Problem z doborem tła
Wywiadów online w telewizji jest teraz znacznie więcej. Jednak widzowie zwracają uwagę nie tylko na rozmówcę i to, co mówi, ale także na tło. Marcin Makowski był gościem w programie "Loża prasowa". Po emisji programu, okrzyknięto go "astronomem intelektualistą".
Usiadłem w takim miejscu, że jakiś sprytny internauta podsumował, że jest to kadr na astronoma intelektualistę
- powiedział dziennikarz.
To miejsce wyznaczył mu operator, który przyjechał nagrać wypowiedź.
Większość ekspertów tło do wypowiedzi dobiera jednak samemu. Nie trudno zauważyć, że podczas domowych wywiadów, eksperci najczęściej pozują na tle jakichś biblioteczek. Należy jednak uważać - biblioteczka, może wydawać się profesjonalna, ale przy dobrej jakości transmisji, widz może skupić się na tytułach książek, a nie na treści wypowiedzi. Są też tacy, którzy ustawiają się na tle obrazka z ulubionej kreskówki. W tym przypadku warto pamiętać, że pomysł ten nie nie sprawdzi się w biznesowej rozmowie, lepiej zachować takie tło do przyjacielskich pogawędek. Jak zatem dobrać tło, żeby nie wypaść nieprofesjonalnie, albo zbyt poważnie?
Tło do wystąpień online - jak je wybrać?
Aleksandra Pakuła, trener etykiety tłumaczy, że najlepszym rozwiązaniem jest pusta ściana i biurko, ewentualnie półka z książkami. Wtedy cała uwaga będzie skierowana na rozmówcę i jego słowa, a nie na zbyt rzucające się w oczy tło.
Warto przygotować się wcześniej do rozmowy, zwrócić uwagę na to, czy nie mamy "za plecami" śmiesznych zdjęć z wakacji, czy plakatu ulubionego zespołu.
Zastanówmy się bardzo dokładnie, zanim będziemy łączyli się z reporterem, co za sobą mamy. Najlepiej jak najprościej, jak najmniej. Nie chwalmy się swoimi pamiątkami, swoimi zdjęciami rodzinnymi, książkami i innego tego typu rzeczami. Jednocześnie pamiętajmy, że w takich wejściach live najważniejszy jest rozmówca i to co ma do powiedzenia, a nie to co za nim jest
- tłumaczy Marcin Jędrasiewicz, wydawca programów.
Przegląd najmodniejszych tapet
W studiu Dzień Dobry TVN ekspertka od urządzania wnętrz Ewa Mierzejewska, pokazała alternatywę dla tła-biblioteki. Może być nią atrakcyjna tapeta. Jakie są najmodniejsze?
Przede wszystkim modne są tapety, które stanowią jakiś obraz na ścianie
- powiedziała nasze ekspertka.
Cały czas w trendach wymieniane są wzory zwierzęce, metaliczne, a także kwiatowe. Takie tło - będzie ciekawe, ale nie odwróci uwagi od rozmówcy. Pamiętajmy także, żeby wybrać tapetę według naszego gustu, w końcu będziemy z nią przebywać, nie tylko podczas wywiadu online, czy wideokonferencji.
W trendach dotyczących tapet pojawiają się także ciekawe i innowacyjne rozwiązania. Hitem są tapety akustyczne, które tłumią dźwięki.
Zobacz, jakie jeszcze wzory są modne.
Zobacz też:
- Sieci handlowe wydłużają godziny otwarcia sklepów
- Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski
- Polskie szkolnictwo podczas pandemii. Nauczycielka: „Nadal mamy te same problemy”
Autor: Anna Korytowska