Artykuł z cyklu ''Postaw na kolor'' strona główna cyklu
Tikkurila

Meble z palet do ogrodu – estetycznie i ekologicznie

Malowanie palety

Fot. Lesley Magno / Getty Images

Tikkurila

Meble z palet do ogrodu – estetycznie i ekologicznie

Malowanie palety

Fot. Lesley Magno / Getty Images

Ekologia to temat coraz bardziej istotny i popularny w naszej rzeczywistości. Każdy może przyczynić się do wsparcia ekologicznych działań, na przykład poprzez kilkukrotne wykorzystanie różnych, wydawałoby się niepotrzebnych już, przedmiotów. Takimi przedmiotami są np. europalety, z których można stworzyć piękne meble z palet ogrodowe. Dzięki temu, zamiast kupować nowe meble w sklepach (takie, które być może sprawi sobie również nasz sąsiad lub sąsiadka), zrobimy oryginalny komplet ogrodowy z palet, którego nie będzie miał nikt inny. Przy odrobinie umiejętności technicznych meble takie możemy wykonać nawet własnoręcznie.

W ogrodach ciągle dominują meble z europalet ogrodowe kupione w sklepach. Koszty takiego zestawu zdecydowanie obniży własnoręczne wykonanie mebli. Daje to też na pewno dużą satysfakcję i poczucie, że takich mebli nie ma nikt inny. Jedyne, czego potrzebujemy, to pomysł na meble ogrodowe i podstawowa wiedza na temat tego, jak obrobić i połączyć ze sobą europalety.

Meble z palet do ogrodu – jakie są ich zalety?

Niewątpliwą zaletą mebli z palet do ogrodu jest ich cena. Gotowe meble ogrodowe są raczej drogie, a europalety są materiałem tanim, zwłaszcza używane. Gotowy stolik z palet do ogrodu kosztuje ok. 300–350 zł, natomiast pojedyncze palety są dwu-, a nawet trzykrotnie tańsze. Co bardzo ważne – meble z palet są bardzo uniwersalne. Można z nich stworzyć komplet ogrodowy, mogą być też wyposażeniem kwater studenckich, ale też mogą być oryginalnym wyposażeniem mieszkań dla całej rodziny i nadawać pomieszczeniom rustykalnego stylu. Tego rodzaju meble najlepiej wyglądać będą w mieszkaniach urządzonych w tzw. stylu skandynawskim.

Palety w ogrodzie – pomysły na zabezpieczenie drewna

Meble ogrodowe z palet drewnianych nie mogą psuć się pod wpływem zmiennych warunków pogodowych i temperatury. Poza tym muszą być odporne na grzyby i inne szkodniki oraz nie powinny zmieniać swojego koloru.

Drewno musi być suche, a powierzchnię palet trzeba przeszlifować papierem ściernym. Na szlifowanie trzeba poświęcić trochę czasu, ale im dłużej popracujemy nad szlifem, tym bardziej eleganckie meble uzyskamy. Jako że nasze ogrodowe meble z palet prawdopodobnie będą stały na zewnątrz cały rok, będą narażone w lecie na działanie słońca, wilgoć, a zimą na niskie temperatury. Drewno może podlegać szybkiemu procesowi starzenia. Palety należy więc w pierwszej kolejności bardzo dobrze zaimpregnować, aby zabezpieczyć przed dostaniem się do drewna wilgoci i szkodników. Co ważne, taki impregnat nie tylko zabezpiecza drewno, ale również leczy elementy zainfekowane. Wnika w drewno do 6 mm i uodparnia je na jasną, jak i ciemną zgniliznę, a także owady atakujące deski. Stosuje się go tylko do świeżego drewna, w dwóch, trzech warstwach, z godzinną przerwą między poszczególnymi malowaniami. Taki impregnat musi być bezwonny i nieuczulający. Lakierobejca impregnująca trzy w jednym to kolejna warstwa ochronna, którą należy nałożyć na meble z palet. Zabezpiecza ona przede wszystkim impregnat przed wypłukaniem, a także przed działaniami niekorzytsnych warunków atmosferycznych. Poza tym pełni funkcję ozdobną – tworzy elegancką, równą powłokę, a malowanie podkreśla ozdobne słoje drewna. Dzięki temu powierzchnia palety nie łuszczy się, nie pęka i jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Meble należy malować 2 do 3 razy z przerwą 12 godzin.

Stolik z palet do ogrodu – jak zrobić?

Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy naszkicować wstępny wzór takiego stolika i określić jego rozmiar, mając w pamięci rozmiary palet. Przy tworzeniu stolika mamy dużą swobodę – możemy zrobić stolik mniejszy i niższy (1–2 palety) lub dłuższy i szerszy. Każdy element trzeba dokładnie oczyścić, przeszlifować i zabezpieczyć impregnatem. Tworzenie stolika z palet do ogrodu jest stosunkowo proste – kładziemy palety jedna na drugiej, sprawdzamy, czy do siebie pasują i czy są równo ustawione – następnie łączymy za pomocą śrub, płaskowników i kątowników. Stolik taki można jeszcze upiększyć poprzez ułożenie na nim szklanego blatu, a także dołączenie kółeczek, które zabezpieczą dodatkowo przed zarysowaniem powierzchni. Wszyscy, którzy zastanawiają się, jak zrobić meble z palet do ogrodu , powinni zacząć od zrobienia takiego stolika. Jest on prosty, a dość szybko będziemy mogli cieszyć oczy efektem prac, co zachęci do kolejnych prób.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z palet?

Do wykonania huśtawki potrzebne są dwie palety. Jedną z nich trzeba tak przyciąć od tyłu, aby pasowała do drugiej. Polega to na odcięciu ostatniej deski wraz z podtrzymującymi ją klockami. Ta część będzie służyła za oparcie. Przy pomocy wkrętów i wkrętaki trzeba połączyć obie części tak, aby tworzyły siedzisko i oparcie. Aby jeszcze bardziej wzmocnić cały zestaw, po obu stronach trzeba przytwierdzić ukośnie deski. Będą one pełniły nie tylko funkcje wzmacniające, ale też będą bardzo dobrym oparciem pod ręce. Również te elementy mocujemy za pomocą wkrętów. Wystające rogi na dole i na górze wycinamy i dokładnie szlifujemy. Można również wyszlifować całość huśtawki, ale jako że większa jej część przykryta będzie materacem, przeszlifować trzeba co najmniej jedną, najbardziej wysuniętą deskę. Całość trzeba pomalować farbą zabezpieczającą przed wilgocią i innymi niekorzystnymi elementami. Po wyschnięciu (około doby) trzeba huśtawkę przygotować do zamocowania. Niezbędna jest lina, duże wkręty z kółkami oraz dodatkowe kółka, na których lina będzie wisieć. Montujemy po trzy wkręty z każdej strony huśtawki, na sznur nawlekamy metalowe kółka i zawieszamy w odpowiednim miejscu. Po nałożeniu materaca huśtawka ogrodowa z palet jest gotowa do użytku.


Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
60
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0