Kotom nie jest wszystko jedno, czym się żywią i w jakich warunkach. Przeciwnie, są pod tym względem dość wymagające, a nieprzestrzeganie pewnych zasad karmienia może prowadzić u tych zwierząt do zaburzeń odżywiania i powiązanych z tym chorób. Jednym z istotnych czynników decydujących o komforcie jedzenia jest dostosowana do potrzeb kota miska.
Najważniejsze zasady dotyczące miski dla kota
Kwestia kociej miski wiąże się z kilkoma podstawowymi regułami:
- koty nie lubią jeść z brudnych misek, pachnących poprzednim posiłkiem;
- miska dla kota powinna stać z dala od kuwety, ponieważ zwierzę nie załatwi się w miejscu spożywania posiłków;
- koty lubią jeść bez stresu, więc miski należy ustawić w spokojnym miejscu.
Miska dla kota – ceramiczna, plastikowa czy metalowa?
Najczęściej spotykane są miski dla kota z ceramiki lub szkła, z tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej. Materiał, z którego wykonane jest naczynie, ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo posiłku, a nawet walory smakowe i odżywcze karmy.
Miski ceramiczne dla kota można dokładnie umyć. Są ciężkie, dzięki czemu nie „uciekają” sprzed kociego pyska podczas posiłku. Właściciele chętnie się na nie decydują, ponieważ prezentują się estetycznie w każdym wnętrzu. Niestety, miska ceramiczna dla kota łatwo się tłucze, co może być śmiertelnie niebezpieczne dla zwierzęcia. Taką miskę można wybrać tylko dla czworonoga o spokojnym temperamencie, karmionego pod czujnym okiem opiekuna. Przed nałożeniem karmy warto skontrolować, czy naczynie nie wyszczerbiło się i nie skaleczy pupila.
Plastikowe miski dla kotów są bezpieczne w użytkowaniu, a do tego efektowne i tanie. Należy jednak kierować się jakością tworzywa, a nie ceną – tani plastik łatwo ulega zarysowaniom, a w zagłębieniach, często niewidocznych dla oka, gromadzą się resztki jedzenia. Podana w takim naczyniu karma może zwierzęciu zwyczajnie nie smakować, ale przede wszystkim stanowi źródło chorób bakteryjnych. Wśród dobrej jakości misek dla kotów z tworzywa na uwagę zasługują np. wyroby melaminowe. Plastikowe naczynia są lekkie, więc żeby nie przesuwały się podczas posiłku, trzeba wybrać takie, które zaopatrzone są w gumowe antypoślizgowe „nóżki”.
Bezpiecznym i higienicznym wyborem są miski dla kota ze stali nierdzewnej, często dostępne w plastikowej osłonce, co podnosi ich walory estetyczne. Naczynie jest wprawdzie lekkie, ale problem ślizgania się miski można w tym przypadku rozwiązać, mocując ją do podłoża. Problemem może także stać się żywienie kotów, które lubią zostawić sobie nieco karmy „na później”. Niektóre zwierzęta niechętnie wracają do pozostawionej karmy ze względu na metaliczny posmak, jakie zyskuje jedzenie, leżąc w stalowej misce.
Rozmiar i kształt miski dla kota
Przy wyborze miski dla kota należy wziąć pod uwagę fakt, że jego pyszczek wyposażony jest w wibrysy (tzw. wąsy) – niezwykle czuły narząd dotyku i równowagi. Zwierzę czuje się niekomfortowo, gdy podczas posiłku wibrysy są uciśnięte czy pozaginane. Wygodna miska dla kota powinna być relatywnie duża (w stosunku do ilości nakładanej do niej karmy) i z niewysokimi brzegami. To kryterium wyboru naczynia jest szczególnie istotne w przypadku zwierząt rasowych, o spłaszczonych pyszczkach (np. kotów perskich).
Podwójna lub potrójna miska dla kota
Wygodna dla właściciela może być miska podwójna, a nawet trójdzielna. Takie rozwiązanie ma sens tylko wówczas, gdy w każdej z komór znajduje się inny rodzaj karmy. Nie należy w podwójnej misce podawać zwierzęciu jedzenia i wody. Koty instynktownie unikają picia w miejscu posiłku – w naturze wybierają wodopoje położone z dala od rejonu polowania, tam gdzie nie może dojść do skażenia szczątkami ofiar. Dlatego miska na wodę dla kota powinna stać w pewnej odległości od naczynia na karmę.
Wielokomorowa miska to także złe rozwiązanie przy kilku kotach. Nawet jeśli żyją one ze sobą w zgodzie, posiłek to czas, w którym potrzebują spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Bliskość miski drugiego czworonoga zaburza sferę komfortu, a przede wszystkim skłania do niezdrowego przy jedzeniu pośpiechu. Kot obawia się, że gdy towarzysz skończy swój posiłek, zacznie zaglądać ciekawie do drugiej części naczynia. Dlatego w przypadku większej liczby kotów pod jednym dachem miski powinny znajdować się w pewnej odległości od siebie.
Specjalne miski dla kotów
Spośród nietypowych naczyń na karmę na uwagę zasługują:
- automatyczna miska dla kota – podzielona na kilka komór, które odsłaniają się o zaprogramowanej godzinie, co jest świetnym rozwiązaniem, gdy zwierzę musi przez dłuższy czas pozostać samo w domu;
- miska spowalniająca jedzenie – wyposażona w wypustki, spomiędzy których kot musi wydłubać karmę, dzięki czemu zwierzęta łapczywe jedzą wolniej, z korzyścią dla ich procesu trawienia;
- zabawki na karmę, np. kula, którą kot musi toczyć, by wypadły z niej smakołyki – takie akcesorium rozwija sprawność i inteligencję zwierzęcia oraz zaspokaja jego łowiecki instynkt.
Zobacz także:
- Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?
- Co to jest stęp w jeździectwie? Rodzaje stępu i ich charakterystyka
- Co jedzą szynszyle? Dowiedz się czym je karmić i poznaj ich ulubione przysmaki
Zobacz wideo: Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images