Moda na zdrowe odżywianie sprawia, że w naszych kuchniach coraz częściej pojawiają się egzotyczne owoce i warzywa. Czasami trudno je dostać w sklepie, jednak z czasem, tak jak w przypadku awokado, oferuje je coraz więcej marketów, na nawet mniejszych sklepów spożywczych. Co ciekawe bardzo popularne stało się sadzenia awokado w domu. Jak sadzić awokado samodzielnie, by wyrosła z niego piękna roślina, która z czasem będzie dawać pyszne i zdrowe owoce?
Kwiaty balkonowe zwisające to jedna z najpiękniejszych dekoracji, jaką możemy ozdobić balustradę. W szczytowej fazie kwitnienia rośliny tworzą zachwycającą, kolorową kaskadę. Jednak aby osiągnąć wymarzony efekt, trzeba wiedzieć, jakie rodzaje nadają się na słoneczny balkon, a jakie wymagają zacienionego miejsca uprawy.
Wiosna to najlepszy czas na sadzenie kwiatów wielorocznych. Już na przełomie marca i kwietnia sadzimy byliny, krzewy ozdobne i owocowe, aby cieszyły oko latem i jesienią. Dowiedz się, jak sadzić i jakie kwiaty ogrodowe wiosenne wieloletnie wybrać.
Lilie wodne, inaczej nenufary albo grzybienie białe, to jedne z najpopularniejszych kwiatów wodnych sadzonych w naszych ogrodach. Sadzenie lilii wodnych wymaga pewnej wiedzy, jednak efektowne duże kwiaty wynagrodzą nam trud włożony w uprawę. Radzimy, jak sadzić i uprawiać lilie wodne.
Oczko wodne to efektowna ozdoba każdego ogrodu i źródło przyjemnego, chłodnego mikroklimatu. Do założenia oczka wodnego możemy użyć specjalnej folii izolacyjnej lub zdecydować się na plastikowy pojemnik na oczko wodne, który wystarczy wypełnić wodą i zasiedlić roślinami. Oczko wodne z plastiku jest łatwe w montażu i doskonale sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni.
Mimo oszczędności formy ogród nowoczesny może być bardzo efektowny. Jeśli ogród w takim stylu będzie dobrze współgrał z twoim domem, dowiedz się, czym charakteryzują się ogrody nowoczesne i jakie rośliny w nim posadzić?
Ogrody angielskie zyskały popularność już w XVIII w., stając w opozycji do uporządkowanych i szczegółowo zaplanowanych ogrodów francuskich. Ich stylistyka śmiało czerpie z naturalnego ukształtowania krajobrazu i wyróżnia się znaczną swobodą. Choć ten rodzaj aranżacji nadaje się głównie do dużych obszarów, pewne elementy można zastosować również na niewielkich terenach zielonych.
Palma w domu? Czemu nie! Odmiany doniczkowe tej rośliny to coś, co można spotkać w domach wielu Polaków. Jak się uprawiać taki okaz?
Paproć domowa to jeden z najpopularniejszych kwiatów, którego hodowla ma w naszym kraju długie korzenie. Paprocie domowe, choć na pozór wydają się roślinami niemal nieśmiertelnymi, mają także swoje słabości: niewłaściwy odczyn gleby, bezpośrednie wystawienie na działanie światła słonecznego, przesuszanie bądź przemoczenie ziemi w donicy, zbytnie przeciągi czy suche powietrze. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy botanika dr Wojciecha Podstolskiego i architekta wnętrz Jonatana Kilczewskiego, aby zapytać, jakie paprocie można hodować w domu i jak o nie dbać.
Wybierając pompę do oczka wodnego, należy wziąć pod uwagę jej zastosowanie i parametry. Zobacz, jakie są rodzaje pompy do oczka wodnego i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.
Gdy dysponujesz własnym podwórkiem, warto mieć pomysł na ogród przed domem. Jak
Kwiaty w domu uprawiane w większości w doniczkach służą do dekorowania wnętrz. Tworzą prostą i naturalną ozdobę, która dopełnia aranżacji w każdym stylu. Poznajmy najpopularniejsze kwiaty domowe – rodzaje kaktusów doniczkowych, palm i bluszczy.
Ryby mogą być piękną dekoracją stawu i dawać wiele radości. Jednak, aby zapewnić im najbardziej optymalne warunki do życia i ustrzec przed chorobami, należy starannie wybrać ich gatunki i liczbę.
Woda to duża atrakcja w każdym ogrodzie, dlatego wielu z nas marzy o choćby niewielkim stawie przed domem. Dowiedz się, jakie rośliny do oczka wodnego najlepiej wybrać i jak je sadzić.
Trawy ozdobne to popularna dekoracja wielu ogrodów. Pamiętajmy, że świetnie nadają się również do uprawy na tarasie lub balkonie. Dowiedz się, jakie wybrać trawy ozdobne doniczkowe i jakie mają wymagania.
Trawy ozdobne w ogrodzie prezentują się świetnie zarówno z innymi rabatami, jak i tylko we własnym towarzystwie. Podpowiadamy, które trawy wybrać i jak je pielęgnować.
Czosnek to pyszny dodatek do dań i naturalny lek na przeziębienie. Jak skutecznie uprawiać czosnek? Czy uprawa czosnku w domu się sprawdzi?
Ze względu na swoją uniwersalność i łatwość w uprawie tuje szmaragd to idealne rośliny na żywopłot. Zobaczmy, jak uprawiać, pielęgnować i w jakiej odległości sadzić tuje szmaragdowe.
Jednym z ulubionych warzyw Polaków jest marchew. Uprawa i nawożenie wymagają wiedzy i opieki. Jak uprawiać marchewkę, żeby cieszyć się dorodnym zbiorem?
Uprawa papryki to coraz powszechniejsza praktyka w Polsce. Istnieje wiele gatunków tego warzywa i metod jego hodowli. Jak uprawiać paprykę, aby mieć najlepsze efekty?
Jak uprawiać pieczarki w domu? Czy domowa uprawa pieczarek stanowi wyzwanie? Mimo, że zwykle kupujemy je w sklepie, amatorska uprawa pieczarek jest dostępna dla każdego.
Uprawa rabarbaru to w Polsce powszechna praktyka. Jak hodować tę roślinę? Przeczytaj praktyczny poradnik.
Uprawa porów to powszechna praktyka w Polsce. Jak uprawiać pory, żeby cieszyć się
Rzepak to najważniejsza polska roślina oleista wykorzystywana do produkcji oleju jadalnego, a także margaryny i innych olejów kuchennych. W naszym kraju największą popularnością cieszy się uprawa rzepaku ozimego. Radzimy, jak uprawiać rzepak, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez charakterystycznego smaku korzenia selera. Warzywo oprócz walorów kulinarnych jest również bardzo zdrowe – korzeń selera zawiera witaminy A, B1, B2, C oraz aminokwasy. Uprawa selera korzeniowego nie jest trudna, wymaga jednak pewnej wiedzy. Coraz popularniejsza w ostatnich latach staje się również uprawa selera naciowego, cenionego ze względu na aromat i właściwości odżywcze. Radzimy, jak uprawiać seler korzeniowy i seler naciowy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Dawniej drzewo cyprysowe było silnie związane z wierzeniami regionu Morza Śródziemnego. Obecnie z uwagi na swój piękny zielony kolor, cyprysy są uważane za jedne z ciekawszych roślin ozdobnych. Chętnie wykorzystywane są jako drzewa ozdobne w ogrodach, miejskich parkach i domach. Który cyprys wybrać do ogrodu, a jaki lepiej sprawdzi się do uprawy w doniczce?
Cyprysik Lawsona zaliczany do rodziny cyprysowatych to jeden z najpopularniejszych jej przedstawicieli, którego możemy spotkać w naszym kraju. Z uwagi na fakt, że jest to roślina lubiąca ciepło, najlepiej czuje się w zachodnich regionach naszego kraju. Ceniona jest przede wszystkim za swój piękny kolor, stożkowaty kształt i wysokie walory dekoracyjne.
Krzewy na pniu zachwycają swoją urodą. Często stosowane są jako ozdoba przydomowych ogrodów nawiązujących do stylu francuskiego. Krzewy zimozielone na pniu doskonale sprawdzają się także w nowoczesnych ogrodach, gdzie chcemy zachować minimalizm koloru i formy.
W większości przypadków jest tak, że w ogrodzie znajdziemy miejsca nasłonecznione i zacienione. I o ile w przypadku miejsc nasłonecznionych, ewentualnie znajdujących się w półcieniu, nie mamy problemów z aranżacją i doborem roślin, to już w przypadku miejsc zacienionych bywa różnie. Często mamy problemy z doborem odpowiednich roślin, które będą dobrze czuły się w takich warunkach. Dlatego warto wiedzieć, jakie krzewy cieniolubne zasadzić w takim miejscu, aby urozmaicić wygląd ogrodu.
Kiedy zbliża się lato, każdy z nas wyczekuje pysznych owoców. Nie ma osoby, która mogłaby się oprzeć pysznym borówkom, porzeczkom czy malinom. Krzewy owocowe w ogrodzie pozwalają cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami, które można jeść na surowo (najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka) lub po obróbce cieplnej jako przetwory czy dodatki do ciast.