Owczarek niemiecki to pies nieufny wobec obcych, czujny i przywiązany do swoich właścicieli. Ten niezwykle lojalny, podporządkowany właścicielowi pies zawsze jest w gotowości, by nieść pomoc swoim opiekunom.
Owczarki niemieckie to psy inteligentne i aktywne. Mogą być doskonałymi stróżami, jednak nie powinny długo pozostawać same. Pierwotnie były wykorzystywane jako psy pasterskie. Dzisiaj mogą być zarówno wiernymi towarzyszami, jak i psami pracującymi. Psy rasy owczarek niemiecki często wykorzystywane są w policji, wojsku, służbach celnych czy straży granicznej. Ratują ludzi z lawin, gruzowisk i wody, są przewodnikami dla niewidomych.
Owczarek niemiecki to jest rzeczywiście niezwykle popularna u nas rasa. Dla większości z nas pies kojarzy się z owczarkiem niemieckim albo psem tak wyglądającym
- zauważył Radosław Ekwiński, specjalista ds. zachowania zwierząt.
Historia psów rasy owczarek niemiecki
Owczarki niemieckie to psy, które pierwotnie pełniły funkcję psów pasterskich. Uważa się, że przodkiem owczarka niemieckiego jest Hovart, wywodzący się z Niemiec i zamieszkujący tamtejsze rejony już w średniowieczu.
W roku 1891 powstała organizacja o nazwie Phylax, która zwróciła uwagę na potencjał tkwiący w owczarkach niemieckich. Według jej członków psy pasterskie mogły pełnić funkcję psów służbowych dla policji i wojska.
Osiem lat później, w 1899 roku, powstał pierwszy Klub Owczarka Niemieckiego. Jego współzałożycielem był Max von Stephanitz, który uznawany jest za twórcę rasy owczarek niemiecki .
Historia zaczęła się od wystawy psów, na której założyciel klubu zwrócił uwagę na owczarka reprezentującego pierwotne cechy – silnego i wytrzymałego. Von Stephanitz kupił psa, nadał mu imię Horand von Grafrath i zarejestrował w księdze hodowlanej owczarków niemieckich jako psa numer jeden.
Jak powstała hodowla owczarków niemieckich?
Hodowla owczarków niemieckich przebiegała dosyć dynamicznie, a psy, które rodziły się w późniejszych latach, nie przypominały takich osobników, o jakich marzył założyciel rasy. Do rozmnażania psów wykorzystywano tzw. technikę inbred, czyli kojarzenie krewniacze. Krzyżowanie spokrewnionych zwierząt oraz upodobanie przez hodowców do dużych osobników sprawiły, że w latach 20. XX wieku owczarki niemieckie były wysokie, ich sylwetka stała się kwadratowa, a figura niezgrabna. W związku z tym Max von Stephanitz wprowadził obostrzenia, zgodnie z którymi każdy pies przeznaczony do rozrodu musiał być poddany ostrej selekcji.
W roku 1925 opracowano wzorzec rasy i wyodrębniono osobniki, które miały stać się podstawą dalszej hodowli owczarków niemieckich.
Jak wyglądają owczarki niemieckie?
Owczarki niemieckie to psy muskularne i proporcjonalnie zbudowane. Mają silne łapy, sterczące uszy, puszysty ogon i średniej wielkości głowę. Charakterystyczne jest lekkie nachylenie tylnych kończyn oraz opadający w tylnej części tułów.
Najpopularniejsze umaszczenie to:
- czarne z podpalaniem w odcieniu płowym, żółtym, czerwonym, jasnoszarym,
- jednolite wilczaste, szare, czaprakowe.
Owczarek niemiecki czarny o jednolitym umaszczeniu występuje rzadko. Nie istnieje natomiast taka odmiana jak owczarek niemiecki biały . Białe psy, które przypominają owczarki niemieckie, to owczarki szwajcarskie.
Owczarek niemiecki długowłosy i owczarek niemiecki krótkowłosy
Owczarki niemieckie mogą mieć zarówno krótką, jak i długą sierść. W Polsce podział na owczarki krótkowłose i długowłose został oficjalnie uznany przez Związek Kynologiczny w 2011 roku.
Sierść owczarków niemieckich krótkowłosych jest gęsta, twarda i przylega do ciała. Sierść owczarków niemieckich długowłosych jest dłuższa, puszysta i nie przylega do ciała.
Owczarki niemieckie długowłose mają około 65–70 cm w kłębie. Suki owczarków niemieckich są mniejsze – ich wysokość to 58–64 cm. Owczarki krótkowłose są nieco mniejsze i lżejsze od długowłosych.
Zdrowie owczarków niemieckich
Owczarki niemieckie długowłose i krótkowłose są odporne, dobrze znoszą zmieniające się warunki atmosferyczne i niskie temperatury. Poradzą sobie zarówno w śniegu i deszczu, jak i w pełnym słońcu.
Choroby, na które mogą cierpieć owczarki, to:
- dysplazja stawów biodrowych (jak wiele dużych psów),
- zapalenie uszu,
- zapalenie spojówek,
- problemy żołądkowo-jelitowe (np. skręt żołądka),
- problemy z kręgosłupem u starszych osobników,
- choroby nowotworowe.
Owczarek niemiecki – charakter i wychowanie
Owczarki niemieckie to psy bezgranicznie oddane swoim właścicielom. Są lojalne, wierne i posłuszne, a także pewne siebie, odważne i raczej spokojne – chyba że zostaną zaatakowane lub sprowokowane.
To jest fantastyczny pies, bo to jest pies rodzinny i to jest pies nastawiony na aktywność z nami, na bycie z nami. Owczarki niemieckie to są pasterze, od setek lat pomagały nam zaganiać stada i sensem ich życia była praca człowiekiem i służenie człowiekowi
- powiedział Ekwiński.
Owczarki niemieckie są przyjaźnie nastawione do ludzi i innych zwierząt, choć samce mogą być bardziej dominujące niż suki. Psy te nadają się doskonale do zabaw z dziećmi, ponieważ są tolerancyjne i nieagresywne. Należy jednak pamiętać, że są to osobniki duże i ciężkie, dlatego nieumyślnie mogą zrobić krzywdę najmłodszym dzieciom.
Owczarek niemiecki to pies, który kocha swoich właścicieli i źle znosi samotność. Właściciele powinni poświęcać czas na zabawy ze swoim pupilem oraz naukę nowych sztuczek.
Ta psia aktywność wpisana w jego geny to bycie z człowiekiem i praca z człowiekiem nakłada na nas bardzo duże obowiązki. To jest duży, aktywny, przepiękny eksterierowo pies, ale to jest pies obdarzony olbrzymim instynktem, wielką ochotą do nauki. To jest pies, który podniesie nam poprzeczkę dość wysoko, ponieważ jeżeli my z tym psem nie będziemy pracować, nie będziemy go szkolić, nie będziemy zajmować jego intelektu, to ten owczarek będzie cierpiał
- wytłumaczył specjalista.
Ponadto owczarki niemieckie są psami aktywnymi, którym należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Mogą biegać obok roweru, czy „uprawiać jogging” ze swoimi właścicielami. Jako psy pracujące muszą mieć okazję, by w tej pracy się spełnić. Właściciele owczarków powinni być osobami aktywnymi, lubiącymi spędzać czas ze swoimi pupilami.
Szczeniaki owczarka niemieckiego powinny od samego początku być uczone posłuszeństwa. Należy zadbać o odpowiedni proces socjalizacji.
ZOBACZ: Nie wiesz jak nauczyć swojego pupila komendy "Zostaw"? Radosław Ekwiński zna na to sposób:
Ostrożność podczas zakupu owczarka niemieckiego
Psy rasy owczarek niemiecki są spokojne, ułożone, stabilne psychicznie, inteligentne i przyjacielskie. Istnieje jednak wiele psów w typie owczarków niemieckich sprzedawanych przez pseudohodowców albo w kartonach na ulicach i straganach. Należy wystrzegać się tego typu osobników, ponieważ ich charakter może zdecydowanie odbiegać od charakteru owczarków z rodowodami.
Aby mieć pewność, że szczeniak owczarka będzie miał wszystkie pozytywne cechy rasy, należy przed zakupem dokładnie sprawdzić hodowlę i rodziców psa.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Schronisko na Paluchu bez wolontariuszy i z nowymi zasadami adopcji zwierząt
Autor: Adrian Adamczyk