Woda to duża atrakcja w każdym ogrodzie, dlatego wielu z nas marzy o choćby niewielkim stawie przed domem. Dowiedz się, jakie rośliny do oczka wodnego najlepiej wybrać i jak je sadzić.
Trawy ozdobne to popularna dekoracja wielu ogrodów. Pamiętajmy, że świetnie nadają się również do uprawy na tarasie lub balkonie. Dowiedz się, jakie wybrać trawy ozdobne doniczkowe i jakie mają wymagania.
Trawy ozdobne w ogrodzie prezentują się świetnie zarówno z innymi rabatami, jak i tylko we własnym towarzystwie. Podpowiadamy, które trawy wybrać i jak je pielęgnować.
Czosnek to pyszny dodatek do dań i naturalny lek na przeziębienie. Jak skutecznie uprawiać czosnek? Czy uprawa czosnku w domu się sprawdzi?
Ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w uprawie tuje szmaragd to idealne rośliny na żywopłot. Zobaczmy, jak uprawiać, pielęgnować i w jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe.
Jednym z ulubionych warzyw Polaków jest marchew. Uprawa i nawożenie wymagają wiedzy i opieki. Jak uprawiać marchewkę, żeby cieszyć się dorodnym zbiorem?
Uprawa papryki to coraz powszechniejsza praktyka w Polsce. Istnieje wiele gatunków tego warzywa i metod jego hodowli. Jak uprawiać paprykę, aby mieć najlepsze efekty?
Jak uprawiać pieczarki w domu? Czy domowa uprawa pieczarek stanowi wyzwanie? Mimo, że zwykle kupujemy je w sklepie, amatorska uprawa pieczarek jest dostępna dla każdego.
Uprawa rabarbaru to w Polsce powszechna praktyka. Jak hodować tę roślinę? Przeczytaj praktyczny poradnik.
Uprawa porów to powszechna praktyka w Polsce. Jak uprawiać pory, żeby cieszyć się
Rzepak to najważniejsza polska roślina oleista wykorzystywana do produkcji oleju jadalnego, a także margaryny i innych olejów kuchennych. W naszym kraju największą popularnością cieszy się uprawa rzepaku ozimego. Radzimy, jak uprawiać rzepak, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez charakterystycznego smaku korzenia selera. Warzywo oprócz walorów kulinarnych jest również bardzo zdrowe – korzeń selera zawiera witaminy A, B1, B2, C oraz aminokwasy. Uprawa selera korzeniowego nie jest trudna, wymaga jednak pewnej wiedzy. Coraz popularniejsza w ostatnich latach staje się również uprawa selera naciowego, cenionego ze względu na aromat i właściwości odżywcze. Radzimy, jak uprawiać seler korzeniowy i seler naciowy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Dawniej drzewo cyprysowe było silnie związane z wierzeniami regionu Morza Śródziemnego. Obecnie z uwagi na swój piękny zielony kolor, cyprysy są uważane za jedne z ciekawszych roślin ozdobnych. Chętnie wykorzystywane są jako drzewa ozdobne w ogrodach, miejskich parkach i domach. Który cyprys wybrać do ogrodu, a jaki lepiej sprawdzi się do uprawy w doniczce?
Cyprysik Lawsona zaliczany do rodziny cyprysowatych to jeden z najpopularniejszych jej przedstawicieli, którego możemy spotkać w naszym kraju. Z uwagi na fakt, że jest to roślina lubiąca ciepło, najlepiej czuje się w zachodnich regionach naszego kraju. Ceniona jest przede wszystkim za swój piękny kolor, stożkowaty kształt i wysokie walory dekoracyjne.
Krzewy na pniu zachwycają swoją urodą. Często stosowane są jako ozdoba przydomowych ogrodów nawiązujących do stylu francuskiego. Krzewy zimozielone na pniu doskonale sprawdzają się także w nowoczesnych ogrodach, gdzie chcemy zachować minimalizm koloru i formy.
W większości przypadków jest tak, że w ogrodzie znajdziemy miejsca nasłonecznione i zacienione. I o ile w przypadku miejsc nasłonecznionych, ewentualnie znajdujących się w półcieniu, nie mamy problemów z aranżacją i doborem roślin, to już w przypadku miejsc zacienionych bywa różnie. Często mamy problemy z doborem odpowiednich roślin, które będą dobrze czuły się w takich warunkach. Dlatego warto wiedzieć, jakie krzewy cieniolubne zasadzić w takim miejscu, aby urozmaicić wygląd ogrodu.
Kiedy zbliża się lato, każdy z nas wyczekuje pysznych owoców. Nie ma osoby, która mogłaby się oprzeć pysznym borówkom, porzeczkom czy malinom. Krzewy owocowe w ogrodzie pozwalają cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami, które można jeść na surowo (najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka) lub po obróbce cieplnej jako przetwory czy dodatki do ciast.
W domach i mieszkaniach chętnie otaczamy się ozdobnymi kwiatami. W takich wnętrzach możemy sobie pozwolić na wybór dowolnych roślin, w tym takich, które wymagają od nas wiele uwagi. Sprawa wygląda inaczej, kiedy chodzi o kwiaty do biura.
Zacienione mieszkanie nie wyklucza posiadania doniczkowych kwiatów. W ofercie wielu kwiaciarni i szkółek znajdziemy kwiaty doniczkowe cieniolubne, które pięknie ozdobią nie tylko zacienione mieszkanie, ale także balkony położone od strony północnej.
Co zrobić, aby wprowadzić świeży powiew w aranżacji mieszkania? Rozwiązaniem są kwiaty! Dowiedz się, na czym polega prawidłowa pielęgnacja roślin doniczkowych i dlaczego róża oraz anturium to doskonałe kwiaty do domu.
Rośliny egzotyczne ze swoimi bujnie zielonymi liśćmi i kolorowymi kwiatami są niebanalną ozdobą każdego wnętrza. Jeśli również jesteś wielbicielem ich urody, dowiedz się, jak pielęgnować egzotyczne kwiaty w domu i ogrodzie oraz jakie gatunki są do takiej uprawy najlepsze.
Balkon pełen kwiatów to marzenie niejednej pani, a może także pana domu. Nie wszystkie rodzaje sprawdzą się jednak na zewnątrz, gdzie panują zmienne warunki pogodowe. Podpowiemy jakie kwiaty na balkon będę najbardziej odpowiednie.
Rękodzieło artystyczne nie musi być trudne i wymagać wielkiego talentu. Coraz popularniejsza technika decoupage jest tego najlepszym dowodem. Zobaczmy, jak stworzyć niebanalne ozdoby do domu niedużym kosztem i niewielkim nakładem pracy!
"Szanuję - segreguję" to eksperyment, którego głównym celem jest sprawdzenie, czy w 21 dni można pozbyć się złych nawyków związanych z sortowaniem odpadów. W akcji bierze udział rodzina tancerza Macieja Florka. Jak sobie radzą z wyzwaniem?
Ogród to miejsce sprzyjające zabawie, odpoczynkowi i aktywnościom na świeżym powietrzu. Osoby posiadające ogród mogą wybierać spośród różnych akcesoriów i dodatków. Rodzice muszą pomyśleć także o dzieciach i o ich zabawach w ogrodzie. Jakie zabawki będą odpowiednie dla chłopca, co wybrać i w jakiej cenie?
Pokój dziecięcy, udekorowany ozdobami wykonanymi własnoręcznie, zawsze jest pełen ciepła i miłości, które włożyliśmy w rękodzieło dla swojego dziecka. Jeśli nie masz pomysłów, skorzystaj z naszych podpowiedzi z serii “Zrób to sam” dla dzieci.
Kompostowanie to ekologiczny sposób na zagospodarowanie odpadów. Dowiedz się, jak zrobić kompost i wykorzystać jego dobroczynne działanie na uprawę roślin i warzyw.
Liczba ludności stale rośnie, a wraz z nią ilości produkowanych przez człowieka odpadów. To poważny problem dla środowiska i zdrowia ludzi, którym musi zająć się gospodarka odpadami. Jakie są jej działania?
Kompostownik drewniany, z palet, obrotowy – jeśli zależy ci na uprawie ekologicznej w swoim ogrodzie lub na działce, warto zastanowić się nad kompostownikiem. Warto też wiedzieć, że domowy kompostownik możemy zrobić nawet w naszym mieszkaniu. Dowiedz się, jakie są rodzaje kompostowników, jak zrobić kompostownik drewniany z palet i jaki kompostownik nadaje się do ogrodu lub na balkon.
Prawie wszyscy uwielbiamy dostawać prezenty. To w końcu wyraz miłości, przyjaźni, bycia otoczonym przez bliskie i kochające osoby. Także dawanie prezentów może być wspaniałym przeżyciem, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na coś ciekawego, niesztampowego. Kreatywne prezenty to zwykle dary od serca, które przynoszą radość zarówno obdarowującemu, jak i osobie, która podarunek otrzymuje.