Gliniarz naścienny to smukły owad o czarnym tułowiu i charakterystycznych żółto-czarnych nogach. Ostatnio jest spotykany w Polsce częściej i coraz liczniej. Czy gliniarz naścienny może być niebezpieczny?
Budowę prostego grilla ogrodowego można wykonać samodzielnie, a przy większych umiejętnościach zdecydować się nawet na skomplikowany projekt z miejscem na drewno, wędzarnią czy piecem chlebowym. Wszystko zależy od pomysłu, zasobów i umiejętności. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać grill z cegły rozbiórkowej, klinkierowej oraz szamotowej.
Grążel żółty, nazywany inaczej nenufarem lub bączywiem, to bardzo pożyteczna roślina wodna, która jest w Polsce objęta częściową ochroną gatunkową. Gdzie występuje grążel żółty?
Grujecznik japoński jako drzewo o wyjątkowej, wielobarwnej urodzie świetnie sprawdzi się jako dekoracja ogrodu. Grujecznik japoński ,,Pendula” i inne odmiany tej rośliny zachwycają intensywnością kolorów oraz bardzo przyjemnym, niespotykanym wśród innych drzew zapachem.
Irga Dammera to krzew o formie płożącej, który pięknie wyściela powierzchnię ogrodów. Na wiosnę roślina obsypana jest drobnymi białymi kwiatami. Irga Dammera „Major” to jedyna odmiana, którą uprawia się w naszym kraju. Nadaje się do sadzenia na rabatach czy skalniakach lub do wypełnienia pustego miejsca na trawniku.
Każdemu, kto szuka pomysłów na zagospodarowanie balkonu, polecamy donice z miniaturowymi jałowcami lub świerkami. Iglaki na balkonie to ozdoba, której zieleń cieszy oko również zimą. W połączeniu z innymi elementami wystroju wprowadzi sprzyjającą wypoczynkowi, przyjazną atmosferę, a także osłoni nas nieco przed wzrokiem sąsiadów.
Jaskier azjatycki należy do roślin jednorocznych, które pięknie prezentują się w doniczce i w gruncie. Przystępna cena i względna łatwość uprawy sprawiają, że roślinę tę warto mieć w swoim domu. Różnorodne kolory kwiatów pięknie ożywiają latem balkon czy ogród.
Języczka pomarańczowa to roślina należąca do rodziny astrowatych. Jakie odmiany języczki możemy spotkać w Polsce?
Kielichowiec wonny należy do krzewu, który dzięki swojemu nietypowemu wyglądowi będzie, wspaniale podkreślać urok całego ogrodu. Wybierając do dekoracji kielichowiec wonny, uprawa nie wymaga dużego nakładu sił – wystarczy zabezpieczyć młode okazy przed zimą i wiatrem.
Kapusta ozdobna – jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną pochodzącą z tej samej rodziny, co warzywo pojawiające się na naszych stołach. Ma jednak niepowtarzalny wygląd, dlatego spełnia funkcje dekoracyjne. Dlaczego w naszym domu powinna pojawić się kapusta ozdobna? Kompozycje z tych kwiatów pięknie prezentują się w gruncie, doniczkach czy w wazonie.
Knieć błotna to roślina terenów podmokłych. Zdobi zbiorniki wodne w naszych ogrodach, ale tylko nieliczni wiedzą, że może także pomagać przy kłopotach ze zdrowiem. Poznaj właściwości lecznicze niepozornego kaczeńca błotnego.
W większości sklepów budowlanych i ogrodniczych sprzedaje się kompostowniki. Ze względu na ich cenę i nieatrakcyjny wygląd część osób nie decyduje się na taki zakup, przy czym problem gromadzenia się odpadów roślinnych nadal pozostaje nierozwiązany. Alternatywnym rozwiązaniem jest właśnie kompostownik z palet, który można wykonać samodzielnie. Jak go zrobić i czy w ogóle warto?
Atrakcyjny wygląd kordyliny sprawia, że jest to jedna z najchętniej uprawianych roślin doniczkowych. Nawet w Polsce, gdzie klimat nie pozwala na całoroczne hodowanie kordyliny na zewnątrz, jej dwa gatunki – kordylina australijska oraz kordylina krzewiasta – spotykane są niezwykle często. Dowiedz się, jakie są między nimi różnice, a także jak pielęgnować kwiat.
Kopytnik pospolity to często spotykany gatunek w Polsce. Ta niska roślina bywa chętnie uprawiana w naszych ogrodach. Posiada wiele cech, które mogą być bardzo użyteczne.
Kuklik jest kolorowym, średnio wysokim kwiatem, który ma charakter dekoracyjny w ogrodzie. Kuklik pospolity rośnie dziko w Polsce, jednak oprócz niego w naszym kraju znajdziemy też wiele innych jego gatunków. Równie popularny jest kuklik zwisły i kuklik szkarłatny.
Kosaciec żółty to gatunek o wysokim pokroju i specyficznych upodobaniach – lubi miejsca wilgotne, a w szczególności bliskość zbiorników wodnych. Pięknie prezentuje się na tle tafli wody, odbijając w niej intensywnie żółte liście, osadzone na smukłych łodygach.
Kosaciec syberyjski jest rośliną niezwykle urokliwą. Dzięki swoim drobnym, kolorowym kwiatom stanowi idealne dopełnienie rabat i skalniaków. Kosaćce syberyjskie naturalnie występują na wilgotnych obrzeżach, jednak w Polsce dziko rosnące okazy są pod ścisłą ochroną.
Nieszpułka to krzew, który w warunkach naturalnych można spotkać w Azji Środkowej, Mniejszej, a także na Kaukazie. Do krajów śródziemnomorskich nieszpułka zwyczajna dotarła już niemal 3 tysiące lat temu. Dzisiaj możemy spotkać ją w Niemczech, Francji, Anglii i oczywiście Polsce. Są to jednak raczej pojedyncze i ozdobne egzemplarze.
Oliwnik wąskolistny nie ma nic wspólnego z oliwkami. Za to z krzewem ozdobnym, który dodatkowo rodzi smaczne, choć mało znane, owoce, już bardzo wiele. Najbardziej charakterystyczne są jednak jego liście, które przypominają płaty pokryte szronem.
Paulownia puszysta, czyli cesarskie drzewko szczęścia, jest niezwykle atrakcyjnym gatunkiem drzewa. Ma oryginalne, duże liście i piękne kwiaty. Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji paulownia może być rośliną wieloletnią także w polskich warunkach. Jakie stanowisko preferuje drzewo i jak dbać o nie zimą?
Ostróżka ogrodowa należy do rodziny jaskrowatych. Wyróżnia się grubymi i dekoracyjnymi wiechami, z których następnie wyrastają pięciopłatkowe kwiaty. Mają one barwę niebieską, fioletową lub białą. Ostróżka ogrodowa nie ma dużych wymagań. Dobrze rozwija się na piaszczysto-gliniastych glebach, a więc łatwo znajduje swoje miejsce na terenie całej Polski.
Platycodon to dekoracyjna bylina, wciąż rzadko wykorzystywana w przydomowych ogródkach. Najchętniej wybierana odmiana platycodon Astra White, wśród której wyróżnia się kilka pomniejszych podgrup (różniących się głównie kolorystyką), może być sadzona również w doniczkach na balkonie. Jak uprawiać i dbać o platycodon? Zapoznaj się z podstawowymi odmianami kwiatu oraz zasadami pielęgnacji.
Rośliny okrywowe można sadzić na skarpie lub zamiast trawnika. Ze względu na niewymagającą uprawę oraz różnorodność gatunkową mogą być świetną ozdobą dowolnego ogrodu. Jak i na jakich stanowiskach sadzić wieloletnie rośliny okrywowe?
Róża okrywowa, w przeciwieństwie do standardowych gatunków róż sadzonych w ogrodach, nadaje się do sadzenia w miejscach takich jak skarpy czy skalniaki. Toleruje zarówno upały, jak i mrozy, a także wyróżnia się wysoką odpornością na choroby. Dzięki temu jest mało skomplikowana w uprawie, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja róży okrywowej oraz jakie odmiany warto posiadać w przydomowym ogrodzie.
Rośliny zimozielone nie zrzucają liści na jesień i są pięknymi ozdobami ogrodu przez cały rok. Część z nich może posłużyć również jako rośliny zimozielone na balkon lub taras. Poznaj najpopularniejsze rodzaje i gatunki roślin zimozielonych i dowiedz się, jak powinna wyglądać ich pielęgnacja i uprawa.
Runianka coraz częściej stanowi poważną konkurencję dla bukszpanu. Wywodzi się z tej samej rodziny bukszpanowatych, cenionych przede wszystkim za ozdobne walory liści. Łatwiej się ją rozmnaża, a uprawa nawet na niewielkim terenie nie stanowi żadnego problemu. Konkurencja, jaką stanowi dla bukszpanu, nie przeszkadza jej w tworzeniu z nim zjawiskowych kompozycji.
Kiedy sadzić cebulki kwiatów wiosennych? Jaka ziemia do tulipanów jest najlepsza? Czy sadzenie tulipanów w lutym jest dobrym pomysłem? Porady dotyczące sadzenia tulipanów.
Sadzenie róż to teoretycznie żaden skomplikowany proces. Natomiast odpowiednie jego przeprowadzenie, a przede wszystkim dobranie odpowiedniej techniki i terminu sadzenia, może istotnie wpłynąć na dalszy wzrost roślin. Warto więc zapoznać się z najbardziej popularnymi technikami sadzenia i różanym kalendarzem.
Szkarłatka amerykańska to pospolita bylina. Ze względu na swoje szerokie rozprzestrzenienie na całym świecie, bywa uznawana za chwast. W rzeczywistości jednak jest to roślina o właściwościach leczniczych, warto więc posiadać jej sadzonki w ogrodzie. Poznaj zasady rozmnażanie szkarłatki oraz podstawowe cechy uprawy.
Świerk Conica uznawany jest bardzo atrakcyjną i elegancką odmianę świerka białego. Ze względu na jego niewielką wysokość, drzewko można uprawiać nie tylko w ogrodach, ale również w specjalnych donicach. Spełnione wymagania wzrostowe oraz odpowiednia pielęgnacja świerka Conica gwarantuje, że roślina będzie cieszyć oko przez wiele lat. Co warto o niej wiedzieć?