Właściwe karmienie psa to najważniejsze zadanie każdego właściciela czworonoga. Zwierzęciu należy zapewnić wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki pokarmowe i nie dopuścić do przekarmienia lub niedożywienia psa. Na czym polega prawidłowe żywienie psa i ile powinien jeść pies? Jak pomóc psu z nadwagą? W Dzień Dobry TVN o prawidłowym żywieniu czworonogów rozmawialiśmy z Małgorzatą Kizerwetter - zoofizjoterapeutą.
Kuweta dla kota to jeden z podstawowych elementów niezbędnych do opieki nad zwierzakiem. Odpowiednio dobrana, nie tylko ułatwia mu załatwianie swoich codziennych potrzeb, ale wpływa także na jego wygodę i szybszą aklimatyzację w nowym domu. Korzyści wynikające z dobrze dobranego modelu odczuje także właściciel, który nie będzie zmuszony do ciągłego sprzątania po swoim pupilu. Jaka kuweta dla kota sprawdzi się najlepiej? O tym jaką kuwetę i jaki żwirek wybrać dla naszego pupila opowiedziała nam Beata Szutko-Goworek - hodowca kotów.
Ściany to element w wystroju pomieszczenia, który silnie wpływa na całą aranżację. Jednym z nowoczesnych trendów na ich wykończenie są tapety ekskluzywne. Ich wyjątkowość polega nie tylko na oryginalnych, unikalnych wzorach, kolorach i fakturze, ale przede wszystkim na niezwykle wysokiej jakości materiałach, z jakich powstają. Jakie są rodzaje luksusowych tapet i jak stosować je we wnętrzach?
Kto nie lubi, gdy w domu pięknie pachnie? W sklepach jest mnóstwo odświeżaczy powietrza w różnej formie i o różnym sposobie działania. Wszystkie je łączy jednak długa lista chemicznych składników i ostrzeżenia, że mogą powodować alergie. Lepiej więc sięgnąć do kuchennych szafek i przygotować naturalny, domowy odświeżacz powietrza.
Smycz dla psa jest nieodłącznym elementem każdego spaceru z czworonogiem. Powinna być dobrze dobrana pod względem wagi, gabarytów, temperamentu pupila i rodzaju aktywności na spacerze. Co zrobić, żeby pies nie ciągnął na smyczy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Radkiem Ekwińskim. Instruktorowi szkolenia psów towarzyszył w naszym studiu Amor - piesek, który szuka domu.
Gry dla psów są bardzo ważnym elementem kształtującym prawidłowy rozwój intelektualny i manualny zwierzęcia. Zróżnicowany kształt zabawek motywuje pupilka do koncentracji, a przekąska zdobyta w trakcie zabawy sprawia dodatkowo wielką radość.
Brzoza pożyteczna to gatunek z rodziny brzozowatych, który wywodzi się z Azji. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna, idealna do parków i ogrodów. Doskonale prezentuje się szczególnie zimą ze względu na dekoracyjny pień i gałęzie w białym kolorze. Istnieją ciekawe odmiany brzozy pożytecznej z korą o odcieniu fioletowym lub czerwonym, a także drzewka o nietypowym pokroju.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie szczególnie popularne na terenie, gdzie budownictwo jest rozproszone i gdzie nie ma podłączeń do sieci wodociągowej. Jest to rozwiązanie ekologiczne i w dużej mierze opłacalne dla użytkowników.
Fioletowe kwiaty sasanki dla wielu są symbolem zbliżającej się wiosny. Gdzie występuje sasanka zwyczajna? Jak się ją uprawia i pielęgnuje, w jakich odmianach występuje najczęściej? Czy sasanka jest pod ochroną?
Wirusy, bakterie, grzyby, szkodniki, źle dobrane nawozy, czy nieodpowiednie warunki siedliskowe. Przyczyn, które wywołują choroby roślin, jest wiele.Jak je prawidłowo rozpoznawać i co należy robić, by wygrać z nimi walkę?
Golteria to ciekawa roślina o wielu odmianach. Jest mniej znaną kuzynką popularnych azalii i wrzosów. Ze względu na jej liczne walory warto zrobić dla golterii miejsce w swoim ogrodzie.
Leszczyna pospolita (Corylus avellana), zwana także orzechem laskowym, to krzew z rodziny brzozowatych. Występuje w Europie i niektórych częściach Azji. Uprawiana jest ze względu na wartościowe owoce i wyjątkową dekoracyjność liści.
Imię dla kota - jego wybór to kwestia, która spędza sen z powiek wielu przyszłym właścicielom czworonogów. Niektórzy decydują się na to, by kocurka nazwać tradycyjnym imieniem, np. Mruczek. Inni wybierają raczej niespotykane, oryginalne imię dla kota, np. Cynamon.
Bób to bardzo zdrowe warzywo, którego uprawa nie jest skomplikowana. Uprawa bobu jest możliwa zarówno w przydomowym ogródku, na polu, działce, a nawet w specjalnie do tego przygotowanych pojemnikach na balkonie. Wystarczy, że zapewnimy roślinie słoneczne stanowisko i dużą ilość wody. Radzimy, jak uprawiać bób oraz jakie są podstawowe zasady jego pielęgnacji.
Pelargonia angielska, inaczej nazywana pelargonią wielkokwiatową lub królewską, to dość wymagający i delikatny kwiat doniczkowy. Uprawia się ją zwykle na domowych parapetach i jest mniej odporna niż gatunki pelargonii hodowanych na balkonach. Można ją także trzymać na balkonie, ale trzeba spełnić kilka warunków. Jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować pelargonię angielską?
Oprócz efektownych i oryginalnych kwiatów, warto zasadzić w ogrodzie również dekoracyjne gatunki traw, takich jak proso rózgowate. Może być ono nie tylko tłem dla rabat, ale również samodzielną, naturalną ozdobą. Sprawdź, jakie wymagania uprawowe ma proso rózgowate oraz które jego odmiany warto sadzić w przydomowych ogrodach.
Kosodrzewina cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie oraz w donicy na balkonie. Zobacz, jak uprawiać kosodrzewinę i jakie odmiany najlepiej wybrać.
Czas wiosennych i jesiennych spacerów to okres wzmożonej aktywności kleszczy. Wilgoć i ciepło sprzyjają rozwojowi pajęczaków, które mogą być niezwykle niebezpieczne dla czworonogów. Jedynym sposobem ograniczenia ryzyka nabycia groźnych chorób jest odpowiednie zabezpieczanie pupila. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów – tabletki, krople na kleszcze dla psa, a także obroże. Które z nich są najbardziej skuteczne? W Dzień Dobry TVN weterynarz Justynę Koziak powiedziała, jak usuwa się kleszcza u psa. Nasz gość przyszedł do studia ze Szmatką - psiakiem, który czeka na dom. Więcej informacji o nim znajduje się na końcu porady.
Twój pies uwielbia sprawdzać, co dzieje się wokół domu i wiele razy dziennie wchodzi i wychodzi? Masz dość ciągłego otwierania i zamykania drzwi za swoim zwierzakiem? Zamontuj drzwiczki dla psa, aby mógł on wchodzić i wychodzić, kiedy tylko zechce.
Hortensja to atrakcyjny krzew, który może stanowić ozdobę niemal każdego ogrodu. Jej uprawa nie jest szczególnie trudna, ale konieczne jest poznanie kilku podstawowych informacji. Co ciekawe, krzew ten kryje w sobie także niespodzianki - jak na przykład to, że samodzielnie możesz sterować kolorem jego kwiatów!
Piękny i zadbany trawnik to marzenie każdego ogrodnika i wizytówka naszego domu. Aby murawa w naszym ogrodzie zdrowo rosła i miała soczysto zielony kolor, wszystkie etapy zakładania trawnika musimy przeprowadzić z należytą starannością. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakładanie trawnika z rolki czy z siewu, warto wiedzieć, jak przygotować się do tej czynności krok po kroku. W cyklu "Halo ziemia" swoje sposoby na piękny trawnik zdradził nam Łukasz Skop.
Mieszkanie w stylu prowansalskim wyróżnia się tym, że jest przytulne, a jednocześnie świeże i oryginalne. Panuje w nim sielski klimat, rodem z francuskiej Prowansji. Spokojną i marzycielską atmosferę tego miejsca doceniali Picasso i van Gogh, więc nic dziwnego, że znalazło ono odzwierciedlenie w pięknych wnętrzach. W kolejnej odsłonie cyklu „Odpicowane mieszkanie” Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła Łódź, gdzie w jednej z tamtejszych XIX-wiecznych kamienic mieszka rodzina Makowskich. Mieszkanie ma ponad 200 metrów kwadratowych. Główną aranżerką wnętrza jest jego właścicielka Anna Adamska-Makowska.
Zdarzają się sytuacje, gdy pies sprawia wrażenie nieco bardziej osowiałego, dlatego warto zacząć regularne sprawdzanie jego stanu zdrowia. Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała psa i jak ją sprawdzić?
Kiedy wygląd ścian mieszkania powoli staje się nudny, dobrze pomyśleć nad zmianą ich aranżacji. Czasem jednak chciałoby się czegoś więcej niż tylko zmiany koloru. Prostym i całkiem tanim rozwiązaniem na metamorfozę może okazać się stylowa i nowoczesna tapeta samoprzylepna.
Heliotrop jest coraz chętniej sadzony w naszych ogrodach. Rabaty, tarasy i balkony to miejsca, do których świetnie on pasuje. Kompozycje z jego udziałem nie tylko pięknie się prezentują, ale i przyjemnie pachną.
Trzmielina pnąca to krzew, który można uprawiać w ogrodzie jako roślinę okrywową lub krzew przycinany w dowolne kształty, a nawet jako drzewko – jeśli jest zaszczepiona na pniu. Jest zimozielona, jej liście na zimę mogą zmieniać kolor. Sprawdź, jakie są odmiany trzmieliny, jak je uprawiać, przycinać i sadzić.
Ułudka wiosenna, tak jak i inne podobne rośliny wiosenne, jest bardzo dekoracyjna. Drobne, niebieskie kwiaty kwitną dość wcześnie, bo już w marcu. Te niebieskie byliny cieszą oczy aż do maja, a przez pozostałą część roku pozostają zielone i rozrastają się, tworząc gęsty dywan. Ułudki wiosenne stosuje się jako zamiennik trawnika, gdyż są ładniejsze, kwitną i nie trzeba ich przycinać. Pielęgnacja ułudki obejmuje przede wszystkim podlewanie i nawożenie. Sprawdź, jakie jeszcze posadzić kwiaty wiosenne w ogrodzie lub jakie niebieskie rośliny wybierać, by ogród mienił się błękitem niemal cały rok.
Różne gatunki wiązów mają odmienne zastosowania. Mogą sprawdzić się jako pojedyncza ozdoba ogrodu i źródło cienia lub gęsty żywopłot. Wiąz szypułkowy dorasta nawet do 40 m wysokości, natomiast wiąz turkiestanu - do zaledwie 6 m. Istnieją także odmiany wiązu odpowiednie do stworzenia bonsai.
Zawilce wielkokwiatowe w ogrodzie doskonale prezentują się w większych grupach, na skalniakach i skarpach. Bardzo rzadko można je spotkać rosnące dziko, głównie na wschodzie kraju. To kwiaty dobrze znoszące zimę i niezbyt wymagające. Jak je prawidłowo pielęgnować, podlewać i rozmnażać?