Wally Conron australijski hodowca, który w 1989 stworzył rasę labradoodle mówi, że to „pomyłka” i zwraca uwagę na schorzenia rasy przekazywane kolejnym jej pokoleniom. O tym, do czego prowadzi nieodpowiedzialne krzyżowanie ras psów rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z behawiortystką Anetą Awtoniuk.
Psy rasy labradoodle wyglądają tak uroczo, że trudno powstrzymać uśmiech. Twórca rasy - Wally Conron - przyznał jednak, że żałuje swojej decyzji o skrzyżowaniu labradora z pudlem. Powodem nie jest sam pies, ale „ pozbawieni etyki i wszelkich zasada ludzie” , którzy krzyżują i hodują teraz nowe rasy czworonogów, nie bacząc na ich słabości i problemy zdrowotne.
Całkiem udał mu się ten pies
- mówiła w Dzień Dobry TVN Aneta Awtoniuk.
Jeśli chodzi o zachowanie jest to jeden z wdzięczniejszych psów, z którymi można pracować. Nie sprawia tez wielu problemów swoim opiekunom, ze względu na łatwość i chęć uczenia się.
- tłumaczyła behawiorystka.
Ludzie nie zwracają uwagi jak wygląd przekłada się na zdrowie psów (...) rasy psów zostały zmodyfikowane tak, by podobały się ludziom, anie tak, by były zdrowe.
- zauważyła.
Labradoodle – historia powstania rasy
Labradoodle to wyjątkowo przyjacielskie psy, które mogą być wiernymi towarzyszami życia codziennego. Choć zazwyczaj wykorzystywane są w roli psów przewodników, coraz częściej spotyka się je także jako typowe zwierzęta domowe. Przedstawiciele tej rasy świetnie dogadują się z człowiekiem, są niezwykle spokojne i przywiązują się do członków rodziny. Pomimo że labradoodle znane są głównie w Australii oraz Stanach Zjednoczonych, od pewnego czasu jednak istnieją również oficjalne hodowle w Polsce. Za ich pośrednictwem można adoptować urocze szczeniaki bez konieczności wyjazdu za granicę. Co warto wiedzieć przed zakupem zwierzaka i jaka jest cena psa rasy labradoodle?
Labradoodle to rasa, która powstała w Australii. Została stworzona przez pracowników Stowarzyszenia Psów Pracujących. Pierwsze szczeniaki urodziły się w 1988 roku, a ich rodzicami zostali przedstawiciele dwóch ras – pudla oraz labradora. Na świat przyszło troje szczeniąt, jednak tylko jeden z nich posiadał pożądane przez organizację cechy – miał nieuczulającą, hipoalergiczną sierść, był posłuszny i szybko się uczył. Jako nieco starszy już pies trafił do małżeństwa mieszkającego na Hawajach, gdzie wiernie służył jako przewodnik niewidomej kobiety. Zachowanie i wygląd psa, pochodzącego z krzyżówki pudla i labradora, na tyle zainteresowało grono wielbicieli zwierząt, że w Australii rozpoczęto pierwszą oficjalną hodowlę labradoodle.
Charakter labradoodle – usposobienie i zachowanie psów
Labradoodle to czworonogi, które świetnie sprawdzą się jako psy rodzinne. Zwierzęta są cierpliwe i wyrozumiałe, dobrze znoszą towarzystwo dzieci. Są energiczne i żywiołowe, a przy tym niezwykle delikatne. Podobnie jak ich przodkowie, przedstawiciele rasy szybko przywiązują się do człowieka, wyróżniają się dużą wiernością oraz lojalnością w stosunku do członków rodziny. Australijski labradoodle uwielbia zabawę. Potrafi bawić się samodzielnie, preferuje jednak kontakt z człowiekiem i wspólną rozrywkę.
Chętnie spędza czas także ze starszymi dziećmi, przy czym nawet podczas żywiołowych gier stale zachowuje czujność i szybko reaguje, jeśli wyczuje niebezpieczeństwo. Przedstawiciele tej rasy mają niesamowitą intuicję. Do ulubionych aktywności labradoodle należą aportowanie oraz pluskanie się w wodzie. Szczególnie latem warto zadbać o to, aby zwierzęta miały możliwość korzystania z basenów lub innych zbiorników z wodą. Podczas spacerów chętnie bawią się w kałużach.
Labradoodle, pochodzące z oficjalnych hodowli, świetnie nadają się zarówno dla osób starszych, preferujących spokój i mało aktywnych, jak i również dla wszystkich wielbicieli sportu. Zwierzęta zazwyczaj trafiają do danych rodzin w oparciu o przeprowadzone testy behawioralne oraz obserwacje hodowców.
Australijski labradoodle – wygląd psów
Wśród australijskich labradoodle wyróżnia się trzy typy psów, różniących się wielkością oraz wagą. Najmniejsze z nich to psy miniaturowe, których wysokość waha się od 30 do 40 cm, średnia waga wynosi z kolei 7–10 kg. Typ średni to psy wielkości 40–50 cm, o wadze od 13 do 20 kg. Największe labradoodle osiągają od 50 do 66 cm, przy czym ich średnia waga to od ponad 20 do około 45 kg. Charakterystyczne cechy wyglądu tych psów to: szczupła, dobrze zbudowana sylwetka, okrągłe duże oczy oraz swobodnie zwisające uszy. Sierść zwierzaków może być falowana lub kręcona.
Ile kosztuje australijski labradoodle?
Labradoodle nie należy do zbyt popularnych ras w Polsce. W kraju można jednak znaleźć oficjalnych hodowców, więc osoby zainteresowane nie muszą decydować się na zakup szczeniąt z zagranicy. Pierwsza oficjalna polska hodowla psów została otwarta w roku 2009. Cena za szczeniaka z rodowodem może wynosić od 7 do nawet 10 tysięcy złotych.
Jaką sierść ma labradoodle i jak ją pielęgnować?
Labradoodle są dość wymagające pod względem pielęgnacji. Zarówno sierść kręcona (wełniana), jak i falowana (kędzierzawa)potrzebuje regularnego czesania oraz strzyżenia. Niezwykle ważny jest również okres zmiany włosa szczenięcego na dorosły, podczas którego sierść może kołtunić się na tyle mocno, że trzeba będzie ją zgolić. Aby tego uniknąć, zalecane są systematyczne wizyty u fryzjera oraz oswajanie młodych zwierząt z dość monotonnym i długotrwałym procesem wyczesywania.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: DDTVN