Malowanie mebli nie jest trudne, aby zabrać się do zmiany koloru szafki na biel czy inną modną barwę, wystarczy wybrać odpowiednią farbę i przygotować powierzchnię mebla. Wiesiek Skiba opowiedział w Dzień Dobry TVN, jak się zabrać do renowacji. Sprawdź, jak pomalować na biało meble drewniane lakierowane, okleinowane i pokryte lakierobejcą.
Czasem zwykłe przemalowanie mebli może całkowicie odmienić wnętrze. Nowoczesna biel na meblach kuchennych ze sklejki w niemodnym kolorze czy delikatna szarość na starych bejcowanych krzesłach nada mieszkaniu nowoczesnego charakteru przy niewielkich kosztach.
Malowanie mebli - od czego zacząć?
Zaczynamy od demontażu mebla i odkręcamy wszystkie uchwyty i zawiasy. Następnie przechodzimy do przygotowania powierzchni.
Jeżeli w starych meblach mamy ubytek, to warto zastosować szpachlę. Na uszkodzone miejsce nakładamy szpachlę i naciągamy szpachelką, czekamy chwilę i przecieramy drobnym papierem (np. o gradacji 240)
- tłumaczył Wiesiek Skiba.
Malowanie mebli na biało - jaka farba?
Do pokrycia powierzchni starych mebli kolorem można wybrać:
- farby akrylowe do malowania drewna - sprawdzą się przy malowaniu mebli w okleinie, mebli drewnianych czy kuchennych, ale niezbyt intensywnie użytkowanych. Ich zapach jest słaby. Można malować nimi meble w domu, pamiętając o odpowiedniej wentylacji. Farby akrylowe schną ok. 6 godzin;
- farby ftalowe do malowania drewna, metalu i innych powierzchni - nadają się do malowania mebli nieprzeznaczonych dla dzieci. Lepiej malować meble na zewnątrz. Farby ftalowe mają intensywny zapach i długo schną, ale są bardzo trwałe;
- farby kredowe, np. do malowania mebli z przetarciami - bardzo szybko schną, ale są średnio trwałe, za to bezpieczne dla dzieci.
Jeśli planujemy malowanie mebli okleinowanych na biało, szczególnie przy ciemnej powierzchni, niezbędny może okazać się specjalny podkład pod farbę, który zwiększy przyczepność farby, choć Wiesław Skiba zapewnia, że większość dostępnych na rynku farb już go zawiera.
Malowanie mebli, niezależnie od wybranej farby, wymaga zachowania środków ostrożności. Zawsze malujemy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i w rękawicach ochronnych.
Czego używać do malowania mebli?
Dobry do malowania mebli okleinowanych jest wałek flokowany.
Wałek welurowy nie będzie robił żadnej faktury lub możemy używać wałka z gąbki
- opowiadał Wiesiek.
Niezależnie od tego, jakiej farby użyjemy, musimy zwracać uwagę na czas schnięcia podany na opakowaniu. Przed nałożeniem kolejnej warstwy (najlepiej nałożyć co najmniej dwie) dajemy dobrze zaschnąć poprzedniej.
Uwaga! Nigdy nie staramy się nakładać grubych warstw, nawet jeśli przez farbę widać powierzchnię mebla. Skorygujemy to kolejnymi, cienkimi warstwami.
Malowanie mebli - przygotowanie
Malowanie mebli na biało, czy na jakikolwiek inny kolor wymaga delikatnego przetarcia powierzchni papierem ściernym (lub gąbką ścierną). Aby nie uszkodzić nadmiernie mebla, wybieramy wysoką gradację - np. 240. Możemy zacząć od niskiej gradacji, czyli grubszego ziarna, a potem przejść na drobniejsze.
Delikatnie tylko zmatowić, aby farba się przyjęła
- instruował Wiesiek Skiba.
Chodzi o to, aby sprawić, by powierzchnia, na którą będziemy nakładać farbę, była matowa. Wtedy farba będzie się lepiej trzymać. Jeśli nie zdejmowaliśmy zewnętrznej warstwy za pomocą zmywacza, biała farba może nie do końca pokryć zbyt gładką powierzchnię. Wygląda to szczególnie nieestetycznie, jeśli pod spodem została ciemna farba.
Kolejnym krokiem jest umycie i odtłuszczenie powierzchni. Myjemy wodą z płynem do mycia naczyń, a osuszamy papierowymi ręcznikami. Do odtłuszczenia mebli przed malowaniem używamy rozpuszczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej.
Malowanie mebli drewnianych
Jeśli planujemy malowanie mebli drewnianych lakierowanych, to możemy pozbyć się warstwy lakieru przed malowaniem, szczególnie jeśli zewnętrzna warstwa się łuszczy lub jest nierówna. Robimy to za pomocą zmywacza do drewna (środka do usuwania starych powłok).
Najpierw pędzlem nakładamy grubą warstwę na wybrany fragment powierzchni. Po ok. 15 minutach (w zależności od informacji podanych na opakowaniu) zeskrobujemy szpachlą zmywacz razem z warstwą lakieru. Możemy użyć także skrobaka ręcznego. Niezależnie od tego, czym będziemy zdejmować warstwę lakieru, musimy zachować ostrożność, by nie uszkodzić drewna i nie pozostawić na nim rys (część płytkich rys powinno udać się wytrzeć papierem ściernym). Aby usunąć pozostałości, używamy drobnego papieru ściernego (np. 240). Przecieramy powierzchnię mebla zawsze wzdłuż słojów. Powierzchnię odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną. Dopiero po takim przygotowaniu malujemy meble.
Jeśli chcemy pomalować meble drewniane na biało, możemy pokryć je jednolitą warstwą bieli lub pozwolić rysunkowi drewna prześwitywać przez warstwę farby.
Malowanie mebli z forniru lub okleinowanych
Podobnie działamy przy malowaniu mebli fornirowanych lub pokrytych lakierobejcą. Zmywacz do drewna będzie odpowiedni pod warunkiem, że na fornirze nie ma ubytków. Malowanie mebli z forniru musi być wykonywane delikatnie, aby trwale nie uszkodzić warstwy drewna.
Malowanie mebli z płyty laminowanej
Malowanie kuchennych mebli laminowanych może się okazać nieopłacalne, gdyż farby do tego rodzaju powierzchni są dość drogie. Możemy wybrać np. okleiny do mebli laminowanych. Ten rodzaj wykończenia nadaje się do mebli kuchennych i łazienkowych, gdyż okleiny są odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.
Jeśli upieramy się przy malowaniu mebli z płyty laminowanej, musimy oczyścić powierzchnię i zmatowić papierem ściernym. Potem nakładamy specjalny podkład do płyty laminowanej, sklejki, płyty MDF. Dopiero potem (po odczekaniu czasu potrzebnego na wyschnięcie mebla) nakładamy farbę.
Zobacz też:
Modne, ciekawe i pomysłowe malowanie ścian krok po kroku
Domowa skrzynka naprawcza. Co powinno się w niej znaleźć?
Wiosenne porządki - jak szybko i efektywnie posprzątać dom po zimie
Autor: Adrian Adamczyk