Zwierzęta

Ile żyje chomik – odmiany, dieta i opieka nad chomikiem

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Shirley Magielse / EyeEm/Getty ImagesChomik z orzeszkiem

Chomik jest jednym z najpopularniejszych zwierząt hodowanych w domu. Jeśli również jesteś jego miłośnikiem, dowiedz się, jak długo żyje chomik, od czego zależy długość jego życia i jak właściwie się nim opiekować.

Chomiki, tak jak wiele innych gryzoni, nie żyją długo. Właściciel powinien być przygotowany, że ze względu na długość życia chomika ich rozwój przebiega bardzo szybko i niestety zwierzęta te dość szybko też się starzeją.

Jak długo żyje chomik? 

Chomiki to bardzo popularne zwierzęta towarzyszące człowiekowi. Chętnie trzymane w klatkach w mieszkaniu, nie sprawiają dużych problemów w hodowli. Jednak przed wyborem domowego pupila warto wiedzieć, ile żyje chomik, aby zapewnić mu właściwą opiekę i przygotować się, że nie będzie to towarzystwo na lata. Chomiki to gryzonie, które żyją dość krótko. Przeważnie dożywają 2 lat. Długość życia chomika może być uzależniona od jego odmiany, warto jednak wiedzieć, że dzięki zapewnieniu mu dobrych warunków egzystencji możemy wpłynąć na długość jego życia. 

Chomik dżungarski – ile żyje? 

Decydując się na konkretną odmianę chomika, warto wiedzieć, ile żyje chomik dżungarski, a ile przykładowo syryjski czy chomik Roborowskiego. Dość krótko żyją chomiki karłowate. Długość życia chomika dżungarskiego wynosi średnio do 2 lat. Z kolei chomik syryjski żyje najdłużej spośród wszystkich chomików, bo średnio nawet do 3 lat. Sporadycznie zdarzają się przypadki gryzoni tej odmiany w wieku 5 lat. Chomik Roborowskiego otoczony troskliwą opieką również może dożyć 3 lat. 

Chomik – rozwój i starość 

Ze względu na krótki okres życia chomików, ich rozwój musi przebiegać niezwykle szybko. W zależności od odmiany ciąża chomików trwa 15–25 dni, a dojrzałość płciową gryzonie te osiągają w zaledwie 2 miesiące. Etapy od dzieciństwa do starości przebiegają błyskawicznie – pod koniec 1 roku życia chomik zaczyna się już starzeć, a właściciel może dostrzec pierwsze tego oznaki, czyli wydłużenie czasu snu, większa podatność na choroby, ospałość i spadek aktywności. Istotnym warunkiem, który wpływa na długość życia chomika, są geny i odmiana gryzonia, jednak dobrze wiedzieć, że właściciel także może wpłynąć na to, jak długo żyje chomik

Długość życia chomika a warunki bytowe 

Chomiki nigdy nie będą zwierzętami długowiecznymi, ale zapewniając im optymalne warunki środowiskowe i dbając o ich dietę, możemy ich życie nieco wydłużyć. Człowiek może mieć w tej sytuacji realny wpływ na to, ile lat żyje chomik, który jest pod jego opieką. Aby chomik czuł się komfortowo, należy przede wszystkim kupić dla niego odpowiednią klatkę. Taki pojemnik powinien być przede wszystkim przestronny, gdyż chomiki to zwierzęta bardzo ruchliwe.

Dobrze wiedzieć, że gryzonie codziennie muszą być również wypuszczane poza klatkę, zawsze pod opieką właściciela. Swoboda wybiegania się i rozładowania niespożytej energii jest bardzo istotna dla dobrego samopoczucia zwierzęcia. W dużej klatce dla rozrywki i dobrej kondycji zwierzęcia dobrze umieścić tunel i kołowrotek. Do chowania się i poczucia bezpieczeństwa warto wstawić w klatce domek. Dla zdrowia chomika z kolei bardzo ważne będzie regularne sprzątanie klatki i wymiana ściółki. 

Ile żyje chomik – wpływ diety 

Poza wygodnym miejscem do życia, na długie lata w zdrowiu chomika wpływ będzie miała również jego dieta. Organizm chomika źle znosi monotonny jadłospis, dlatego dla jego zdrowia należy go urozmaicać i dobrze zbilansować. Dieta gryzonia może być oparta na specjalnych gotowych mieszankach dla chomików, które można kupić w sklepach zoologicznych. Ponadto pupilom warto podawać nasiona i ziarna oraz warzywa i owoce, takie jak: marchewka, sałata, banany, jabłka, liście mniszka lekarskiego i krwawnika. Chomiki tolerują też białko zwierzęce, należy jednak podawać je bardzo rzadko, np. w postaci mącznika młynarskiego. Istotne dla ścierania zębów będzie również podawanie mu świeżych gałązek. 

Zdrowie chomika a długość życia 

Codzienna obserwacja chomika i w razie konieczności konsultacja z lekarzem weterynarii również mogą przyczynić się do tego, że nasz pupil będzie z nami dłużej. Zaobserwowane odstępstwa od normalnego zachowania zwierzaka powinny nas zaniepokoić (np. osowiałość czy wzmożona ospałość). Należy zwracać uwagę również na zmiany w wyglądzie chomika, takie jak nagła utrata masy ciała, matowe futerko, zaczerwienione oczy, mokre miejsca w okolicach ogona. Sygnałem alarmowym będzie również biegunka lub brak apetytu. Wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia chomika należy rozwiać podczas konsultacji u weterynarza. 

Ta wiewiórka niczym chomik magazynuje orzeszki w policzkach. Zobacz video:

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Shirley Magielse / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości