Trik z jedzeniem
Wiktoria Kurek jest fotografką specjalizującą się w robieniu zdjęć zwierzętom. W studiu Dzień Dobry TVN zdradziła kilka sztuczek, dzięki którym uda nam się w zachęcić pupila do pozowania przed obiektywem. Jej modelem była jamniczka Blum Małgorzaty Ohme. Razem z nią artystka udowodniła, jak przydatne podczas sesji fotograficznych okażą się psie smakołyki.
Wtedy każdy pies będzie zainteresowany. (…) Bierzemy smaczka za telefon i wtedy pies jednak patrzy w tę stronę
- wyjaśniła Wiktoria Kurek.
Dodała przy tym, że ważne jest nagradzanie psa podczas robienia mu zdjęć. Wtedy całość odbierze jako dobrą zabawę. Im bardziej wyszkolony zwierzak, tym większe prawdopodobieństwo, że nie podbiegnie od razu po jedzenie. Warto więc ćwiczyć z nim komendę „zostań!”.
Dźwięki zwracające uwagę
Podczas sesji ze zwierzakiem najważniejszy jest oczywiście komfort zwierzaka. Jeśli pupi będzie czuł się dobrze, wyjdzie to również na samej fotografii. Jeśli upewnimy się, że jego samopoczucie jest dobre, możemy chwycić po aparat. Gdy pod ręką nie mamy nic do jedzenia, możemy zatrzymywać uwagę ulubieńca odpowiednimi dźwiękami. Jednym z nich jest np. odgłos dzwoniącego starego telefonu.
Ja czasami też np. puszczam dźwięki z YouTube: szczekanie psów albo dzwonienie dzwonkiem
- dodała fotografka.
Wyjaśniła, że pies wtedy przyjmują pozę, która korzystnie wygląda na zdjęciu.
Zabawki
Większość pupili ma swoje ulubione zabawki, które uprzyjemniają mu każdy dzień. Także i one mogą być doskonałym uzupełnieniem sesji fotograficznej.
To też świadczy o jakimś relaksie psa, jeśli zgadza się na interakcję z zabawką
- objaśniła Wiktoria Kurek.
Zabawki przydadzą się również, gdy zwierzak odmawia współpracy i odwraca się tyłem do obiektywu. Wtedy można nią skutecznie przykuć uwagę psa lub kota i skłonić go do pozowania przodem.
Aspekty techniczne
Fotografka uczuliła, na jakie aspekty techniczne zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na zrobienie pupilowi sesji.
Na pewno istotne jest bardzo to, żeby horyzont był prosty, żeby to zdjęcie nie było krzywe
- podkreśliła.
Warto też pamiętać o złotych zasadach kadrowania, czyli na pewno o 9 złotych punktach i kompozycji spiralnej. Plus, jak pies np. patrzy w prawo, to warto jest zostawić więcej miejsca po prawej stronie po to, żeby dać temu zdjęciu taki luz, żeby ono nie było zamknięte
- powiedziała.
Istotne jest też robienia zdjęcia z poziomu zwierzęcia, tak by aparat znalazł się na wprost jego oczu. Wystarczy też zwykły tryb robienia fotografii w telefonie.
Zobacz także:
- Poruszająca historia jednego zdjęcia. Tomasz Kaczor z szansą na nagrodę World Press Photo 2020
- Dramatyczna sytuacja prywatnego ZOO Safari w Borysewie. Jak możemy pomóc?
- Havana - czworonożny pomocnik Fundacji Gajusz. Ma wywoływać uśmiech na twarzach dzieci z hospicjum
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz