Dom

  Dom

  Niektórym się wydaje, że materaca nie trzeba czyścić. A to nieprawda. O tym, jak to zrobić domowymi sposobami mówiła w Dzień Dobry TVN dziennikarka Ula Chincz. Jak prać koce i puchową pościel? Dlaczego potrzebne są do tego piłki tenisowe? Co wyciąga zapach z materaca? Marcin Prokop zdradził również, jakie myśli mają mężczyźni, kiedy patrzą na Ulę ;)

  Jednej z mieszkanek Krakowa brudziła się ściana w przedpokoju. Postanowiła położyć na nią tapetę. Z pomocą przyszedł jej Wiesiek "Złota Rączka" Skiba. Jakich narzędzi potrzebował do położenia tapety?

  Na Wielkanoc warto ozdobić balkon roślinami. Które się do tego nadają? Jak je pielęgnować? Jak opóźnić kwitnienie roślin cebulkowych? W jakich pojemnikach będą wyglądały najładniej? Które rośliny są niebezpieczne dla zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dziennikarka Maja Popielarska. Zastanawialiśmy się również, ile razy w tygodniu i czym podlewali w młodości Prokopa, że tak wyrósł... ;)

  Nasza złota rączka, Wiesiek Skiba, radzi jak zamontować listwy przypodłogowe. Po co montuje się takie listwy? Ile kosztuje listwa przypodłogowa, a ile jej montaż? Zobaczcie!

  Podstawą udanych wiosennych porządków jest dobry sprzęt. Jak go wybrać? Który odkurzacz jest odpowiedni dla alergików, a który wypierze nam dywan? Do czego służy obrotowe wiaderko? W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Ibisz-Nowak i gadżety, dzięki którym, mycie okien nie będzie już beznadziejną walką ze smugami, a czystą przyjemnością. A jakie zastosowanie dla rury od odkurzacza znalazł Marcin Prokop?

  Ludzie rzadko decydują się na adopcję starszego psa. Tymczasem przygarnięcie takiego psiaka ma również swoje zalety. Jakie? O tym, jak opiekować się psem staruszkiem mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka zwierzęca Aneta Awtoniuk. Jak często trzeba chodzić z nim do weterynarza? Czym go odżywiać?

  Wbrew pozorom, malowanie ściany nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Jak zrobić to dobrze? Wiesiek Skiba pokazał jak pomalować ścianę i przymocować na niej obraz.

  Tym razem Wiesiek "Złota Rączka" Skiba pokazał widzom Dzień Dobry TVN, jak kładzie się panele podłogowe. Jakie narzędzia były mu do tego potrzebne? Jak ułożyć panele, aby optycznie wydłużyć pokój?

  Wiosna to sezon na rośliny cebulowe. Jak o nie zadbać? Czego potrzebują? A co z kwiatami doniczkowymi? W kawiarence Dzień Dobry TVN Maja Popielarska i Ula Chincz sadziły, przesadzały i podlewały.

  On podchodzi do wystroju w sposób praktyczny, ona - chce odczarować polską wiklinę. Anna i Wojciech razem z dwójką dzieci mieszkają w starej kamienicy w Warszawie. Jak pogodzili swoje przekonania co do wystroju wnętrz? Czy stare meble i białe ściany mogą być praktyczne? Parę odwiedziła prowadząca cykl Odpicowane Mieszkanie reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.

  Od czasu do czasu docierają do nas informacje, że dziecko zostało pogryzione przez psa. Dlaczego dochodzi do takich zdarzeń? Jak zapobiec takim atakom? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła behawiorystka zwierząt Aneta Awtoniuk.

  Oszustwa na rynku wynajmu nieruchomości są niestety standardem, zarówno ze strony najmujących jak i najemców. Jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę przy wynajmie? Jaką umowę najlepiej zawrzeć? A co z wyposażeniem lokalu? W Dzień Dobry TVN ekspert rynku nieruchomości Maciej Górka i wszystko, co trzeba wiedzieć zanim wynajmie się komuś / od kogoś mieszkanie.

  Karolina piecze chleby, uprawia jogę i własnoręcznie tworzy ceramikę. Czy te zainteresowania widać we wnętrzu jej domu? Jak przyznaje, nie lubi powtarzalności, więc meble przyozdobiła własnoręcznie. Dlaczego w łazience ma drewnianą podłogę i szafę? W cyklu Odpicowane Mieszkanie dom pełen natury i sielskości.

  Skaryszew to najstarszy targ koni w Europie. Jego tradycja sięga 400 lat, a prawa do jego organizacji zostały nadane przez króla Władysława IV. Kupione na nim konie służyły rycerzom, np. pod Grunwaldem. Niestety na przestrzeni lat wizerunek targowiska diametralnie się zmienił. Miejsce, które było kiedyś dumą dla Polski stało się powodem do wstydu. Sprzedawane tam zwierzęta są traktowane w bestialski sposób. Często trafiają tam konie, które są chore i zaniedbane. Ich przeznaczenie to ubojnie w kraju i za granicą. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem - koń to zwierzę hodowlane, a nie towarzyszące. Fundacje takie jak Tara walczą o to, by zmienić wizerunek targu w Skaryszewie i przywrócić mu dawną świetność i renomę. Chcą również zmiany statusu konia jako zwierzęcia. Jak możemy pomóc koniom? O tym w Dzień Dobry TVN prezes Fundacji Tara Scarlett Szyłogalis.

  W tym niezwykłym bliźniaku mieszkają dwie siostry: Emilia oraz Kasia z trojgiem dzieci i mężem. Czy dogadują się w kwestii wystroju wspólnej części domu - salonu, który nazywają "śluzą"? Dlaczego nie kupują nowych mebli? W cyklu Odpicowane Mieszkanie dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska pokazała niezwykły dom, którego układ jest zagmatwany tylko na pozór.

  Dziś Wiesiek Skiba pokazał nam jak prawidłowo zainstalować lampę zewnętrzną w domu. Na co zwracać uwagę przy zakupie i przy instalacji nowego oświetlenia? Zobaczcie!

  Wielu właścicieli psów i kotów zastanawia się, czy warto je kastrować. Jak wygląda zabieg kastracji? Jakie są zalety kastracji, a jakie wady? Kto decyduje o tym, że nadszedł właściwy moment na wykonanie zabiegu? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła weterynarz Dorota Sumińska.

  W jednej z kamienic na warszawskim Powiślu mieszka Kinga Karpati. Co w jej czterech kątach jest takiego wyjątkowego, że postanowiła ją odwiedzić prowadząca cykl "Odpicowane mieszkanie" Katarzyna Jaroszyńska?

  Tym razem prowadząca cykl Odpicowane mieszkanie Katarzyna Jaroszyńska zabrała nas do Piotrkowa Trybunalskiego. Tam w parterowym domu mieszka Magdalena i Grzegorz Ożyło z córką. Dlaczego postawili na pikowane meble oraz czerń i biel?

  Jedna z bydgoskich mam opisała wstrząsającą historię ataku czarnego kota na nią i jej dziecko. Zainspirowało nas to do rozmowy o zwierzętach, które uznajemy za domowe, nawet jeśli są bezpańskie. Czy spotkany w parku kot może stanowić dla nas śmiertelne zagrożenie? Jak rozpoznać, że zwierzę jest wściekłe albo szykuje się do ataku? W Dzień Dobry TVN o miejskich legendach dotyczących zwierząt rozmawialiśmy z dr. Jerzym Romanowskim i Antoniną Kondrasiuk - zwierzęcymi specjalistami.

  Podłoga stanowi bazę, od której powinniśmy zacząć projektowanie wnętrza naszego mieszkania. O możliwych rozwiązaniach i trendach jakie panują aktualnie w tym temacie rozmawialiśmy z Patrycją Zaczyńską, architektem i designerrem. Kiedy położyć na podłogę dywan, a kiedy wykładzinę? Zobaczcie.

  Z każdym dniem zbliżamy się do wiosny. Świadczy o tym, między innymi to, że niedźwiedzie budzą się powoli ze snu zimowego. Co robić gdy podczas górskiego spaceru spotkamy je na swojej drodze? Zobaczcie.

  W kolejnym odcinku Odpicowanego mieszkania prowadząca cykl Katarzyna Jaroszyńska zabrała nas do domu, w którym wszędzie widać pracę właścicieli. Dlaczego pokój dla synka wygląda jak plac budowy? Co właściciele domu zamierzają zrobić w pokoju dla córki?

  Niektórzy marzą o własnym domu, ale rezygnują z tego pomysłu, kiedy widzą kosztorys. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę ds. rynku nieruchomości Macieja Górkę, aby zapytać, czy są sposoby na obniżenie kosztów budowy domu i, czy opłaca się go zbudować samemu?

  Co trzeci pożar wybucha w domu! Dlaczego płonącej patelni z tłuszczem NIE MOŻNA gasić wodą? O tym jak radzić sobie w przypadku typowych, domowych wypadków z ogniem rozmawialiśmy ze strażakiem Kevinem Astonem i ratowniczka medyczną Ane Piżl. Jak postępować z osobami poszkodowanymi w pożarze i jak zabezpieczyć mieszkanie przed tego typu zagrożeniem? Zobaczcie!

  Przy kupnie i odbiorze mieszkania warto wspomóc się opinią specjalisty, który wie jakich usterek można spodziewać się w nowym, lub pochodzącym z rynku wtórnego, lokalu. O tym jakie "kwiatki" można tam znaleźć i, co możemy w takiej sytuacji zrobić opowiedzieli nam Wiesław Skiba i Maria Semczyszyn, ekspert ds. nieruchomości.

  Dziś w "gadżetowym kąciku" Anny Nowak-Ibisz było bardzo ostro! Dowiedzieliśmy się m.in. po czym można poznać dobry nóż kuchenny, czy musi on kosztować ponad 1500 złotych i, jak go prawidłowo ostrzyć nóż, by posłużył nam długie lata?

  Na rynku coraz więcej jest mebli wielofunkcyjnych oraz takich, które są dostosowane do potrzeb kupującego. W Dzień Dobry TVN projektantka wnętrz Ikea Katarzyna Jaros-Puzio i ekspert od urządzania wnętrz Ewa Mierzejewska pokazały przykłady takich mebli.

  Dzień Świstaka to doroczne święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest świstak. Na podstawie jego zachowania prognozuje się, kiedy można spodziewać się wiosny. Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków! :) Określenie "Dzień Świstaka" jest też synonimem rutyny. Z psychologiem Danutą Golec rozmawialiśmy, w studiu Dzień Dobry TVN, o tym, czy powtarzalność w życiu codziennym jest dla nas dobra, czy raczej powinniśmy z nią walczyć.