Renowacja mebli krok po kroku – co warto wiedzieć?

Stare meble często wyróżniają się unikatowym designem i wysoką jakością materiałów. Jeśli jednak po latach użytkowania straciły swoje walory wizualne, warto zająć się ich odnowieniem. Renowacja mebli drewnianych może być zlecona specjaliście lub wykonana samodzielnie – jeśli tylko znamy podstawowe zasady, nie powinna sprawić kłopotu. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy blogerkę Małgorzatę Budzich, która opowiedziała o renowacji mebli krok po kroku.

Czy to renowacja mebli kuchennych czy tapicerowanych, podstawą jest wiedza o danym materiale i preparatach, których należy użyć. Zupełnie inaczej należy traktować fornir, laminat oraz lite drewno. Tapicerka wymaga dodatkowo doboru właściwego materiału, wypełnienia i wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Zobacz, na co zwrócić uwagę, przywracając meblom dawną świetność.

Renowacja mebli drewnianych i fornirowanych

Aby odnowić stare meble, niezbędne będzie kilka narzędzi i preparatów. Przede wszystkim należy wyposażyć się w papier ścierny, bejcę i lakier lub inny środek do zabezpieczenia powierzchni drewna. Jak wygląda renowacja mebli drewnianych krok po kroku ? Najpierw wygładzamy całość przy użyciu papieru ściernego o ziarnistości od 120 do 300 lub szlifierki. Jeśli na powierzchni znajdują się ubytki i uszkodzenia, należy wypełnić je szpachlą do drewna w kolorze zbliżonym do tego, w jakim występuje przedmiot – renowacja mebli sosnowych będzie na przykład wymagała jaśniejszego odcienia. Powierzchnię należy przetrzeć szmatką lub odkurzyć, pozbywając się resztek pyłu. Teraz czas na położenie bejcy, która podkreśli naturalną linię drewna. Kiedy wyschnie, należy wykończyć całość lakierem matowym lub z połyskiem.

Renowacja mebli fornirowanych wygląda nieco inaczej, ze względu na odmienną budowę materiału. Fornir to cienkie plastry naturalnego drewna, które stosuje się jako okleinę – ten rodzaj wykończenia chętniej wybierano na przykład w latach 60. Kiedy wierzchnia warstwa ulega zniszczeniu, warto odświeżyć wygląd fornirowanej szafy czy stolika.

Jak wygląda renowacja mebli z PRL-u ? Kiedy powierzchnia nie jest mocno zniszczona, można postępować jak w przypadku przedmiotów z litego drewna – całość oszlifować, ubytki wypełnić szpachlą, a na końcu polakierować. Jeśli jednak mebel jest w złym stanie, konieczna będzie wymiana okleiny. Arkusze forniru można kupić w sklepach stolarskich. Należy przyciąć je ostrym nożykiem do pożądanych wymiarów, a następnie mocować specjalnym klejem.

Skuteczna renowacja mebli kuchennych

Kuchenne szafki nieraz wykonane są z tańszych materiałów i wiele osób zastanawia się, czy renowacja mebli ze sklejki ma sens. Dodatkowo szafki często pokrywane są warstwą śliskiego laminatu. Można albo całkowicie wymienić taką okleinę, co jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, albo pomalować powierzchnię szafek. Dzięki temu można zmienić styl mebli sprzed dekady na bardziej nowoczesny. Jak wygląda renowacja mebli krok po kroku ? Najpierw należy zmatowić powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 120, a potem pomalować szafki farbą podkładową, która zapewni lepszą trwałość wierzchniej warstwy. Potem czas na malowanie – potrzebne będą co najmniej 2-3 warstwy farby ftalowej lub akrylowej, by osiągnąć pożądany efekt. Warto także wymienić wszystkie uchwyty na bardziej stylowe. Renowacja mebli lakierowanych i laminowanych jest dość czasochłonna, ale w efekcie można całkowicie odmienić wystrój kuchni. Odnowione szafki kuchenne można jeszcze pokryć matowym lakierem, choć przy dobrze położonej farbie takie wykończenie nie będzie już konieczne.

Renowacja mebli tapicerowanych

W przypadku przedmiotów z elementami tapicerki zasady postępowania są inne, dlatego wiele osób zastanawia się, ile kosztuje renowacja mebli tego typu. Wszystko zależy jednak od jakości i ceny materiałów, na które się zdecydujemy. Odnawiając fotel czy krzesło, elementy drewniane traktujemy tak, jak to zostało opisane powyżej. Jednak wypełnienie i materiał należy całkowicie wymienić. Po usunięciu resztek układamy na miejscu przyciętą do odpowiednich wymiarów piankę, pokrywamy ją trwałą tkaniną tapicerską, po czym mocujemy za pomocą zszywacza tapicerskiego, tak zwanego takera. Dla zaawansowanych rękodzielników idealny będzie kurs „Renowacja mebli antycznych”. Umożliwi zdobycie wiedzy na temat prawidłowego traktowania przedmiotów o wartości historycznej – również tych z PRL-u.

Samodzielna renowacja mebli nietypowych – skórzanych, rattanowych

Są takie materiały, które po latach tracą swoje walory estetyczne, a ich odświeżenie wymaga specjalistycznej wiedzy. Renowacja mebli skorzanych jest procesem, który warto zlecić profesjonaliście, by nie zepsuć delikatnej powierzchni. Jeśli jednak jesteś pewien swoich umiejętności, możesz sięgnąć po specjalistyczne farby i woski, których przeznaczeniem jest właśnie renowacja mebli ze skóry. Pomogą wyrównać koloryt i pielęgnować naturalny materiał.

Kolejnym typem problematycznych mebli są te wykonane z rattanu. Wyplatane elementy mogą być trudne w czyszczeniu, ale da się tego dokonać. Renowacja mebli rattanowych powinna obejmować konserwację i malowanie, a także uzupełnienie występujących ubytków. O wiele łatwiejsza będzie renowacja mebli ogrodowych z tworzywa sztucznego (imitacji rattanu).

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!