Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?

Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?
Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?
Źródło: kanzilyou/Getty Images
Dziki chomik dżungarski zamieszkuje stepy i tundry Kazachstanu oraz Syberii Zachodniej. W warunkach domowych jest niezwykle towarzyskim kompanem zabaw. Decydując się na jego zakup, warto wiedzieć, że ten uroczy gryzoń ma swoje ściśle określone potrzeby, od zaspokojenia których będzie zależało to, czy będzie szczęśliwy i jakiego wieku doczeka.

Zwierzęta domowe i dzikie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Wrona filozofka
Wrona filozofka
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Podróż samolotem ze zwierzakiem – wszystko co musisz wiedzieć
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Co u żubrów piszczy?
Co u żubrów piszczy?
Połączyła je miłość do zwierząt
Połączyła je miłość do zwierząt
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
„Leśny Kawaler” zakochany w zwierzętach
 Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Jak zwierzęta spędzają zimę w zoo?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Dlaczego zwierzęta wybudzają się ze snu?
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Żubry - zwierzęta o wrażliwym sercu
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Jak psy i koty przeżywają śmierć swojego człowieka?
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Rodzina wilków opiekuje się niepełnosprawną wilczycą
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Coraz częściej dzikie zwierzęta odwiedzają miasta
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?
Jak zabezpieczyć choinkę przed zwierzętami?

Ile żyje chomik dżungarski? Jakie są wymagania do jego hodowli w domu? Co może jeść chomik dżungarski? Mały poradnik dla wszystkich fanów tego wyjątkowego gryzonia.

Chomik dżungarski – biały, szary czy perłowy? 

Jak wygląda chomik dżungarski? Gryzoń ten jest zwierzątkiem o niewielkich rozmiarach, ma zazwyczaj ok. 10 cm i waży zaledwie kilkadziesiąt gramów. Jego futerko występuje w wielu odcieniach, zwykle popielatych i jasno- lub ciemnobrązowych. Co ciekawe, u okazów żyjących w naturalnym środowisku futerko nieco się zmienia w zależności od pory roku. Zimą ma chronić zwierzę przed zostaniem ofiarą drapieżników, które łatwo mogłyby zauważyć je na śniegu, więc widok białego chomika dżungarskiego o tej porze roku nikogo nie dziwi. Wśród okazów hodowlanych typowe są chomik dżungarski szary i chomik dżungarski perłowy. Niezależnie jednak od kolorystyki cechą charakterystyczną tego gryzonia jest czarnobrązowa pręga biegnąca wzdłuż grzbietu. Jedną z odmian jest chomik dżungarski panda o charakterystycznych czarnych plamach.

Osoby, które nie wiedzą, jaką odmianę chomika kupić, zwykle rozważają dwa typy. Kandydatami są chomik dżungarski i chomik syryjski. Jakie są między nimi różnice? Ten drugi jest zdecydowanie łagodniejszy i szybciej daje się oswoić.

Chomik dżungarski – hodowla 

W jakich warunkach chomik dżungarski czuje się najlepiej? Klatka, w której będzie żył, powinna być duża. Stworzenie to w naturze występuje na stepach, po których odbywa dalekie wędrówki, więc przestrzeń do życia jest mu potrzebna, by czuło się zadowolone. Absolutne minimum, jeśli chodzi o wymiary klatki, to ok. 60 × 40 cm. Powinna być ona zbudowana ze stalowych prętów (plastikowe gryzoń może łatwo przegryźć) i wysypana w środku najlepiej sosnowymi trocinami. Trzymanie zwierzątka w akwarium nie jest polecane ze względu brak odpowiedniej wentylacji. W klatce przyda się także kołowrotek, czyli ulubiony gadżet chomików, który pozwala im na aktywność fizyczną, oraz gryzaki. Niezbędne jest oczywiście poidełko, w którym zawsze powinna znajdować się świeża woda, a także strefa, gdzie podaje się jedzenie, oraz domek. 

Jak dbać o chomika dżungarskiego? Opieka to nie tylko kontakt z nim i zapewnianie mu pożywienia, ale także dbanie o jego higienę. Z tego względu zaleca się czyścić klatkę raz w tygodniu, wymieniając wszystkie trociny i dezynfekując ją w środku. O swoją higienę gryzoń zaś zadba sam, czyszcząc swoje futerko. 

Jak zaprzyjaźnić się z chomikiem dżungarskim? Oswajanie może być długotrwałym procesem, jeśli zwierzę nabyło się w sklepie lub z nielegalnej hodowli. Zupełnie inaczej zachowują się osobniki, które od małego miały kontakt z człowiekiem. Taka sytuacja ma miejsce w hodowlach zarejestrowanych, gdzie zwierzętom poświęca się nieporównywalnie więcej uwagi i troski. Na pewno ważna jest cierpliwość i delikatność, bo to bardzo płochliwe zwierzęta.

Na początek dobrze, aby gryzoń, zanim pozna właściciela, przyzwyczaił się do nowego miejsca. Czas spędzony w klatce pozwoli mu poczuć się bezpiecznie. Dopiero po 2–3 dniach można zacząć przyzwyczajać go do swojego zapachu (zakazane jest w tym czasie używanie perfum czy silnie pachnących kosmetyków). Zaleca się podawać zwierzątku smakołyki przez kratki i zachęcać do wyjścia z klatki. W miarę upływu czasu chomik oswoi się na tyle, że można będzie wziąć go na ręce. 

Choroby chomika dżungarskiego to m.in. stany zapalne ucha, zakażenie dróg moczowych, zaburzenia oddychania czy nawet otyłość i nowotwory.

Co je chomik dżungarski? 

Decydując się na kupno tego stworzenia, warto wiedzieć co nieco na temat preferencji żywieniowych chomika dżungarskiego. W jego menu powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa zarówno w postaci suszonej, jak i świeżej. Owoce należy podawać w mniejszej ilości, bo zawierają sporo cukrów. Dieta gryzonia powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana. Dobra karma dostępna w sklepach zoologicznych to podstawa.

Jakie inne przysmaki może spożywać chomik dżungarski? Co może jeść, aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej? Warto mu podawać kukurydzę, nasiona zbóż oraz orzechy. Nie pogardzi też twarogiem, kawałkiem jajka czy mięsem z kurczaka.

Zdrowa dieta jest jednym z czynników, który będzie wpływał na długość życia chomika dżungarskiego. Do innych zalicza się także aktywność fizyczną czy warunki, w jakich bytuje, a także narażenie na stres (gryzonie zwykle nie lubią hałasu, zmian właściciela czy transportu). Ile lat żyje chomik dżungarski? Przyjmuje się, że średnio ok. 2 lata.

Zobacz video: Czy chomikom europejskim grozi wyginięcie?

Czy chomikom europejskim grozi wyginięcie?
Źródło: x-news

Zobacz także:

Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości