Co zrobić, aby szczeniak nie gryzł? Najważniejsze informacje i ciekawostki

Szczeniak mocno gryzie nie bez powodu. Można to zaobserwować w pierwszych tygodniach życia, gdy zwierzęta są wyjątkowo ciekawskie. Jeśli jednak młode pieski zbyt często gryzą, warto się zastanowić, jak wychować szczeniaka, żeby nie gryzł.

Gryzienie może być u szczeniaka zarówno dobrym, jak i złym symptomem. Z jednej strony świadczy o prawidłowych odruchach, które zwierzę powinno wykazywać w początkowych etapach rozwoju. Z drugiej strony nadmierne gryzienie może wzbudzać w nim agresję i być niebezpieczne dla otoczenia.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Początkowe etapy rozwoju młodych piesków są dla nich bardzo stresujące . Szczenięta zaraz po urodzeniu nie widzą i nie słyszą. Dopiero po kilku tygodniach wykształcają się u nich najważniejsze zmysły. Podobnie jest z uzębieniem, które pojawia się w późniejszym okresie, a wtedy małe czworonogi stają się wyjątkowo aktywne. Ich potrzeba zabawy i chęć poznawania świata może się przejawiać w różny sposób, dlatego wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego szczeniak gryzie właściciela . Powodów może być kilka i warto poznać je bliżej, aby zapobiec konsekwencjom takich zachowań, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka.

Rozwijające się zwierzęta potrafią być bardzo pobudzone. Gdy opiekunowie zauważą, że szczeniak warczy i gryzie , nie powinni tego bagatelizować. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie wolno karać młodych piesków. To może się negatywnie odbić na ich psychice i w dorosłym życiu czworonogi staną się agresywne i nieprzystosowane społecznie. Warto zacząć od obserwacji, sprawdzając, czy szczeniak gryzie podczas zabawy , czy również w innych sytuacjach. Zadaniem właściciela jest ustalenie przyczyny takich zachowań, ponieważ od tego będzie zależeć odpowiednia reakcja.

Zobacz też: Właściciele psów żyją dłużej? Naukowcy twierdzą, że tak

Najczęściej szczeniak gryzie po rękach z nudów lub ze strachu. Jednak nie tylko dłonie są obiektem ataku psich zębów. Bywa również, że szczeniak gryzie meble, smycz lub zabawki. Wtedy powodami takich zachowań mogą być: sfrustrowanie, poczucie nudy, wyrastanie zębów, próba zwrócenia na siebie uwagi lub potrzeba zabawy. Prawdziwy powód do niepokoju pojawia się wtedy, gdy szczeniak wszystko gryzie, bo się boi. To często zależy od jego temperamentu, ale zazwyczaj zdarza się podczas poznawania nowych rzeczy lub gdy zwierzę zamieszka w nowym domu. To dla niego duży stres, który odreagowuje poprzez gryzienie.

Co zrobić, żeby szczeniak nie gryzł?

Odruch gryzienia u małych piesków jest zupełnie naturalny i nie ma potrzeby się martwić, że to coś złego. Ważne jest przypilnowanie psa, by kontrolował te zachowania, nikomu nie robiąc krzywdy. Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy szczeniak przestaje gryźć . Uzębienie wykształca się około drugiego tygodnia życia i wtedy pojawia się potrzeba kąsania różnych przedmiotów, w tym także części ciała człowieka. Dlatego warto się dowiedzieć, jak oduczyć szczeniaka podgryzania .

Pieskom już na początku należy wyznaczać granice, jasno komunikując, że ugryzienie nie jest niczym przyjemnym. Czasami wystarczy wydać kilka razy komendę i zwierzak zapamięta, że nie wolno kąsać swojego pana. Innym sposobem na to, jak odzwyczaić szczeniaka od gryzienia , jest ignorowanie go. Po prostu nie należy reagować na jego zachowanie, dopóki pupil nie zrozumie, że źle robi. Dość drastyczną metodą jest izolowanie zwierzęcia. Gdy podczas zabawy piesek zachowuje się agresywnie, można go zamknąć na kilka minut w osobnym pomieszczeniu, aby tam się uspokoił. W zupełnie inny sposób trzeba postępować, gdy powodem kąsania jest wyrastanie zębów. Wtedy warto mieć pod ręką gumowe kości do gryzienia dla szczeniaka , które nie tylko zaspokoją jego odruch, ale będą również masowały bolące dziąsła.

Co dawać szczeniakowi do gryzienia?

Problem, co zrobić, gdy szczeniak gryzie, staje się dużo mniejszy, gdy znamy przyczyny takich zachowań. Jak widać, sposobów na okiełznanie niesfornego zwierzaka jest kilka. Warto jednak być zapobiegliwym i już wcześniej dowiedzieć się, jak nauczyć szczeniaka nie gryźć . Piesek sam na to nie wpadnie, bo jest to jego naturalna potrzeba, ale miło by było, gdyby nie czepiał się wszystkiego, co tylko wpadnie mu w zęby. Dlatego należy sprawdzić, jaki gryzak dla szczeniaka będzie najbardziej odpowiedni, aby powstrzymać go przed nadmiernym kąsaniem.

Dostępne w sprzedaży naturalne gryzaki różnią się stopniem twardości i warto przetestować wszystkie, ponieważ nie wiadomo, które z nich przypadną do gustu konkretnemu zwierzęciu. Popularne jest poroże jelenia, żwacze oraz płuca wołowe. Ważne, aby gryzaki były zdrowe i atrakcyjne dla pieska. Na szczęście oferta w tym zakresie jest dość bogata i opiekunowie bez problemu kupią gryzaki niezawierające konserwantów, aromatów i sztucznych barwników. Warto również wypróbować wrzosiec drzewiasty, czyli bardzo twardy korzeń, który psy chętnie gryzą.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości