Budleja skrętolistna to interesująca roślina, wobec której ciężko jest przejść obojętnie. Przykuwa wzrok przede wszystkim dzięki pięknym szafirowym kwiatostanom. Aby jednak rozkwitła w pełnej krasie, wymaga odpowiednich warunków i pielęgnacji.
Derenie to grupa znanych i chętnie sadzonych w naszych ogrodach roślin. Na rynku znajdziemy wiele gatunków różniących się od siebie pokrojem, kolorem liści czy wyglądem kwiatów. Ciekawym przykładem derenia jest dereń kanadyjski. Poznajmy go bliżej.
Dzwonek skupiony doda charakteru niejednej rabacie. Chętnie stosowany jest w ogrodach wiejskich, ale sprawdzi się także jako kwiat cięty. Poznajmy go bliżej i dowiedzmy się, jakie ma wymagania.
Orientalne gatunki roślin są coraz częściej sadzone w polskich ogrodach. By dobrze rosły i były zdrowe, warto poznać ich wymagania, a także mocne i słabsze strony. Sprawdźmy, jak uprawiać dereń pagodowy.
Topiary to ogólna nazwa dla drzew i krzewów, które zostały uformowane przez ludzi. Rośliny nie mają naturalnego pokroju, a jedynie przyjmują formę, która została im nadana. Tym samym stają się nietypową i oryginalną ozdobą. Stworzenie topiarów nie wymaga dużych umiejętności ogrodniczych ani nawet kreatywności. Wystarczą gotowe szablony oraz znajomość techniki przycinania roślin. Sprawdź, jak zrobić atrakcyjne topiary w swoim ogrodzie.
Tunbergia należy do jednych z najbardziej dekoracyjnych pnączy uprawnych. Najpopularniejszą odmianą, znaną ze swoich długich pędów, ozdobnych liści i niezwykle barwnych, dużych kwiatów, jest tunbergia oskrzydlona. Jakie inne rodzaje i odmiany można uprawiać w polskich warunkach?
Trociniarka czerwica żeruje na wilgotnym drewnie i korze. Atakuje głównie drzewa z obniżoną odpornością lub chorujące, ale można spotkać ją również na zdrowych gatunkach drzew liściastych. Najczęściej pojawia się jako pasożyt na brzozach, wierzbach, topolach oraz olchach. Sprawdź, jak rozpoznać objawy zaatakowania roślin i jak powinno wyglądać zwalczanie tego szkodnika.
Ubiorek wiecznie zielony, jak wskazuje jego nazwa, należy do roślin zimozielonych. Świetnie sprawdzi się jako roślina rabatowa lub element dekoracji ogrodów skalnych. Bylina zasadzona w pojemnikach może stać się piękną ozdobą na balkonach lub tarasach. Jej uprawa jest łatwa, a rozmnażanie nieskomplikowane. Przestrzegając podstawowych zasad pielęgnacji, można więc cieszyć się nawet kilkunastoma egzemplarzami ubiorka wiecznie zielonego w swoim ogrodzie.
Wśród wiązów wyróżnić można ponad 20 pomniejszych gatunków, w tym popularny w Polsce wiąz holenderski. Choć jest odmianą mrozoodporną i świetnie nadaje się do uprawy w chłodniejszym klimacie, jest bardziej niż inne rośliny podatny na choroby. Sprawdź, jakie objawy świadczą o ataku szkodników i jak uprawiać i pielęgnować drzewo, aby zapewnić mu zdrowy i optymalny wzrost na przestrzeni lat.
Wiśnia piłkowana, podobnie jak inne jej odmiany, pochodzi z Japonii. Sporo odmian spotkamy również w Korei i Chinach. Ten japoński symbol narodowy od VIII wieku nie stracił na popularności i do dziś cieszy się wielkim uznaniem ogrodników. To właśnie wiśnia piłkowana jest popularnie nazywana wiśnią japońską. To niewielkie drzewo o imponujących kwiatach z powodzeniem uprawia się także w wielu innych krajach.
Zatrwian traktowany jest w Polsce jako roślina jednoroczna. W naturalnym środowisku występuje głównie na Wyspach Kanaryjskich, w Afryce oraz w cieplejszych regionach Azji. Jak i gdzie sadzić go w ogrodzie? Jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja rośliny? Poznaj najpopularniejsze gatunki zatrwianu i wybierz kwiat, który ozdobi Twoją działkę.
W większości sklepów budowlanych i ogrodniczych sprzedaje się kompostowniki. Ze względu na ich cenę i nieatrakcyjny wygląd część osób nie decyduje się na taki zakup, przy czym problem gromadzenia się odpadów roślinnych nadal pozostaje nierozwiązany. Alternatywnym rozwiązaniem jest właśnie kompostownik z palet, który można wykonać samodzielnie. Jak go zrobić i czy w ogóle warto?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów makaronów. Ich kształty mają jednak znaczenie nie tylko dla wyglądu dania, lecz także jego przygotowania oraz wyboru dodatków. Do jakich potraw pasują różne rodzaje makaronów?
Bluszcz pospolity występuje powszechnie na terenie niecałej Europy i części Azji Zachodniej. W wielu miejscach jest on również hodowany w domach czy ogrodach w charakterze rośliny ozdobnej. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy bluszcz w doniczce to na pewno dobry pomysł.
Nornica to niepozorne zwierzę, które przypomina mysz. Podobnie jak ona, drąży tunele w ziemi, zjada korzenie, a nawet całe uprawy. Nornica w domu i w ogrodzie może wyrządzić duże szkody
Araukaria to dość oryginalna roślina. W Polsce z racji klimatu nadal jest rzadkością. Częściej spotykana w hodowli domowej niż ogrodowej. Co warto wiedzieć o iglaku pamiętającego czasy dinozaurów? Jak wygląda uprawa araukarii oraz jakie są jej najpopularniejsze odmiany?
Zawilec to piękna i stosunkowo łatwa w uprawie roślina. Wyróżnia się wyjątkowymi kwiatami, występującymi w wielu rozmaitych barwach. Najpopularniejszy jest zawilec gajowy, który wiosną stanowi prawdziwą ozdobę lasów. Roślina ma jednak wiele innych ciekawych odmian, które z powodzeniem mogą być uprawiane w ogrodzie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich i jak należy je pielęgnować?
Choroby drzew owocowych mogą powodować przebarwienia, więdnięcie oraz zniekształcenia roślin. Wpływają one negatywnie nie tylko na wygląd drzewa, ale i wywołują obumieranie owoców. Jak sobie z nimi radzić? Co robić, by uniknąć ich w przyszłości?
Choroby gruszy i ich zwalczanie to temat, który trapi nie tylko wielu amatorów ogrodnictwa, ale również, a może przede wszystkim, właścicieli dużych plantacji tych drzew owocowych. Aby móc zwalczać choroby gruszy, trzeba zdobyć o nich jak najwięcej informacji. Sprawdź, na co najczęściej chorują grusze, i dowiedz się, co możesz zrobić, by im pomóc.
Bugenwilla to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej. Roślina wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dzięki czemu stanowi oryginalną ozdobę. W Polsce można kupić dwa rodzaje bugenwilli: bugenwillę okazałą oraz bugenwillę gładką. Czym charakteryzują się te gatunki i jak należy je pielęgnować?
Brzoskwinia znana jest ze smacznych owoców. Co ciekawe, wcale nie musi rosnąć w ciepłych krajach. Równie dobrze będzie rozwijać się w przydomowym ogródku w Polsce. Przykładem może być brzoskwinia zwyczajna, czyli podstawowy gatunek tej rośliny. Na jakie inne odmiany warto zwrócić uwagę i jak należy je pielęgnować?
Daglezja to iglaste drzewo o niskich wymaganiach, okazałej wysokości i nietuzinkowym wyglądzie. Jego piękna, regularna korona, pachnące igły i urokliwe szyszki zachwycają ogrodników. To wszystko sprawia, że Polacy bardzo chętnie sadzą daglezje w parkach i dużych ogrodach. Istnieją też mniejsze odmiany daglezji, które świetnie się sprawdzą w mniejszym ogródku.
Dracena to niezwykle piękna roślina, która ze względu na swój egzotyczny kształt i wygląd liści jest idealna do dekoracji nowoczesnych wnętrz. Istnieje wiele różnych odmian draceny. Najpopularniejsze z nich to dracena wonna, obrzeżona, deremeńska i dracena Sandera (potocznie zwana bambusem). Pomimo zróżnicowania w wyglądzie, zasady dotyczące uprawy i pielęgnacji sprawdzą się w przypadku większości odmian.
Funkie ogrodowe, inaczej hosty, to bardzo popularne rośliny ze względu na wyjątkowo dekoracyjne liście, małe wymagania w uprawie oraz długowieczność. Istnieje kilka tysięcy odmian, które różnią się rozmiarem, fakturą, kształtem i ubarwieniem liści, a kilka odmian uprawianych razem, stworzy piękną, kolorową kompozycję w twoim ogrodzie.
Hoja swoją potoczną nazwę – woskownica – zawdzięcza skórzastej fakturze liści. To piękna roślina, której walory estetyczne to nie tylko egzotycznie wyglądające kwiaty, ale także właśnie woskowate liście, które zdobią często drabinki lub paliki. Hoję w warunkach domowych uprawia się zarówno jako pnącze, jak i zwisającą roślinę.
Żyzna gleba to taka, która zapewnia najlepsze warunki do rozwoju i wzrostu roślin. To w niej rozwijają się korzenie roślin, które z gleby pobierają wodę i składniki pokarmowe. Jeśli zapewnimy im dobre warunki, to odwdzięczą się nam zdrowym wyglądem i obfitością plonów.
Hortensja pnąca to wyjątkowa roślina, choćby z uwagi na wynikające z jej nazwy długie pnącza, które oplatają mury budynków, altan, a także drzewa. W dzisiejszym artykule pokażemy, jak dbać o tę niezwykłą roślinę, jak ją uprawiać, które odmiany są najpopularniejsze oraz na jakie choroby trzeba uważać w przypadku hortensji pnącej.
Jeżówka (echinacea) to bylina, która doskonale spełnia rolę rośliny ozdobnej. Swoją popularność zawdzięcza pięknym kwiatom, łatwości uprawy i posiadaniu szeregu właściwości leczniczych. Dodatkowo, ma wiele odmian kolorystycznych, przez co łatwo ją dopasować do ogrodu w każdym stylu. Jakie są zasady uprawy jeżówki i do czego można ją wykorzystać?
Jodła kaukaska to jedna z najpopularniejszych iglastych roślin ozdobnych. Drzewo może być uprawiane bezpośrednio w gruncie zarówno w ogrodzie, jak i w parku. Równie często spotykana jest także jodła w donicy. Bez względu na to, gdzie rośnie, drzewo stanowi doskonały element dekoracyjny. Jakie warunki należy zapewnić jodle kaukaskiej, by prawidłowo się rozwijała?
Judaszowiec to oryginalne drzewo ozdobne. Wyróżnia się pięknymi kwiatami, które pojawiają się wiosną nie tylko na pędach, ale również na konarach czy pniu. W ten sposób tworzą wspaniały kobierzec, który okala praktycznie całą roślinę. Drzewo to idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, a jego urokliwy wygląd każdego zachwyci. Czym charakteryzują się poszczególne odmiany judaszowca i jak należy go uprawiać?