Róża okrywowa, w przeciwieństwie do standardowych gatunków róż sadzonych w ogrodach, nadaje się do sadzenia w miejscach takich jak skarpy czy skalniaki. Toleruje zarówno upały, jak i mrozy, a także wyróżnia się wysoką odpornością na choroby. Dzięki temu jest mało skomplikowana w uprawie, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja róży okrywowej oraz jakie odmiany warto posiadać w przydomowym ogrodzie.
Rośliny zimozielone nie zrzucają liści na jesień i są pięknymi ozdobami ogrodu przez cały rok. Część z nich może posłużyć również jako rośliny zimozielone na balkon lub taras. Poznaj najpopularniejsze rodzaje i gatunki roślin zimozielonych i dowiedz się, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja i uprawa.
Runianka coraz częściej stanowi poważną konkurencję dla bukszpanu. Wywodzi się z tej samej rodziny bukszpanowatych, cenionych przede wszystkim za ozdobne walory liści. Łatwiej się ją rozmnaża, a uprawa nawet na niewielkim terenie nie stanowi żadnego problemu. Konkurencja, jaką stanowi dla bukszpanu, nie przeszkadza jej w tworzeniu z nim zjawiskowych kompozycji.
Kiedy sadzić cebulki kwiatów wiosennych? Jaka ziemia do tulipanów jest najlepsza? Czy sadzenie tulipanów w lutym jest dobrym pomysłem? Porady dotyczące sadzenia tulipanów.
Sadzenie róż to teoretycznie żaden skomplikowany proces. Natomiast odpowiednie jego przeprowadzenie, a przede wszystkim dobranie odpowiedniej techniki i terminu sadzenia, może istotnie wpłynąć na dalszy wzrost roślin. Warto więc zapoznać się z najbardziej popularnymi technikami sadzenia i różanym kalendarzem.
Szkarłatka amerykańska to pospolita bylina. Ze względu na swoje szerokie rozprzestrzenienie na całym świecie, bywa uznawana za chwast. W rzeczywistości jednak jest to roślina o właściwościach leczniczych, warto więc posiadać jej sadzonki w ogrodzie. Poznaj zasady rozmnażanie szkarłatki oraz podstawowe cechy uprawy.
Świerk Conica uznawany jest bardzo atrakcyjną i elegancką odmianę świerka białego. Ze względu na jego niewielką wysokość, drzewko można uprawiać nie tylko w ogrodach, ale również w specjalnych donicach. Spełnione wymagania wzrostowe oraz odpowiednia pielęgnacja świerka Conica gwarantuje, że roślina będzie cieszyć oko przez wiele lat. Co warto o niej wiedzieć?
Świdośliwa lamarcka może być uprawiana jako krzew lub niewielkie drzewo. Jest zaliczana do roślin dekoracyjnych, których głównym atutem są owoce oraz delikatne białe kwiaty. Choć uprawa świdośliwy nie należy do skomplikowanych, co roku należy przeprowadzać zabieg przycinania starych i zniszczonych pędów. Sprawdź, jakie odmiany rośliny warto posadzić w ogrodzie.
Aureospicata oraz Aurea to jedne z dwóch najczęściej sadzonych w Polsce odmian świerka kaukaskiego, które znajdują zastosowanie nie tylko jako drzewa dekoracyjne, ale także jako choinki świąteczne. Sprawdź, jak wygląda pielęgnacja różnych rodzajów świerka kaukaskiego w doniczkach i poznaj jego podstawowe warunki uprawy.
Tojeść kropkowana to roślina wywodząca się z południowo-wschodnich regionów Polski. Jej egzemplarze rosną dziko również w Europie. Należy do gatunków długowiecznych i mrozoodpornych, w związku z czym jej popularność jako rośliny dekoracyjnej stale rośnie. Może być sadzona zarówno w gruncie, jak i w specjalnych donicach. W jaki sposób uprawiać tojeść kropkowaną oraz jak o nią dbać?
Wśród krzewów ozdobnych, które nadają się do przycinania, prym wiedzie bukszpan wieczniezielony. Nic dziwnego – jego gęsty pokrój i powolny wzrost to cechy idealne, by formować z rośliny żywopłoty, kule czy bardziej finezyjne kształty. Gdy odpowiednio dbamy o bukszpan, kula na pniu również jest w zasięgu naszych możliwości, a powstałe takie miniaturowe drzewko będzie ozdobą każdego terenu zielonego.
Mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. Mają wiele ciekawych zastosowań i cieszą oko różnymi kolorami kwiatów. Wyróżniamy nie tylko byliny kwitnące przez całe lato, ale także takie, które kwitną wiosną czy na jesieni. Wśród bylin każdy znajdzie coś do swojego ogródka.
Cesarska korona jest kwiatem wiosennym z rodziny liliowatych, który wyróżnia się wśród innych okazałymi rozmiarami i obfitym kwiatostanem. To prawdziwa ozdoba rabat, którą warto wykorzystać w wielu barwnych kompozycjach. Jak ją uprawiać, aby osiągnąć najpiękniejszy efekt?
Cebulica syberyjska to niewielka roślina, a jednak ma swój niepowtarzalny wdzięk. Drobne, niebieskie kwiatki pojawiają się na wiosnę i zachwycają każdego, kto na nie spojrzy. Warto dowiedzieć się, jak sadzić i pielęgnować tę roślinę, by była zdrowa i jeszcze piękniejsza.
Dereń kwiecisty należy do roślin ozdobnych, które swoim wyglądem podkreślają atrakcyjny wygląd ogrodu. Jedną z ładniejszych odmian jest dereń kwiecisty ,,Rubra” oraz dereń kwiecisty ,,Cherokee Chief”, które wyróżniają się wspaniałym, różowo-czerwonym kwiatostanem.
Czyściec wełnisty swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym liściom pokrytym włoskami, które często określa się mianem srebrzystych. Ich struktura przypomina filc, a z daleka wygląda jak szron. Dodając do tego ciekawe, podłużne kwiaty w purpurowym odcieniu, z całą pewnością można stwierdzić, że czyściec będzie doskonałą ozdobą każdego ogrodu.
Dyptam to roślina o długiej historii, gdyż pierwsze wzmianki o niej pochodzą sprzed 2000 lat! W Polsce występuje naturalnie tylko na niektórych obszarach, jednak zarówno biały, jak i różowy dyptam uprawia się często w ogrodach.
Driakiew należy do rodziny szczeciowatych. Rośliny te pochodzą z terenów śródziemnomorskich. Można je też spotkać w Afryce, Azji Zachodniej i na Kaukazie. Jakie są najpopularniejsze odmiany tej rośliny?
Krokosmia należy do kwiatów wieloletnich, których urokiem możemy się cieszyć przez długi czas. Musimy jednak spełnić jeden warunek – krokosmia ogrodowa wymaga zabezpieczenia na zimę, ponieważ nie jest odporna na mróz. Dobrze zabezpieczona roślina zakwita w lecie, zdobiąc ogród swoimi barwnymi płatkami.
Kostrzewa czerwona jest wykorzystywana jako roślina porastająca trawnik. Trawa kostrzewa ze względu na małe wymagania wobec warunków naturalnych występuje pospolicie. Jej najpopularniejszym podgatunkiem jest kostrzewa czerwona rozłogowa, która doskonale sprawdza się na łąkach lub pastwiskach.
Magnolia gwiaździsta należy do najpopularniejszych gatunków magnolii, wśród których można wyróżnić liczne podgrupy drzew i krzewów. Roślina pochodzi z Japonii, a współcześnie uprawiana jest w wielu regionach Europy. Magnolia gwiaździsta ma pokrój krzewu, a maksymalna wysokość, jaką osiągają jej egzemplarze, nie przekracza 3 metrów. Sprawdź, jak uprawiać krzew oraz jak o niego dbać. Poznaj najpopularniejsze gatunki magnolii.
Lilia azjatycka nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych i nadaje się do każdego ogrodu. Różnorodność kolorystyczna tych roślin sprawia, że są jednymi z najchętniej wybieranych naturalnych dekoracji. Jak uprawiać i pielęgnować lilię azjatycką w doniczce?
Miskant gracillimus jest niezwykle łatwy w uprawie. To silnie rosnąca, ozdobna odmiana miskanta, która przyda się w uzupełnianiu kompozycji ogrodowych. Miskanty chińskie dobrze prezentują się zarówno samodzielnie, jak i jako tło dla innych roślin. Jak wygląda ich uprawa?
Heliotrop peruwiański ze względu na swoją wyrazistą fioletową barwę uznawany jest za roślinę ozdobną. Na ogół jest kwiatem jednorocznym, ale jeśli przechowamy go w zimie w pomieszczeniu, zyskamy wieloletni heliotrop peruwiański. Jego cena jest przystępna, dlatego warto udekorować nią balkon, taras czy ogród.
Winobluszcz trójklapowy to jedno z bardziej popularnych pnączy. W ciekawy sposób ozdabia altany, murki i ściany. Niskie wymagania glebowe sprawiają, że rozwija się niemal w każdych warunkach. Kluczowy jest sam proces sadzenia, ponieważ to od niego zależy, czy roślina będzie się bujnie rozwijała.
Popularne hiacynty mogą mieć fioletową, żółtą lub różową barwę. Kwiaty te zachwycają nie tylko ciepłymi, intensywnymi kolorami, ale również pięknym zapachem. Hiacynty w szkle to świetny pomysł na oryginalną dekorację w naszych mieszkaniach.
Dionaea muscipula, czyli muchołówka amerykańska, pochodzi z Ameryki Północnej. Ten mięsożerny kwiat należy do rodziny roślin rosiczkowatych. Muchołówka żywi się głównie muchami, robakami i pająkami. Hodowla muchołówki – uprawa, pielęgnacja – co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów makaronów. Ich kształty mają jednak znaczenie nie tylko dla wyglądu dania, lecz także jego przygotowania oraz wyboru dodatków. Do jakich potraw pasują różne rodzaje makaronów?
Araukaria to dość oryginalna roślina. W Polsce z racji klimatu nadal jest rzadkością. Częściej spotykana w hodowli domowej niż ogrodowej. Co warto wiedzieć o iglaku pamiętającego czasy dinozaurów? Jak wygląda uprawa araukarii oraz jakie są jej najpopularniejsze odmiany?
Bluszcz pospolity występuje powszechnie na terenie niecałej Europy i części Azji Zachodniej. W wielu miejscach jest on również hodowany w domach czy ogrodach w charakterze rośliny ozdobnej. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy bluszcz w doniczce to na pewno dobry pomysł.