Pies posiada sierść lub włos, który zapewnia mu ciepło i chroni przed niską temperaturą. Jednak nie wszystkie czworonogi dobrze znoszą deszcz, wiatr i ujemne temperatury. Dotyczy to zwłaszcza starszych i schorowanych psów oraz małych ras i tych, u których w celach higienicznych, konieczne jest regularne strzyżenie. Dlatego schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie rozpoczęło zbiórkę ubrań dla swoich podopiecznych.
Mimo, iż nasi milusińscy mają ocieplane budy, kocyki oraz słomę, to chcielibyśmy, żeby każdy z nich miał dodatkowe zabezpieczenie przed mrozem w postaci kurteczki. Bardzo prosimy zarówno o nowe jak i używane ubranka dla naszych psiaczków
– apelują pracownicy schroniska w mediach społecznościowych.
Najwięcej potrzebujemy kubraczków w rozmiarze M i L, dla dużych piesków.
- powiedziała lekarz wet. Ewelina Pałys.
Zobacz też: Co zrobić, aby szczeniak nie gryzł? Najważniejsze informacje i ciekawostki >>>
Kiedy przydaje się kombinezon dla psa?
Kombinezon dla psa przydaje się szczególnie podczas długich spacerów w okresie jesienno–zimowym, kiedy następuje nagły spadek temperatur, pojawia się deszcz, porywisty wiatr, śnieg i mróz. Jednak zanim podejmie się decyzję o zakupie ubrania dla czworonoga, należy obserwować jego reakcję na warunki atmosferyczne, ponieważ niektóre psy (zwłaszcza duże rasy) dobrze radzą sobie z zimnem, a garderoba może je jedynie drażnić i krępować ich ruchy. Jeżeli zwierzę nie przejawia chęci pobytu na zewnątrz, kiedy jest zimno, ciągnie do domu, trzęsie się i drży oraz podnosi łapki, warto zaopatrzyć się w zimowy kombinezon dla psa.
Zobacz też: Właściciele psów żyją dłużej? Naukowcy twierdzą, że tak >>>
U zwierząt starszych, schorowanych lub w trakcie rekonwalescencji ciepłe ubranko należy stosować podczas przebywania na zewnątrz, a niekiedy także w domu, co z pewnością ochroni czworonoga przed niekorzystnym działaniem zimna na zdrowie. Powinno się jednak pamiętać, że najważniejszy jest komfort pupila, dlatego kiedy wyraźnie widać, że kombinezon przeszkadza psu lub utrudnia poruszanie się, należy zrezygnować z tego rodzaju akcesoriów.
Jak dobrać rozmiar kombinezonu dla psa?
Zimowy i przeciwdeszczowy kombinezon dla psa powinien być odpowiednio dobrany do rasy, sierści i rozmiaru psa. W zależności od modelu (wkładany przez głowę, obejmujący łapy, zapinany) przed zakupem należy dokonać pomiarów psa, aby zminimalizować ryzyko, że ubranie będzie za ciasne, za luźne, za krótkie lub za długie, a zwierzę nie będzie czuło się w nim dobrze i może brudzić je podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.
Psu należy zmierzyć:
- długość – mierzy się ją od podstawy szyi do podstawy ogona, koniecznie w pozycji stojącej. Odpowiednio dobrane ubranie lub kombinezon dla psa powinno być o 3 cm krótsze od otrzymanego wyniku;
- obwód klatki piersiowej – pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu klatki piersiowej, ale centymetr nie powinien ciasno przylegać do ciała psa. Należy wybrać kombinezon, który jest o 1 cm szerszy.
- obwód szyi – szyję należy zmierzyć w najszerszym miejscu. Ubranie dla psa powinno pozostawiać 2 cm luzu.
Jaki kombinezon dla psa wybrać?
Przy wyborze ubrania dla pupila właściciel powinien kierować się przede wszystkim sierścią, rasą oraz wygodą psa. Kombinezon dla yorka czy chihuahua powinien różnić się modelem i materiałem od kombinezonu dla jamnika czy dużego psa. Ubranie musi być ciepłe, wytrzymałe, odporne na zabrudzenia, łatwe w zakładaniu i ściąganiu oraz nieutrudniające ruchów zwierzęcia. Wzór, kolor, moda i osobiste preferencje właściciela powinny zejść na drugi plan.
Zobacz też: Snupi - pies, który jeździł na wielbłądzie... i nie tylko! >>>
1. Kombinezon dla małego psa z długą sierścią powinien być wodoodporny i ortalionowy, a także obejmować łapki pupila. Dobrze by wewnątrz miał ocieplaną warstwę, co zapobiegnie nie tylko przemarznięciu, ale także tworzeniu się kołtunów, moczeniu i przyklejaniu śnieżnych kul do sierści.
2. Kombinezon dla psa z krótką sierścią powinien spełniać przede wszystkim rolę ocieplacza, dlatego należy wybrać materiał miły w dotyku, który będzie izolował termicznie. Dobrze sprawdzi się polar lub delikatna wełna. Warto wybrać opcję z nieprzemakalną warstwą, dzięki czemu ubranie będzie można wykorzystać także podczas deszczowej pogody.
3. Kombinezon dla dużego psa, który będzie zbyt zabudowany, może nie spełniać swojej roli, a zwierzę będzie w nim zestresowane lub rozdrażnione. Najlepiej zdecydować się na ubranie z zapięciem pod brzuchem, które będzie zakrywało jedynie grzbiet.
Warto pamiętać, aby kombinezon dla pieska miał przyszyte mocowanie na smycz. Dzięki temu można zrezygnować z obroży lub szelek, co zwiększy poczucie komfortu pupila.
Autor: Anna Kobyłka
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto