Świnka morska peruwianka. Hodowla i pielęgnacja długowłosej kawii domowej

Peruwianką zwykło się nazywać długowłosą świnkę morską. Cechą charakterystyczną świnki, dzięki której nie sposób pomylić jej z inną, są długie włosy, równomiernie rozkładające się na obie strony ciała. Na grzbiecie świnki znajduje się przedziałek. W warunkach naturalnych włosy świnki peruwiańskiej ścierają się o podłoże, jednak istnieje możliwość zapuszczenia ich na długość 50 cm.

Peruwianka jest jedną z najpopularniejszych świnek morskich. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie do dziś stanowi kulinarny przysmak. Świnka peruwiańska jest zazwyczaj trójbarwna: biała, czerwona i czarna, choć zdarzają się osobniki czarno-białe i czerwono-barwne. Świnka żyje średnio 5–10 lat, wpływ na długość jej życia ma odpowiednia pielęgnacja oraz zbilansowana dieta. Kawię peruwiańską należy szczotkować.

Pielęgnacja świnki morskiej peruwianki

Jak pielęgnować świnkę morską i o nią dbać? Przede wszystkim peruwianka potrzebuje swojego miejsca do życia, najlepiej sporej klatki. Nie musi być wysoka, ponieważ kawie nie wspinają się jak inne gryzonie. Przestrzeń w klatce nie powinna być jednak zbyt mała. Nie zaleca się wyściełania dna sianem, ponieważ wyjątkowo szybko się psuje. Lepiej zastosować specjalny granulat lub zwyczajne trociny. Świnka morska peruwianka powinna mieć stały dostęp do czystej wody i zapewnioną codzienną dawkę ruchu poza klatką. Świnkę należy wypuszczać na około godzinę dziennie, oczywiście cały czas jej pilnując. Peruwiance dobrze jest zapewnić jakieś schronienie, aby mogła się ukryć, gdy zechce być sama. W tym celu można w klatce umieścić drewniany domek, który może też bezpiecznie gryźć. Dodatkowo powinno się tam znaleźć poidełko oraz miski na pożywienie, najlepiej ceramiczne lub metalowe. Plastik może zostać szybko pogryziony i zniszczony, dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem. Można również zawiesić hamak i wstawić tunel. Świnki morskie peruwianki wymagają czesania z uwagi na ich bardzo długie włosy, dlatego koniecznie trzeba się zaopatrzyć w szczotki czy inne akcesoria do pielęgnacji owłosienia. Od czasu do czasu warto im również przyciąć pazurki i zwrócić uwagę, czy zęby nie urosły za długie. Rytuałem powinno stać się również sprawdzanie sierści pod kątem pasożytów. 

Hodowla świnki morskiej peruwianki

Świnka morska długowłosa peruwianka musi mieć zapewnioną zbilansowaną dietę. Kawie są zwierzętami roślinożernymi, dlatego podstawę pożywienia powinno stanowić siano i mieszanki zbożowe lub specjalne karmy dla świnek morskich. Dobrze jest dostarczać śwince trawę, babkę lancetowatą, skrzyp polny. Jadłospis można urozmaicić warzywami, a od czasu do czasu owocami. Jakie warzywa wybrać? Może to być pietruszka, papryka, burak, rzodkiewka, marchew i seler. Świnka ma bardzo delikatny układ pokarmowy, dlatego trzeba bardzo uważać na to, co podaje się pupilowi. Nie zaleca się podawania ziemniaków, cebuli, surowej fasoli czy pojenia mlekiem. Świnkę morską należy karmić dwa razy dziennie, najlepiej o stałych porach, ponieważ przyzwyczaja się do godzin karmienia i manifestuje czas zbliżającego się posiłku delikatnym kwiczeniem. Choć kawia nie jest chorowitym zwierzątkiem, są pewne dolegliwości, które mogą dać się jej we znaki. Jakie choroby dokuczają śwince morskiej peruwiance? Przede wszystkim pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Występują również problemy z układem pokarmowym jak zaparcia czy biegunki. Śwince morskiej może również dokuczać katar sienny i stany zapalne dziąseł, wynikające z braku witaminy C. 

Zobacz też:

Obyczaje świnki morskiej peruwianki

O czym jeszcze należy pamiętać, decydując się na świnkę peruwiańską? To przede wszystkim towarzyskie zwierzątko, które musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę pieszczot. Z kawią należy się bawić, głaskać ją, układać na kolanach. Świnki morskie peruwianki lubią być dotykane, ale nie szarpane i tarmoszone. Można też postarać się o towarzystwo dla świnki i zdecydować się na dwie kawie. Warto oswajać ze sobą dwie młode świnki, ponieważ im są one starsze, tym mniejszy może być ich poziom tolerancji względem towarzysza. Świnki morskie można też wypuszczać latem na trawę. Problematyczne może okazać się podnoszenie świnki morskiej, trzeba przy tym pamiętać, aby chwytać je pewnie od dołu obiema rękami. Świnki morskie są bardzo delikatne, upadek z wysokości grozi im poważnymi kontuzjami. Wybierając świnkę morską, dobrze jest wiedzieć, że samice są łagodniejsze od samców, a także rozważyć od razu zakup parki. Trzeba uważać na kontakty świnki z innymi domowymi zwierzętami, jak psy i koty, dlatego wypuszczając świnkę z klatki, należy mieć ją pod kontrolą. 

Świnka morska peruwianka łatwo przywiązuje się do człowieka , rozróżnia domowników i przy odrobinie cierpliwości można ją nawet nieco wytresować. 

Zobacz też:

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!