Na to i na wiele innych pytań odpowiedział gość studia Dzień Dobry TVN Wojciech Mikołuszko – dziennikarz naukowy i przyrodnik.
Nawale to ssaki wodne z rodziny narwalowatych. Przeważnie występują w wodach Oceanu Arktycznego. Od innych zwierząt odróżnia je pojedynczy, spiralnie skręcony lewy kieł, którego długość u samców może wynosić nawet 3 metry, a waga – 10 kilogramów.
Morskie jednorożce
Kiedyś narwale były uważane za stworzenia magiczne. Powodem tego był w dużej mierze ich kieł, który nieraz brano za róg jednorożca, przez co stanowił towar niezwykle pożądany i cenny.
W rzeczywistości jego rola nie jest do końca ustalona. Wskazuje się różnego rodzaju funkcje, między innymi sensoryczne czy godowe. Naukowcy podejrzewają, że kieł służy rozkruszaniu pokrywy lodowej, co umożliwia narwalom zaczerpnąć powietrza.
Wyjątkowe zwierzęta
Narwale spędzają połowę swojego czasu na nurkowaniu. Potrafią zejść na głębokość ponad 1 kilometra. Ich pożywieniem są głowonogi, ryby i skorupiaki, takie jak: halibut, dorsz, mątwy, kałamarnice, krewetki.
Niewiele jest informacji na temat ich życia rodzinnego, jednak wiadomo, że używają echolokacji i porozumiewają się w stadach. Populację tego gatunku szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Kwalifikuje je to jako gatunek bliski zagrożenia, wpisany na Czerwoną Listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN Red List).
Zobacz też:
Skąd wziął się Święty Mikołaj?
Siostra Benia - zakonnica autentyczna
Autor: Agata Polak