gajowce rosną w stanie dzikim w górach, na polanach i w lasach. Jakie zastosowanie ma ta roślina?
Gęsiówka kaukaska to roślina, która coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Posiada wiele zastosowań i zdecydowanie mało wymagań. Na rynku znajdziemy bogaty wybór jej odmian, które znajdą miejsce w wielu kompozycjach.
Glediczja jest drzewem, którym chętnie dekorowane są parki, alejki i ulice. Najczęściej uprawiana w Polsce – glediczja trójcierniowa ,,Sunburst” – jest gatunkiem, który wyróżnia się intensywną, żółtą kolorystyką liści. Jest rośliną o średnim pokroju, dlatego sprawdzi się również w mniejszych ogrodach.
Godecja (azalia letnia) to roślina należąca do rodziny wiesiołkowatych. Pochodzi z północnych i południowych rejonów Ameryki Północnej. Ozdobą tej rośliny są piękne, reprezentacyjne kwiaty. Czym charakteryzuje się godecja wielkokwiatowa i jak ją uprawiać?