Brzoza brodawkowata jest stałym elementem polskiego krajobrazu. Jej znakiem rozpoznawczym jest kredowobiała, spękana kora, dzięki której trudno ją pomylić z innymi drzewami. Mało kto jednak wie, jak wspaniałe właściwości lecznicze posiada to na pozór zwyczajne drzewo.
Buk pospolity to drzewo, które rośnie głównie w południowej i zachodniej części Polski. Nie lubi mrozów, a poszczególne jego odmiany charakteryzują się różnymi kolorami liści. W wyjątkowych przypadkach osiąga nawet 50 m wysokości. Może przeżyć 350 lat.
Wiele osób pragnie mieć w swoim ogrodzie własne róże, jednak nie każdy wie, jak o nie zadbać. Choroby róż atakują bowiem bardzo często, najczęściej w wyniku błędów pielęgnacyjnych lub pomyłek popełnionych już na etapie sadzenia. W wyniku tego rośliny tracą swoje walory dekoracyjne i słabiej kwitną. Jakie są objawy chorób róż i jak należy z nimi walczyć?
Cymbidium to rodzaj storczyka z kwiatami zebranymi w długie grona. Roślina wyróżnia się tym, że jest piękna i bardzo trwała. Ze względu na swój urok świetnie prezentuje się w doniczkach lub jako element kompozycji kwiatowych oraz bukietów. Jakie warunki trzeba mu zapewnić i jak właściwie pielęgnować cymbidium?
Ciemiernik, zwany też „różą zimy”, może pojawić się, nawet jeśli w ogrodzie jeszcze leży śnieg. Wyróżnia się spośród innych kwiatów tym, że jest odporny na mróz i nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Istnieją różne odmiany ciemiernika, które kwitną w różnych miesiącach. Jak należy uprawiać i pielęgnować ten wyjątkowy kwiat?
Czosnek – wbrew powszechnej opinii – sprawdzi się świetnie nie tylko na talerzu. Coraz bardziej popularny staje się jego kuzyn, czosnek ozdobny, który wyróżnia się oryginalnymi kwiatostanami tworzącymi kształt kuli. Dzięki niepowtarzalnej urodzie i intensywnym kolorom może stanowić fantastyczną dekorację każdego ogrodu.
Dalie to ozdobne rośliny, które na dobre zadomowiły się na parapetach oraz w ogródkach. Kwitną przez całe lato i jesień, aż do pierwszych przymrozków. W stosownym momencie należy je wykopać i przechować w odpowiednim pomieszczeniu. O tym, kiedy należy to zrobić i jakie warunki trzeba daliom zapewnić, dowiesz się w niniejszym artykule.
Dereń biały to krzew, który dzięki barwnym pędom potrafi urozmaicić swoim wyglądem każdy ogród, nawet w okresie zimowym po zrzuceniu liści. Wykorzystywany jest przy tworzeniu rabat, żywopłotów oraz krzewiastych kompozycji. Nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych, jest łatwy w uprawie. Dzięki temu, że szybko rośnie, w krótkim czasie może stać się ozdobą ogrodu.
Dąbrówka rozłogowa to malownicza roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie. Jej znakiem rozpoznawczym jest dekoracyjne ulistnienie. Często rośnie w grupie, tworząc w ogródku wielobarwny dywan z liści o rozmaitych odcieniach. Doskonale sprawdza się także w różnego rodzaju kompozycjach kwiatowych. Osiąga wysokość do 20 cm.
Dipladenia to urocza roślina, która często zdobi tarasy, ogrody i balkony. W szczególności oko przyciągają jej duże, dzwonkowate kwiaty, które – w zależności od odmiany – mogą się między sobą różnić kolorem. Atrakcyjne są również wijące się, ulistnione pędy. Co więcej, nie trzeba specjalnie się wysilać, aby roślina pięknie się rozwijała. Aby zaprosić ją na dłużej do swojego domu lub ogródka, warto wiedzieć, w jakich warunkach najbardziej lubi przebywać.
Dereń kousa to krzew ozdobny nieczęsto spotykany w naszym kraju. Trudno przejść obok niego obojętnie, ponieważ wyróżnia się dużymi, białymi kwiatami oraz owocami przypominającymi maliny. Błyskawicznie rośnie i jest niezwykle wytrzymały. Świetnie prezentuje się w ogrodach w stylu dalekowschodnim, na tle ciemnozielonych roślin iglastych oraz jako krzew soliterowy.
Choć dzwonek karpacki nie występuje w Polsce w warunkach naturalnych, to przy odpowiednim przygotowaniu gleby i pielęgnacji rośliny, uprawa z nasion jest możliwa. Poznaj, jakie wymagania musisz spełnić, aby cieszyć się pięknem rośliny w swoim ogrodzie.
Ze względu na różnorodność odmian, floksy to jedne z tych roślin, które najchętniej wybierane są jako ozdoba polskich ogrodów. Jak wygląda uprawa i rozmnażanie kwiatów, znanych także pod nazwą płomyki? Sprawdź, na jakie choroby najbardziej narażone są floksy, jak je pielęgnować i kiedy je sadzić.
Uprawa goździka brodatego nie jest skomplikowana. Nawet osoby niedoświadczone w ogrodnictwie mogą mieć tę roślinę w swoich ogródkach. Sprawdź, jak wygląda wysiew nasion, rozmnażanie oraz podstawowa pielęgnacja goździków brodatych.
Gazania, mimo że jest rośliną pochodzącą z ciepłych krajów, doskonale sprawdza się w polskich ogródkach, na skalniakach, a także na balkonach jako roślina doniczkowa. Jest też wykorzystywana jako kwiat cięty.
Hibiskusy bylinowe to jedne z nielicznych roślin ogrodowych, które mają tak duże i oryginalne kwiatostany. Choć ich uprawa nie należy do łatwych, coraz więcej osób decyduje się na zasadzenie ich na rabatach lub w doniczkach. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze odmiany hibiskusa bylinowego w Polsce i jak pielęgnować kwiat, aby jak najdłużej zdobił domowy ogródek lub działkę.
Wymagania jodły kalifornijskiej nie są duże, przez co również jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana i czasochłonna. Niektóre odmiany tego drzewa można posadzić również w przydomowym ogrodzie. Dowiedz się, jak wykorzystać sadzonki rośliny, jak uchronić ją przed najczęstszymi chorobami i jak je zwalczać.
Uprawa goji to w Polsce coraz powszechniejsze zjawisko. Jak hodować te jagody? Przeczytaj poradnik pełen praktycznych wskazówek.
Kołki do styropianu wykorzystywane są najczęściej do przygotowywania izolacji cieplnej budynku. Styropian jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu materiałem, dlatego wielu producentów oferuje obecnie całe systemy montażowe, w których już znajdują się odpowiednio dobrane kołki do styropianu o określonej grubości np. kołki do styropianu 30 cm lub kołki do styropianu 15 cm.
Malwa to roślina, która pięknie prezentuje się w ogrodach. Kwiaty o różnych odcieniach, od różowych po bordowe, to wyróżniający się element na tle innych roślin. Jak uprawiać malwę?
Monstera jest bardzo charakterystyczną rośliną o dużych liściach. U starszych roślin uwagę zwracają przede wszystkim dziurawe liście. W uprawie i pielęgnacji jest mało wymagająca. Dobrze znosi nawet bardzo zaciemnione pomieszczenia. To jeden z powodów, dla których kwiat monstera często wybiera się do dekoracji biur.
Oleander jest pięknym i lubianym przez Polaków kwiatem. Uprawa i zimowanie tej rośliny wymagają praktycznej wiedzy. Jak uprawiać oleander?
Jak dbać o storczyki w domu? Co zrobić, gdy przekwitnie? Jak pielęgnować storczyki, jak je rozmnażać i sadzić? Co ile podlewać storczyka? Gdzie postawić? Kiedy i jak przycinać storczyki?
Chyba każdy kocha truskawki. Są pyszne i pełne witaminy. Czy truskawka jest trudnym owocem do uprawy? Sprawdził to Mikołaj Rey, który był w królestwie tych smakowitych owoców.
Uprawa róż ma bardzo wielu zwolenników. Wynika to z łatwej pielęgnacji i walorów estetycznych – kwiaty mają charakter ozdobny. Uprawa sadzonek róż wymaga lekkiej gleby i dostępu do słońca. W takich warunkach krzewy będą mogły kwitnąć przez długi czas.
Wiśnia to owoc w Polsce bardzo popularny i chętnie jedzony. Jej uprawa natomiast jest prosta, zwłaszcza dla własnych potrzeb w przydomowych ogródkach.
Uprawa winogron kojarzy się przede wszystkim z ciepłym południem Europy. Jednak klimat się zmienia i warto poznać alternatywę dla rodzimych jabłek i gruszek.
Jest łaciaty, szarobiały i nieco leniwy, ale mimo tej ostatniej cechy na szczecińskiej uczelni ma szczególne względy. Kot Maciuś - przez niektórych nazywany nawet uniwersyteckim celebrytą - jest maskotką Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się na uczelni? Za co uwielbiają go studenci i pracownicy?
Bratki - w Polsce chętnie sadzimy te piękne kwiaty. Uprawa i pielęgnacja tych roślin to częste zjawisko. Jak efektywnie hodować bratki?
Rośliny akwariowe są niezwykle ważne dla ekosystemu panującego w akwariach. Warto zatem wiedzieć, jak o nie dbać i na jakie choroby mogą być narażone.