Ze względu na to, że systemy monitoringu coraz częściej wykorzystywane są w domu, warto wiedzieć, jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w tym przypadku. Dowiedz się, na jaki produkt się zdecydować i jakie parametry wziąć pod uwagę.
Skuteczna kontrola dostępu do naszego mieszkania lub domu to świetne rozwiązanie, które zapewni nam bezpieczeństwo, a także ochroni dobra materialne przed kradzieżą. Dowiedz się, jak możesz wykorzystać system kontroli dostępu do ochrony domu.
Kamery obserwują nas niemal na każdym kroku. Warto wiedzieć, jakie mamy w związku z tym prawa, a osoby monitorujące obowiązki wobec nas. Monitoring wizyjny a ochrona danych osobowych to kwestie trudne do połączenia.
Montaż kamer to dobra inwestycja w bezpieczeństwo ludzi i majątku. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą firmę instalacyjną, jakie urządzenia oferuje rynek i w jaki sposób rozmieścić kamery, aby monitoring spełniał swoje zadania.
Automatyka budynkowa to rozwiązanie coraz bardziej popularne, jednak nadal uważane za luksusowe. Automatyczne sterowanie domem to nie tylko wygoda, ale również poprawa ekonomiczności budynku i bezpieczeństwa domowników.
Nasze środowisko z powodu intensywnego rozwoju przemysłowego staje się coraz bardziej skażone. Dlatego naukowcy wciąż poszukują metod na oczyszczanie zanieczyszczonego powietrza, wody i gleby. Jedną z technik zyskujących coraz więcej zwolenników jest tzw. fitoremediacja.
Nie musimy mieć ogródka czy działki, aby móc cieszyć się naturalnymi i pięknymi kwiatami. Nawet na najmniejszym balkonie można stworzyć niepowtarzalne roślinne kompozycje, które będą cieszyć oko przez kilka lat. Sprawdźmy, jakie kwiaty wiszące na balkon i taras są najpopularniejsze, i poznajmy zasady ich pielęgnacji i uprawy.
Mech to jeden z groźniejszych chwastów zagrażających trawie. Potrafi rozwijać się prawie na każdym podłożu. Kiedy pojawia się na trawniku, może mieć bardzo negatywny wpływ na stan murawy. Blokuje on bowiem korzeniom trawy dostęp do wody i innych minerałów niezbędnych do jej odżywienia. Nic więc dziwnego, że pytanie, jak zlikwidować mech na trawniku, to jedno z podstawowych zmartwień każdego posiadacza domu z ogrodem.
Trawa Red Baron to ozdobna roślina, której liście zabarwiają się na czerwono. Wygląda efektownie zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, w otoczeniu kamieni, głazów i konarów.
Rozplenica słoniowa, trawa Uganda, trawa Vertigo to nazwy tej samej, pochodzącej z Afryki, rośliny. Trawa Vertigo jest najszybciej rosnącą trawą na świecie, do tego osiągającą wysokość nawet do 90 cm. Charakteryzują ją ciemnozielone, niemal czarne liście. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna w przestronnych wnętrzach. Na zewnątrz może rosnąć jedynie od wiosny do jesieni.
Kocanki włochate doskonale sprawdzą się jako kwiaty ogrodowe lub wiszące na balkon, głównie ze względu na swoje ozdobne liście. Jednak atrakcyjny wygląd to nie jedyna zaleta tej rośliny. Jeśli bardziej zależy nam na samym kwiecie, lepiej wybrać np. kocankę piaskową.
Zamiokulkas to roślina chętnie hodowana w mieszkaniach, a jednym z powodów są jej małe wymagania. Łatwy w uprawie, a do tego ładnie się prezentujący, spotykany jest w galeriach handlowych, restauracjach i urzędach. Niestety może okazać się rośliną niebezpieczną.
Krwawnik kichawiec występuje pospolicie na terenie niemal całej Europy, z wyłączeniem jedynie basenu Morza Śródziemnego. Bywa on również hodowany w ogrodach jako roślina ozdobna. Jednak najlepiej krwawnik znany jest ze swoich leczniczych właściwości.
Palmy doniczkowe cieszą się w Polsce od lat niesłabnącą popularnością ze względu na stosunkową łatwość uprawy i egzotyczny wygląd. Palma pokojowa miesiące letnie może spędzić na balkonie lub tarasie. W sprzedaży dostępne są również mrozoodporne palmy ogrodowe. Palma ogrodowa po odpowiednim zabezpieczeniu może rosnąć na zewnątrz przez cały rok. Doradzamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja palmy i jak zadbać o roślinę, żeby dobrze czuła się w ogrodzie przez cały rok.
Owies wiecznie zielony bardzo często gości w naszych przydomowych ogródkach. Ma on bowiem wyjątkowo atrakcyjny wygląd, a przy tym jest łatwy w uprawie. Ta trawa ozdobna może stanowić doskonałe tło dla innych roślin.
Hodowla róż doniczkowych – zarówno tych przeznaczonych do wnętrz, jak i ogrodowych – od lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Poszukując pięknych kwiatów o efektownym wyglądzie i delikatnym zapachu, coraz częściej wybieramy róże. Pielęgnacja tych roślin nie należy jednak do łatwych i różni się od uprawy róż gruntowych. Doradzamy, jak dbać o róże doniczkowe, aby cieszyły nas dłużej niż jeden sezon.
Jeśli szukamy do naszego ogrodu łatwego w uprawie, długowiecznego krzewu o pięknych kwiatach, doskonałym wyborem będzie piwonia drzewiasta. Sprzedaż piwonii drzewiastych stała się w ostatnich latach bardzo popularna, wciąż nie są one jednak tak często spotykane, jak bylinowe piwonie. Przesadzanie tych krzewów wymaga co prawda pewnej wprawy, przycinanie piwonii drzewiastych jest natomiast bardzo łatwe – przed zimą wystarczy usunąć przekwitnięte kwiaty. Radzimy, jak dbać o piwonie, aby cieszyły nas dłużej niż przez jeden sezon.
Wiechlina to rodzaj traw obejmujący kilkaset gatunków. Niektóre z nich to chwasty, które bardzo trudno wyplenić - np. wiechlina roczna. Inne to pożyteczne rośliny pastewne i wykorzystywane w trawnikach czy na boiskach.
Heliotrop peruwiański ze względu na swoją wyrazistą fioletową barwę uznawany jest za roślinę ozdobną. Na ogół jest kwiatem jednorocznym, ale jeśli przechowamy go w zimie w pomieszczeniu, zyskamy wieloletni heliotrop peruwiański. Jego cena jest przystępna, dlatego warto udekorować nią balkon, taras czy ogród.
Winobluszcz pięciolistkowy jest odporniejszą odmianą dekoracyjnego pnącza niż winobluszcz trójklapowy. Ma mniejsze wymagania, jeszcze szybciej się ukorzenia, a w ciągu roku jest w stanie rozwinąć się o 1-2 metry. Pędy pojedynczej sadzonki mogą osiągnąć 10-20 m długości. Nic więc dziwnego, że ta roślina jest chętnie wykorzystywana w aranżacji ogrodzeń, elewacji i murów.
Bluszcz irlandzki to zimozielone, gęste pnącze, które nada się nawet do małych ogrodów. Roślina ceniona jest za swoje właściwości dekoracyjne i intensywny zapach, odczuwalny szczególnie w okresie kwitnienia. Bluszcz nie ma dużych wymagań uprawnych, ale zapewnienie mu odpowiedniego stanowiska i podłoża na pewno przyspieszy jego wzrost i pomoże utrzymać zdrowie nawet przez kilka lat. Jak dbać o sadzonki bluszczu irlandzkiego? Poznaj główne zasady uprawy pnącza i dowiedz się, jak stosować je w ogrodzie.
Winobluszcz trójklapowy to jedno z bardziej popularnych pnączy. W ciekawy sposób ozdabia altany, murki i ściany. Niskie wymagania glebowe sprawiają, że rozwija się niemal w każdych warunkach. Kluczowy jest sam proces sadzenia, ponieważ to od niego zależy, czy roślina będzie się bujnie rozwijała.
Popularne hiacynty mogą mieć fioletową, żółtą lub różową barwę. Kwiaty te zachwycają nie tylko ciepłymi, intensywnymi kolorami, ale również pięknym zapachem. Hiacynty w szkle to świetny pomysł na oryginalną dekorację w naszych mieszkaniach.
Dionaea muscipula, czyli muchołówka amerykańska, pochodzi z Ameryki Północnej. Ten mięsożerny kwiat należy do rodziny roślin rosiczkowatych. Muchołówka żywi się głównie muchami, robakami i pająkami. Hodowla muchołówki – uprawa, pielęgnacja – co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Araukaria chilijska przykuwa uwagę, gdziekolwiek się pojawi. Choć jest drzewem iglastym, to zdecydowanie różni się wyglądem od gatunków u nas popularnych. Każdy, kto choć raz ją zobaczy, nie będzie mógł o niej zapomnieć.
Chwastnica w trawniku to poważny problem, którego nie wolno bagatelizować. Nie mniej szkodliwa jest chwastnica zbożowa, która może znacznie obniżyć plonowanie. Poznaj sposoby na pozbycie się chwastnicy z ogrodu i upraw.
Ostróżka ogrodowa należy do rodziny jaskrowatych. Wyróżnia się grubymi i dekoracyjnymi wiechami, z których następnie wyrastają pięciopłatkowe kwiaty. Mają one barwę niebieską, fioletową lub białą. Ostróżka ogrodowa nie ma dużych wymagań. Dobrze rozwija się na piaszczysto-gliniastych glebach, a więc łatwo znajduje swoje miejsce na terenie całej Polski.
Platycodon to dekoracyjna bylina, wciąż rzadko wykorzystywana w przydomowych ogródkach. Najchętniej wybierana odmiana platycodon Astra White, wśród której wyróżnia się kilka pomniejszych podgrup (różniących się głównie kolorystyką), może być sadzona również w doniczkach na balkonie. Jak uprawiać i dbać o platycodon? Zapoznaj się z podstawowymi odmianami kwiatu oraz zasadami pielęgnacji.
Rośliny okrywowe można sadzić na skarpie lub zamiast trawnika. Ze względu na niewymagającą uprawę oraz różnorodność gatunkową mogą być świetną ozdobą dowolnego ogrodu. Jak i na jakich stanowiskach sadzić wieloletnie rośliny okrywowe?
Róża okrywowa, w przeciwieństwie do standardowych gatunków róż sadzonych w ogrodach, nadaje się do sadzenia w miejscach takich jak skarpy czy skalniaki. Toleruje zarówno upały, jak i mrozy, a także wyróżnia się wysoką odpornością na choroby. Dzięki temu jest mało skomplikowana w uprawie, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja róży okrywowej oraz jakie odmiany warto posiadać w przydomowym ogrodzie.